Friday 27 September 2024

29 септември 2024

ГЛАС 5. В СЪБОТА НА ВЕЧЕРНАТА СЛУЖБА

 

Господи, воззвах (Пс. 140:1-2), на 10, глас 5:

Господи, към Тебе викам, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, към Тебе викам: побързай към мене, чуй гласа на молбата ми, когато викам към Тебе, чуй ме Господи! 

Да възлезе молитвата ми като тамян пред Твоето лице, въздигането на ръцете ми – като вечерна жертва, чуй ме Господи.

 

Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс. 141:7А)

Чрез Tвоя почитан кръст, Христе, Ти посрами дявола и с възкресението Си притъпи жилото на греха и ни спаси от вратите на смъртта, Единородни Сине, прославяме Те.


Стих: Около мене ще се съберат праведните, кога ми сториш благодеяние. (Пс. 141:7Б)

Далият възкресението на човешкия род беше заведен като овца на клане, князете на ада трепереха пред Него и портите на плача се отвориха, защото влезе Христос, Царят на славата, и каза на окованите: излезте! И на онези в тъмнината: покажете се!


Стих: От дън душа викам към Тебе, Господи. Господи, чуй гласа ми. (Пс. 129:1-2А)

Велико чудо! Създателят на невидимите сили от човеколюбие пострада по плът, Безсмъртният възкръсна. Дойдете всички народи да Му се поклоним, защото чрез Неговото добросърдечие се избавихме от заблудата, научихме се да възхваляваме единия Бог в три лица.


Други стихири от св. патр. Анатолий, същия глас:

Стих: Да бъдат ушите Ти внимателни към гласа на молбите ми. (Пс. 129:2Б)

Вечерно поклонение принасяме на Тебе, незалязващата Светлина, Който в края на времето по плът просия за света като в огледало, дори в ада слезе да разпръснеш и там тъмнината и показа на народите светлината на възкресението. Господи, Който даваш светлина, слава на Тебе!


Стих: Господи, ако Ти забелязваш беззаконията – кой ще устои, Господи? Но в Тебе е прошката. (Пс. 129:3-4А)

Нека славословим Христос, началото на нашето спасение, защото Той възкръсна от мъртвите, светът се спаси от заблудата, радва се хорът на ангелите; бяга бесовската заблуда, падналият Адам възкръсва и дяволът е унищожен.

 

Стих: Надявам се на Господа, надява се душата ми; на Неговото слово се уповавам. (Пс. 129:5)

Пазачите бяха научени от беззакониците: запазете в тайна възкресението на Христос, вземете парите и кажете: докато спяхме, мъртвецът беше откраднат от гробницата. Но кой някога е виждал или чувал да се краде мъртвец, при това помазан и гол, а погребалните повивки да са оставени в гроба? Не се лъжете, юдеи, научете пророческите думи и разберете, че Той наистина е Изкупителят на света и е Всесилен.


Стих: Душата ми ожида Господа повече, отколкото стража – утрото, много повече, отколкото стража – утрото. Нека се уповава Израил на Господа! (Пс. 129:6)

Господи, Спасителю наш, Който плени ада, потъпка смъртта, и просветли света чрез почитания Си кръст, помилуй ни.

На преподобни Кириак, глас 8:

Стих: Защото у Господа е милостта, и пълно е у Него избавлението, и Той ще избави Израиля от всичките му беззакония. (Пс. 129:7Б-8)

След като победи телесните страсти чрез въздържание, чудотворче Кириаче, ти облече светлото облекло на безстрастието, и разкри всяко нечестие на онзи, който от древността беше разголил нашите предци, а сега пребиваваш в рая, като винаги се веселиш. Моли се за спасение на душите ни.


Стих: Хвалете Господа, всички народи, прославяйте Го, всички племена. (Пс. 116:1)

С невъзвратна мисъл ти последва Христос и кръста на плещите си понесе, презря светските удоволствия, преподобни Кириаче, и след като чрез продължително бдение и молитва умъртви страстите на тялото, взе благодатта да лекуваш болести. Моли се за спасение на душите ни.


Стих: Защото Неговата милост към нас е велика, и истината Господня пребъдва вечно. (Пс. 116:2)

Ти се засели в пустинята, горчивата растителност беше твоята храна, преподобни Кириаче, и като вкуси от тази горчивина, ти отсече от корен удоволствията на душата, блажени, затова след твоята кончина небесната наслада те прие, защото си живял ангелски (на земята). Моли се за спасение на душите ни.


Слава, обща за преподобен, глас 8: Монахов множества: 

Почитаме те, отче наш Кириаче, учителю на множество монаси, защото наистина се научихме да вървим право в твоите пътеки. Блажен си ти, който се труди за Христос и оголи силата на врага; събеседниче на ангелите и съпричастник на преподобните и праведните, с тях се моли на Господа, да бъдат помилвани душите ни.


И сега, първи Богородичен на 5 глас: В Червено море някога се представи образ на Невестата, непознала брак: защото там Мойсей раздели водата, а тук Гавриил е служител на чудото; тогава Израил премина дълбокото без да се намокри, а сега Богородица роди Христос безсеменно; след преминаването на Израил морето остана непроходимо, а Непорочната след раждането на Емануил остана нетленна. Боже, Който съществуваш и преди съществуваше, и се яви като човек, помилвай ни.


Вход с кадилница. Свете тихий

Тиха светлина от светата слава на безсмъртния, светия и блажения небесен Отец, Иисусе Христе! Като стигнахме до заник слънце и видяхме вечерната светлина, възпяваме Бога – Отец, Син и Свети Дух; Сине Божий, Който даваш живот, достоен си през всички времена да бъдеш възпяван с приятни гласове, затова и светът Те слави.


Прокимен, Пс. 92

Дяконът: В премъдростта да внимаваме. Вечерен прокимен на гл. 6.

Господ царува; облечен е с величие. 

Стих: Облечен е Господ с могъщество и препасан.

Стих: Затова вселената е утвърдена и няма да се поклати. 

Стих: Твоят престол е утвърден открай време. Ти си вечен. (стихове 1-2)


Сугуба ектения.


Вечерно славословие

Сподоби ни, Господи, през тази нощ да се запазим от грях. Благословен си, Господи, Боже на отците ни, и хвално и прославено да е името Ти во веки, амин. Да бъде, Господи, милостта Ти над нас, според както Ти се уповаваме. Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби. Благословен си, Владико, вразуми ме чрез Твоите наредби. Благословен си, Светий, просвети ме с Твоите наредби. Господи, Твоята милост е вечна, делата на ръцете Си не изоставяй. На Тебе  подобава хвала, на Тебе подобава пение, на Тебе слава подобава, на Отца и Сина, и Светия Дух, сега и всякога, и во веки веков! Амин!


Просителна ектения 


Стиховни стихири, възкресни, глас 5

Издигаме гласове в песен да възвеличим Тебе, Спасителя Христос, Който се въплъти и не се отдели от небесата, защото като човеколюбив Господ прие кръст и смърт заради нашия род, разруши вратите на ада, възкръсна на третия ден и спаси душите ни.


Стих: Господ царува; Той е облечен с величие. (Пс.92:1А)

Когато бяха прободени Твоите ребра, Животодателю, Ти изля потоци на опрощение, живот и спасение върху всички нас, а като прие смърт по плът, дарува ни безсмъртие, и като се всели в гроба, Ти ни освободи, като Бог ни възкреси със Себе Си в слава и затова викаме: човеколюбиви Господи, слава на Тебе.


Стих: Затова вселената е утвърдена и няма да се поклати. (Пс.92:1В) 

Твоето разпятие и слизане в ада са странни, Човеколюбче, защото Ти го плени и като Бог възкреси със Себе Си в слава онези, които бяха затворени от древност, отвори рая и ги удостои да му се насладят; затова дарувай и на нас, които славим Твоето възкресение на третия ден, очистване на греховете, удостой ни да живеем в рая, защото само Ти си милостив.


Стих: На Твоя дом, Господи, подобава светост през дълги дни. (Пс.92:5Б) 

Ти, Който заради нас прие страдание по плът и възкръсна от мъртвите на третия ден, изцели страстите на нашата плът и ни вдигни от нашите люти грехове, Човеколюбче, и ни спаси.


Слава, на преподобния, гл. 6:

Преподобни отче, проповедта на твоите поучения се разнесе по цялата земя, затова за труда си намери наградата на небето. Ти унищожи войските на демоните и достигна до редовете на Ангелите, чийто живот си подражавал безукорно. Понеже имаш дръзновение пред Господа, изпроси мир за душите ни.


И сега, Богородичен: Творец и Избавитель мой

Творецът и моят Избавител, Христос Господ, като се роди от твоята утроба и облече в моята плът, освободи ме от проклятието на Адам, затова, най-чиста Дево, ние те възхваляваме непрестанно като Божия майка и Девица с ангелския поздрав: радвай се, Владичице, застъпнице, защитнице и спасение на нашите души!


Песен на Симеон Богоприемец:

Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си, смиром; защото очите ми видяха Твоето спасение, що си приготвил пред лицето на всички народи – светлина за просвета на езичниците и слава на Твоя народ Израиля“. (Лука 2:29-32)


Трисвятое


Възкресен тропар, глас 5.

Нека възпеем, верни, Словото, събезначално на Отец и Дух Свети, Което се роди от Дева за нашето спасение, и да Му се поклоним, защото благоволи да претърпи смърт, и да възкреси умрелите със Своето славно възкресение.

Общ тропар на преподобен, глас 1:

Като жител на пустинята и по плът като ангел и чудотворец се яви, богоносни отче наш Кириаче: с пост, бдение и молитва придоби небесни дарове, да изцеляваш болните и притечащите се при тебе души с вяра. Слава на Този, който ти даде сила, слава на Този, който те увенча, слава на Този, който носи изцеление на всички чрез тебе.

Богородичен: Гавриилу вещавшу 

Когато Гавриил ти каза „Радвай се!“, Дево, тогава едновременно с думите му в тебе, светия Кивот, се въплъти Владиката на всичко, както предсказа праведният Давид – ти се оказа по-просторна от небесата, носейки своя Творец. Слава на Вселилия се в тебе; слава на Произлезлия от тебе; слава на Освободилия ни чрез твоето раждане.


——————————————————-


ГЛАС 5. В НЕДЕЛЯ НА УТРИННАТА СЛУЖБА

 

След Шестопсалмието, Велика ектения

Бог Господь, гл. 5

Пс. 117

  Стих 1. Славете Господа, защото Той е благ, защото милостта Му е вечна.

Господ е Бог и ни се яви, благословен е Идещият в името Господне.

  Стих 2. Oбсадиха ме, обиколиха ме, но с името Господне аз ги повалих.

  Стих 3. Няма да умра, но ще живея и ще разгласям делата Господни.

  Стих 4. Камъкът, който отхвърлиха зидарите, той стана глава на ъгъла: това е от Господа, и е дивно в очите ни.


Възкресен тропар, глас 5.

Нека възпеем, верни, Словото, събезначално на Отец и Дух Свети, Което се роди от Дева за нашето спасение, и да Му се поклоним, защото благоволи да претърпи смърт, и да възкреси умрелите със Своето славно възкресение. (2 пъти)

Общ тропар на преподобен, глас 1:

Като жител на пустинята и по плът като ангел и чудотворец се яви, богоносни отче наш Кириаче: с пост, бдение и молитва придоби небесни дарове, да изцеляваш болните и притечащите се при тебе души с вяра. Слава на Този, който ти даде сила, слава на Този, който те увенча, слава на Този, който носи изцеление на всички чрез тебе.

Богородичен: Гавриилу вещавшу 

Когато Гавриил ти каза „Радвай се!“, Дево, тогава едновременно с думите му в тебе, светия Кивот, се въплъти Владиката на всичко, както предсказа праведният Давид – ти се оказа по-просторна от небесата, носейки своя Творец. Слава на Вселилия се в тебе; слава на Произлезлия от тебе; слава на Освободилия ни чрез твоето раждане.


Малка ектения: Възглас: Защото Твоя е властта и Твое е царството…


Първи възкресни седални, глас 5

Кръста Господен да похвалим, светото погребение с песни да почетем, и Неговото Възкресение силно възхвалим; защото Той като Бог съвъзкреси мъртвите от гробовете, плени царството на смъртта и дяволската сила, и направи да изгрее светлина за онези в ада.


Стих: Стани, Господи Боже мой, дигни ръката Си, не забравяй Твоите до край потиснати. (Пс.9:33)

Господи, беше наречен мъртъв, но всъщност Си умъртвили смъртта, като беше положен в гроб, за да опустошиш гробовете. Войници отгоре охраняваха гроба, докато Ти долу възкреси мъртвите от всички епохи. Всесилни и неразбираем Господи, слава на Тебе.


Слава, и сега, Богородичен: Радвай се, Света планина, върху която самият Бог е стъпвал. Радвай се, Жив храст, който горя, но не изгоря. Радвай се, единственият мост, който свързва света с Бога и води смъртния човешки род към вечния живот. Радвай се, непорочна Девице, която без да познава мъж роди Спасението на нашите души.


Малка ектения: Възглас: Защото си благ и човеколюбив Бог и на Тебе възнасяме слава…


Втори възкресни седални, глас 5:

Господи, като възкръсна на третия ден, и след като Апостолите Ти се поклониха, Петър викана към Тебе: „Жените приеха дръзновение, а аз се страхувах. Разбойникът заяви Твоята божественост, а аз се отрекох. Ще ме призовеш ли вече за свой ученик или пак ще ме назначиш като рибар в дълбините? Приеми ме, Боже, разкаяния и ме спаси“.


Стих: Ще Те славя, Господи, от все сърце, ще възвестявам всички Твои чудеса. (Пс.9:1)

Господи милостиви, беззаконниците Те приковаха сред осъдените и Ти прободоха с копие реброто. Прие погребение, разруши портите адови и на третия ден възкръсна. Жените тичаха да Те видят и обявиха възкресението на апостолите. Многовъзнасян Спасителю, когото Ангелите възхваляват, благословен Господи, слава на Тебе.


Слава, и сега: Богородичен: Безмъжна Невесто, която въпреки това си родила Бога, променяйки болката и скръбта на Ева в превъзходна радост, ние, верните, сега те възхваляваме и покланяме; защото си ни издигнала от древната клетва. И сега се молѝ непрестанно, Всевъзпявана и Пресвята, да бъдем спасени.


„Благословен си, Господи“, Глас 5

Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби! Пс.118:12

Съборът на ангелите се удиви, като Те видя между мъртвите, а като разруши силата на смъртта, Спасителю, със Себе Си възкреси Адам и освободи всички от ада.

Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби!

Блестящият в гроба ангел благовестеше на мироносиците: защо разтваряте мирото с милостиви сълзи, ученички? Вижте гробницата и разберете, че Спасителят възкръсна от гроба.

Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби!

Много рано мироносиците изтичаха при Твоя гроб ридаейки, но застана пред тях ангелът и рече: „Свърши времето за ридания, не плачете, а кажете на апостолите за възкресението.“

Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби!

Жените мироносици ридаеха, когато дойдоха при Твоя гроб с миро, Спасителю, а ангелът ясно им заяви: защо смятате Живия за мъртъв? Той като Бог възкръсна от гроба.

Слава

Покланяме се на Отец и Неговия Син, и на Светия Дух, Свята Троица в едно същество, и със серафимите казваме: свят, свят, свят си, Господи!

И сега

Като роди Животодателя, Дево, ти избави Адам от греха, а на Ева даде радост вместо скръб, въплътилият от тебе Бог и Човек доведе към живот отпадналите от живота. 

Алилуйя, алилуйя, алилуйя, слава на Тебе, Боже! (3 пъти)


Малка ектения

Свещеникът: Защото е благословено Твоето име и е величествено царството Ти…


Ипакои, глас 5:

Смутени от видението на ангела, и озарени в душите си от божественото възкресение, мироносиците донесоха добри вести на апостолите. „Обявявайте възкресението Господне сред езичниците, защото Той чрез вас прави чудеса, като ни дава велика милост.“


Степенни (*Стъпални), глас 5

Двата хора антифонно повтарят стиховете.

Антифон 1:

Когато съм огорчен, пея на Тебе, като Давид, Спасителю мой. Избави душата ми от хитър език.

Благословен е животът на онези, които живеят в пустинята, от божествена любов окрилени.

Слава: Чрез Светия Дух се поддържат всички неща, видими и невидими; защото Той наистина е самовластен, и е един от Троицата.

И сега, същия.

Антифон 2:

Душо моя, нека се издигнем в планините; да отидем там, откъдето идва помощта.

Нека Твоята докосваща ме десница, Христе, от всякакво коварство да ме съхрани.

Слава: На Светия Дух богословски да кажем: „Ти си Бог, живот, любов, светлина, ум; Ти си доброта; Ти царуваш вечно“.

И сега, същия.

Антифон 3:

Понеже ми казаха: „Да влезем в дворите на дома Господен“ (Пс.115), изпълних се с голяма радост и изпращам молитвите си.

В дома на Давид се извършват страховити неща; затова в него ще бъде огън, изгарящ всяка срамна мисъл.

Слава: В Светия Дух, както в Отца и Словото, е основата на живота; от Него всяко същество се оживотворява.

И сега, същия.


Прокимен Пс.9

Глас 5: Стани, Господи Боже (мой), дигни ръката Си, не забравяй (Твоите до край) потиснати. (Ст.33) Стих: Ще Те славя, Господи, от все сърце, ще възвестявам всички Твои чудеса. (Ст. 2) (и пак прокимена).


Канон възкресен, глас 5:

Песен 1

Ирмос: Христос, победителят в битките, с мощна ръка хвърли в Червено море конете и конниците, а спаси Израил, който Му пее победната песен.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Събранието на еврейските водачи, което раждаше само тръни, не показа към Тебе, Благодетелю Христе, нежна майчина любов, а увенча с трънен венец Този, Който освободи праотеца (Адам) от проклятието на тръните (Бит. 3:18).

Животодавецо безгрешен, Ти се наведе в рова и възкреси мен, който паднах; и изтърпя гнилостното ми тление без да те докосва, Христе; и ме облагоуха с мирото на Твоята божествена същност.

Богородичен: Клетвата е развързана, скръбта при раждане е спряна; защото благословената и благодатна (Мария), озари верните с радост, разцъфна благословение за целия свят когато роди Христос.


Канон на преподобния на 6. Творение Стефа́ново*, его́же краегране́сие: Кириа́че, бу́ди к Бо́гу предста́тель. Глас 8.

* Свети Стефан Саваит (725 – 796 или 807), известен също като Стефан Химнограф. Роден е около 725 г. в Юлида, Газа, от баща Теодор, брат на св. Йоан Дамаскин. От малък се подвизава в манастира „Свети Сава Освещени“, поради което е наречен „саваит“. Известно време живял като подвижник в пустинята, където написал множество църковни богослужебни песни и песнопения. В по-късните години от живота си той е избран за епископ. Умира през 794 г. (според някои източници през 807 г.). Православната църква го чества на 13 юли.

Песен 1

Ирмос: Песнь возсле́м, лю́дие, чу́дному Бо́гу на́шему, свободи́вшему Изра́иля от рабо́ты, песнь побе́дную пою́ще и вопию́ще: пои́м Тебе́, Еди́ному Влады́це.

Сла́ву боже́ственнаго ра́зума, Христе́, пода́ждь ми и благода́ть преподо́бнаго досто́йно Кириа́ка воспе́ти, того́ моли́твами: Ты бо еси́ па́че сло́ва Сокро́вище му́дрых уче́ний.

Песнь принося́щаго тебе́ ны́не, Кириа́че блаже́нне, благосе́рдно прии́м, боже́ственней причасти́тися мне Христа́ умоли́ лучи́ и светозаре́нию и су́що получи́ти спасе́ния.

Си́лою Влады́чнею кре́пко утвержда́емь, Того́же стопа́ми, о́тче, после́довав, нача́льники тьмы, Кириа́че всеблаже́нне, победи́л еси́ и к вы́шнему дости́гл еси́ поко́ю.

Ра́вну показа́л еси́ на земли́ к безпло́тным реть*, все покори́в плотско́е мудрова́ние Живоно́сному Ду́ху, тем в Небе́сных ны́не лику́еши с ни́ми дво́рех, богоно́сне.

* усърдие, ревност, съревнование.

Богородичен: Пе́сньми Пречи́стую Мари́ю, ве́рнии, похва́лим, Богома́терь облагода́тствованную, покро́в боже́ственный, ти́хое приста́нище, всех ве́рных спасе́ние.


Възкресна Песен 3

Ирмос: Христе, Който със Своята заповед постави земята върху нищото и я окачи да тегне неудържимо, утвърди Църквата Си върху непоклатимия камък на Твоите заповеди, единствен благ и човеколюбец!

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Принесоха Ти жлъчка в замяна на меда, който сукаха от скалата в пустинята по чуден начин, Христе; а за благодарност Ти дадоха оцет за маната, неблагодарните израилеви синове.

Тези, които някога бяха покрити от светозарния облак, положиха в гроба Христос самият Живот, но със собствена сила Той възкръсна, от висините изпрати озарението на Духа, което тайно осенява всички верни.

Богородичен: Ти, Майко Божия, девствено и без майчини болки роди Този, Който засия от нетленния Отец. Затова ние православно проповядваме, че си Богородица, защото роди въплътеното Слово.

Песен 3

Ирмос: Несть свят, я́ко Госпо́дь, и несть пра́веден, я́ко Бог наш, Его́же пое́т вся тварь: несть пра́веден па́че Тебе́, Го́споди.

Непреста́нно ше́ствовав жи́зни стезю́, измла́да бо возлюби́л еси́ Творца́ твоего́, преподо́бне, Его́же жа́ждая иска́л еси́, еле́ня подо́бяся тече́нию на исто́чники вод.

На серде́чней досце́ написа́ние твое́ прие́м, богоглаго́ливе, персто́м Ду́ха, я́ко одушевле́нная кни́га, де́йственно соблю́л еси́ Христо́вы живи́тельныя за́поведи.

Удержа́в, преподо́бне, в поста́х чре́во, ла́комственная жела́ния и плотску́ю сла́дость ты умертви́л еси́, с чистото́ю, о́тче, пожи́в чрез все житие́.

Веселя́ся, разу́мный Тро́ице храм тебе́ сама́го сотвори́л еси́, ум очища́я, и те́ло, и дух, треблаже́нне, и был еси́ прия́телище Трисо́лнечнаго Све́та.

Богородичен: Де́ва родила́ еси́, Неискусобра́чная, и Де́ва пребыла́ еси́, Ма́ти безневе́стная, Богоро́дице Мари́е, Христа́ Бо́га на́шего моли́, спасти́ся нам.


Малка ектения: Възглас: Защото Ти си наш Бог и на Тебе слава въздаваме…


Кондак на преподобния, глас 8.

Подобен: Взбра́нной:

Я́ко побо́рника кре́пкаго и засту́пника чту́щи тя свяще́нная ла́вра всегда́, пра́зднует ле́тне па́мяти. Но, я́ко име́я дерзнове́ние ко Го́споду, от враго́в находя́щих соблюди́ ны, да зове́м: ра́дуйся, о́тче треблаже́нне.

Седален, глас 5.

Подобен: Собезнача́льное:

Воздержа́нием житие́ твое́ украси́л еси́, и, у́ды умертви́в, победи́л еси́ вра́жия прило́ги, о́тче преподо́бне, и пусты́ни насе́льник, свети́льник же ми́ра у́мный, Кириа́че, яви́лся еси́. Тем моли́ся Го́споду поми́ловати ду́ши на́ша.

Слава, и сега, Богородичен:

Тя приста́нище, и сте́ну, и прибе́жище, и наде́жду, и покро́в, и Предста́тельницу те́плую обре́тше, ве́рнии, к Тебе́ притека́ем, и вопие́м приле́жно, и взыва́ем ве́рно: поми́луй, Богоро́дице, на Тя упова́ющия и от прегреше́ний изба́ви.


Възкресна Песен 4

Ирмос: Като проумя прозорливо Твоето божествено снизхождане, Христе, Авакум с трепет извика към Тебе: Ти дойде за спасение на Твоя народ, за да спасиш Твоите помазани. (Ав.3:13).

Провидя се образ на Твоя пречист кръст, когато в пустинята Мойсей направи сладки горчивите води на Мера* с помощта на дървото (Из.15:25), Добри: дървото е Твоят кръст, който убива вкуса на смъртта.

* (Из.15:23)

Ти прие кръст заради дървото на познанието, жлъчка заради сладкия забранен плод, Спасителю мой, а заради тлението на смъртта, проля Божествената Си кръв.

Богородичен: Без съчетаване си заченала целомъдрено в утробата си и без болки си родила, а след раждането по плът на Бога, си останала девица.

Песен 4

Ирмос: Ти си моята крепост, Господи, Ти си моята сила, Ти си моята радост, Ти си моя Бог, Който не остави лоното на Отца, а посети нашата нищета, затова Ти викам заедно с пророк Авакум: слава на Твоята сила, Човеколюбче.

Ужасе́ся твоего́ со́лнце воздержа́ния и кре́пости, ле́ты мно́гими тя гне́вающася не возмо́же отню́д ви́дети, ниже́ во дни пи́щи прие́млюща, преподо́бне, благомо́щно песнопою́ща бде́нии непреста́нными: си́ле Твое́й сла́ва, Человеколю́бче.

Зако́ны но́выми и Ве́тхим Заве́том, му́дре, ра́зумом, блаже́нне, святы́х муже́й поуча́яся, вся́кия доброде́тели вид навы́к, му́дрыя пчелы́ нра́ву ревну́я, и сосу́д быв избра́нен, вопия́л еси́: си́ле Твое́й сла́ва, Человеколю́бче.

Бога́тство сла́дости, хвала́ и ра́дость преподо́бных еси́, Христе́ Бо́же, того́ ра́ди любя́й Тя Кириа́к вся в ми́ре уте́шная вмени́ уме́ты, тем и в пусты́нях непроходи́мых любе́зне наслажда́шеся Твоея́ красоты́.

Вем дре́вле Ме́ррския сладча́йшия во́ды проро́ка, зе́лий же го́рькую ядь преложи́в ты, Кириа́че, в сла́дкое вкуше́ние, дерзнове́ние показу́еши я́ве ко Го́споду, и́стинно Своя́ рабы́ Боже́ственною си́лою сла́вящему.

Я́ко учени́к и подража́тель Влады́ки Христа́, ра́бия лу́нствующася сы́на, о́тче, моли́твою исцеля́еши, благода́ть прие́м неду́ги отгоня́ти и де́монския полки́ низлага́ти о́бразом Боже́ственнаго Креста́.

Богородичен: Ты ве́рных хвала́ еси́, Безневе́стная, Ты Предста́тельница, Ты и прибе́жище христиа́н, стена́ и приста́нище, к Сы́ну бо Твоему́ мольбы́ но́сиши, Всенепоро́чная, и от бед спаса́еши ве́рою и любо́вию Богоро́дицу Чи́стую Тя сла́вящия.


Възкресна Песен 5

Ирмос: Рано бързам към Тебе, Който се обличаш със светлина като с дреха (Пс.103:2), и Ти казвам: просвети помрачената ми душа, Христе, защото единствен си добросърдечен.

Господ на славата, който прие безславна форма, доброволно, без чест виси на дървото, като промисля неизказано за мене божествена слава.

Ти ме преоблече в нетление, Христе, нетленно вкусвайки в плът тлението на смъртта, и възкръсвайки на третия ден от гроба.

Богородичен: Ти роди безсеменно Христос, Който е нашата правда и изкупление, Богородице, като освободи от клетвата природата на нашия праотец (Адам).

Песен 5

Ирмос: Защо си ме отхвърлил от Твоето лице, незалязваща Светлина, и тази чужда тъмнина покри мене, окаяния? Но върни ме, и към светлината на Твоите заповеди направлявай моите пътища, моля Те.

От Христа́ прие́м непобеди́мую благода́ть Ду́ха, низложи́л еси́ у́бо держа́вно лю́таго мироде́ржца, душе́вныя стра́сти удержа́в, Кириа́че, безстра́стия венце́м венча́лся еси́.

Кре́пок яви́лся еси́, боле́зньми поще́ния терпе́в тве́рдо, до ста́рости пребы́в глубоча́йшия неосла́блен, преподо́бне, в пусты́нях, я́ко ца́рских дворо́в в черто́зех, со мно́гим весе́лием живя́.

Всено́щная соверша́я, блаже́нне, бде́ния и к Бо́гу исходя́ не го́рдостно, моли́твою Невеще́ственному бесе́дуеши Уму́ и све́тлыя приима́л еси́, Кириа́че, све́та лучи́, светода́тельне умо́м просвеща́емь.

Светоно́сия испо́лнився и проро́ческаго дарова́ния, преподо́бне, чи́стый твой язы́к провозвести́ му́чащаго дре́вле неду́га Ориге́нова, вредоу́мнаго и душетле́ннаго, отню́д соверше́нное истребле́ние.

Богородичен: Разу́мно уве́де проро́ков сосло́вие Твоя́ та́инства, Небе́сную бо дверь Влады́ка Тя показа́, Чи́стая, и из Тебе́, Де́во, воплоти́вся, пра́вды су́щим во тьме возсия́ Со́лнце.


Възкресна Песен 6

Ирмос: Владико Христе, укроти бушуващото от душегубни вълни море на страстите и като милосърден вдигни ме от тлението.

Подхлъзна се в тление нашият праотец, Владико Христе, като яде забранен плод, а сега отново е изведен към живот чрез Твоите страдания.

Ти, Владико Христе, Който си животът, слезе в ада и унищожи този, който ни погубва, като чрез тлението (Си) ни дари възкресението.

Богородичен: Девата роди и след раждането остана чиста; като наистина девствена Майка, понесе Онзи, Който държи в ръцете Си всичко.

Песен 6

Ирмос: Очисти ме, Спасителю, защото много са моите беззакония; и ме издигни от дълбините на злините, моля. Защото извиках към Тебе, Боже на спасението ми, и ме чуй.

Бог положе́нием быв Христа́ обоже́нием, су́щаго естество́м Бо́га, есте́ственныя ра́ны неможе́ния исправля́л еси́, блаже́нне, неду́жныя исцеля́я, бесну́ющияся а́бие леча́ боже́ственною благода́тию.

Избежа́л еси́ к тебе́ приходя́щаго мно́жества наро́да и па́ки стра́шныя пото́ки пости́гл еси́, уклоня́яся, приснопа́мятне, тщих похва́л челове́ческих сла́виц.

Я́ко сна тле́ннаго ми́ра всю сла́ву зря, Еди́наго Живу́щаго Бо́га лу́чшия сла́вы возлюби́л еси́ прича́стник бы́ти, ея́же, му́дре, пра́ведно сподо́бился еси́.

Богородичен: Я́ко одушевле́нный киво́т, прия́ла еси́ Сло́во Безнача́льное, я́ко свято́е святи́лище, Созда́теля вмести́ла еси́, я́ко престо́л огнеобра́зный, но́сиши Влады́ку, Богома́ти, всея́ тва́ри.


Малка ектения: Възглас: Защото Ти си Царя на мира и Спасителя на нашите души и на Тебе слава въздаваме…


Кондак възкресен, глас 5.

Подобен: Собезначальное Слово:

Слезе до ада, Спасителю мой, и разби портите му, като всемогъщ. Като Творец възкреси мъртвите със Себе си, и строши жилото на смъртта, освободи Адам от проклятието, Човеколюбче. Затова всички викаме към Тебе, спаси ни, Господи.


Икос: Жените чуха думите на Ангела и отложиха плача си, зарадваха се и се разтрепериха като видяха Възкресението. И ето, Христос дойде при тях, казвайки: „Радвайте се; дерзайте, Аз победих света и освободих затворниците. Отидете бързо при учениците и ги уведомете, че отивам преди вас да проповядвам в града Галилейски.“ Затова всички викаме към Тебе, спаси ни, Господи.

Синаксар: В 29-я ден на септември празнуваме паметта на преподобни Кириак Отшелник († 408 година) и преподобни Теофан Милостиви († 408 година). По техните молитви, Христе Боже наш, помилвай и ни спаси! Амин.


Възкресна Песен 7

Ирмос: Превъзнесеният Господ на нашите отци угаси пламъка, ороси момците, които Му пееха в един глас: Боже, благословен си!

Покрил си се с плът като стръв, с Твоята Божествена сила си извлякъл змията, като издигаш тези, които ти пеят: Боже, благословен си.

Невместимият, Който даде на огромната земя да съществува, лежи по плът в гроба; на Него всички пеем: Боже, благословен си.

Богородичен: Едно по ипостас, но в две естества си родила въплътения Бог, Всенепорочна, Комуто всички възпяваме: Боже, благословен си.

Песен 7

Ирмос: О́троцы евре́йстии в пещи́ попра́ша пла́мень дерзнове́нно и на ро́су огнь преложи́ша, вопию́ще: благослове́н еси́, Го́споди Бо́же, во ве́ки.

Зако́нов и слове́с богодохнове́нных наслади́ горта́нь поуче́нием па́че ме́да Твой ве́рнейший уго́дник: благослове́н еси́, Го́споди, песнопоя́, Бо́же, во ве́ки.

Блаже́нне богоглаго́ливе, приво́диши пою́щия тя Христу́ очище́ны от ти́ны страсте́й моли́твами твои́ми, вопию́щия, Кириа́че, и глаго́лющия: благослове́н еси́, Го́споди Бо́же, во ве́ки.

Львов избежа́в свере́пства, Дании́л просла́вися, слуги́ же тех имя́ше повелева́я Кириа́к, зовы́й Тебе́: благослове́н еси́, Го́споди Бо́же, во ве́ки.

Всю Ду́ха благода́ть всели́, Христе́, рачи́тель бо Твоея́ пречи́стыя добро́ты бысть вседу́шно Кириа́к, зовы́й Тебе́: благослове́н еси́, Го́споди Бо́же, во ве́ки.

Троичен: Дея́нию приложи́в виде́ние, Триипоста́сное пропове́дал еси́ Существо́, во Отце́ и Сы́не и Ду́се, зовы́й, Кириа́че богоприя́тне: благослове́н еси́, Го́споди Бо́же, во ве́ки.

Богородичен: Угаси́ пла́мень страсте́й мои́х и укроти́ ересе́й бу́рю, Богома́ти: Тя бо и́мамы Предста́тельницу христиа́не и Побо́рницу и Тя ве́рою воспева́ем во ве́ки.


Възкресна Песен 8

Ирмос: Момците в пещта съставиха всемирен хор и пееха на Тебе, Твореца на всичко: всички дела възпявайте Господ и Го превъзнасяйте вовеки.

Ти се помоли за чашата на доброволните спасителните страдания сякаш не са доброволни: две воли на двете същности, които носиш във вековете, Христе.

С Твоето слизане в ада, Христе, той избълва всички, които бяха мъртви поради древната измама, и който Те превъзнасят през всички векове.

Богородичен: Тебе, която неизказано и в девство роди богочовешки Господ (само) чрез дума, ние, всичките Му дела, Дево, те благославяме и превъзнасяме през всички векове.

Песен 8

Ирмос: Победи́тели мучи́теля и пла́мене благода́тию Твое́ю бы́вше, за́поведем Твои́м зело́ прилежа́ще, о́троцы вопия́ху: благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.

Тече́ньми слез напои́л еси́, блаже́нне, свяще́нную твою́ ду́шу умиле́нием боже́ственным и многопло́дну показа́л еси́, поя́: благослови́те, вся дела́, Го́спода и превозноси́те Его́ во ве́ки.

Тесви́тянин дре́вле су́шею пресуши́ ту́чныя ка́пли, ты же дождя́ проли́тие на во́зраст жа́твы низве́л еси́, всеблаже́нне, поя́: благослови́те, вся дела́, Го́спода и превозноси́те Его́ во ве́ки.

Ты злосла́вных лесть обличи́л еси́, Ориге́на ученико́в мудрова́ния, до́блими по́двиги: благослови́те, поя́, правосла́вно Го́спода и превозноси́те Его́ во ве́ки.

Троичен: Тро́ицы Еди́но благоче́стно научи́л еси́, о́тче, Существо́, в трех со́лнцех я́ко еди́ну зарю́ же и све́тлость: благослови́те, глаго́ля, правосла́вно Го́спода и превозноси́те Его́ во ве́ки.

Богородичен: Ада́ма, Де́во, па́дшаго яви́лася еси́ дщи, Бо́жия же Ма́ти Обнови́вшаго мое́ существо́, Его́же пое́м, вся дела́, я́ко Го́спода и превозно́сим во вся ве́ки.


Възкресна Песен 9

Ирмос: Исаие, ликувай, Девицата зачена в утробата и роди Син Емануил (Ис.7:14), Който е Бог и човек. Изток е името Му. Него величаем, а Девицата облажаваме.

Ти, Владико Христе, прие от утробата на Девата в себе си природата на падналия човек, напълно се присъедини към нея, но изобщо не си участвал в греха: Ти освободи всички от тлението чрез пречистите Твои страдания.

Откакто Твоята божествена кръв се изля за нас от Твоите пречисти и животворящи ребра, Владико Христе, тогава идолската жертва престана, а цялата земя Ти принася хвалебна жертва.

Богородичен: Не безплътен Бог, нито отново просто смъртен човек роди чистата и нескверна Девица, а съвършен човек и в действителност съвършен Бог. Него величаем с Отца и Светия Дух.

Песен 9

Ирмос: Устраши́ся всяк слух неизрече́нна Бо́жия снизхожде́ния, я́ко Вы́шний во́лею сни́де да́же и до пло́ти, от Деви́ческаго чре́ва быв Челове́к. Те́мже Пречи́стую Богоро́дицу, ве́рнии, велича́ем.

Верте́п тя, му́дре, прия́т, прие́мшаго исто́чник благода́тный, чудоде́йствовавша боже́ственнаго дре́вле отца́ Харито́на моисе́йски, Кириа́че, и стена́ незы́бленна па́стве о́наго был еси́ и храни́тель тверде́йший.

Су́що раче́нием жи́зни крест на ра́мена взем, житие́, Кириа́че, поуче́ние положи́л еси́ сме́рти, тем и ны́не к нестаре́ющейся преста́вился еси́ сла́дости нетле́нней, Небе́сным лико́м во све́те при Бо́зе сликовству́еши при́сно.

Облиста́в заре́ю, разже́гся Ду́ха, и яви́лся еси́ превы́шним ликостоя́нием све́тел, но озари́ мой ум, блаже́нне, разу́мным и трисия́нным Све́том Божества́ моли́твами твои́ми и от страсте́й мя и прегреше́ний спаси́.

Венча́вшеся победи́тельною диади́мою, Харито́не богоглаго́ливе и Кириа́че блаже́нне, и предстоя́ще в высоча́йших Христу́, па́ству свою́ оте́чески от бед избавля́юще, ны́не призира́йте пра́зднующую ва́ша па́мяти.

Богородичен: Напрязи́, и благопу́тствуй, и ца́рствуй, Сы́не Богома́тере, исма́ильтянина врага́ покаря́я, ра́тующаго ны, христолюби́вому во́инству, моли́твами, мо́лимся, Ро́ждшия Тя неискусому́жно, я́ко Бог и Человеколю́бец.


Катавасии: Отвèрзу устà моя, гл. 4:

Песен 1

Ще отворя устата си и ще се изпълнят с Дух Свети, и ще произнеса дума за царицата майка, и ще се явя светло тържествуващ, и с радост ще възпея нейните чудеса.

Песен 3

Богородице, която си жив и изобилен източник, укрепи събралия се духовен хор от твои певци и чрез божествената си слава ги удостой с венци на славата.

Песен 4

Пребожественият Иисус, Който стои в слава на божествения престол, дойде на лек облак и чрез нетленна длан спаси тия, които казват: слава, Христе, на Твоята сила.

Песен 5

Всички се удивиха на твоята божествена слава, защото ти, Дево, която не си изпитала брак, носи в твоята утроба превъзнесения над всичко Бог и роди безначалния Син, като даваш мир на всички, които те възпяват.

Песен 6

Богомъдри, като честваме тоя божествен и всепочитан празник на Богомайката, дойдете да пляскаме с ръце и да славим Бог, Който се роди от нея.

Песен 7

Богомъдрите младежи не се поклониха на творението вместо на Твореца, но мъжествено презряха огнената заплаха и с радост пееха: благословен си, препрославлени Господи и Боже на отците ни!

Песен 8

Възхваляваме, благославяме, покланяме се на Господ, като Го възпяваме и прославяме през всички векове.

Благочестивите младежи бяха запазени в пещта от Богородичната рожба, която тогава беше предобраз, а сега е действителност; Той кара цялата вселена да ти пее: всички твари, възпявайте Господ и Го превъзнасяйте във всички векове.


Евангелски чин

Дяконът: На Господ да се помолим. 

Народът: Господи, помилуй!

Свещеникът: Защото си свят, Боже наш, и сред светии пребъдваш, и на Тебе, Отец и Син, и Свети Дух, подобава всяка слава, чест и поклонение сега и винаги, и во веки веков.

Народът: Амин! Всякое дихание да хвалит Господа (2). Да хвалит дихание всякое Господа.

Дяконът: За да се удостоим да изслушаме светото Евангелие, Господ Бог да помолим!

Народът: Господи, помилуй! (3)

Дяконът: Премъдрост! Да застанем прави, за да изслушаме светото Евангелие!

Свещеникът: Мир на всички!

Народът: И на твоя дух!

Свещеникът: Ще се чете из светото евангелие според евангелист (името).

Дяконът: Да внимаваме!

Народът: Слава на Тебе, Господи, слава на Тебе!


Възкресно Евангелие.


Възкресна песен

Четец: Като видяхме Христовото Възкресение, нека се поклоним на светия Господ Иисус, Който едничък е безгрешен. На Твоя Кръст се покланяме, Христе, и Твоето Свято Възкресение възпяваме и славим – Ти си нашият Бог, освен Тебе другиго не знаем и с Твоето име се именуваме. Дойдете, всички верни, да се поклоним на святото Христово Възкресение, защото, ето – чрез Кръста дойде радост за целия свят. Всякога благославяйки Господа, нека възпяваме Неговото Възкресение, защото Той, като претърпя разпятие, със смърт смъртта разруши.


50 Псалом (пее се)


Слава: По молитвите на апостолите, Милостиви, очисти множеството наши съгрешения.

И сега: По молитвите на Богородица, Милостиви, очисти множеството наши съгрешения.

Стих: Помилуй ме, Боже, по великата Си милост и по множеството Си щедрости, очисти беззаконието ми.

Стихира, глас 6:

Възкръсна Иисус от гроба както предрече, даде ни живот вечен и велика милост.


Литийна молитва (дяконът)

Свещеникът: По милостта и щедростите на Единородния Твой Син, с Когото Си благословен, заедно с Пресветия, Благия и Животворящия Твой Дух сега и винаги и во веки веков.


Честнейшую.

Дяконът: Богородицата и майка на Светлината с песни да възвеличим!

Народът: (речитативДушата ми величае Господа и духът ми се зарадва в Бога, Спасителя мой.

Честнейшую херувим, и слàвнейшую без сравнения серафим, без истления Бога Слова рождшую, сýщую Богородицу тя величаем.

Задето Той милостно погледна унизеността на рабинята Си; защото, ето, отсега ще ме облажават всички родове.

По-почитана от херувимите и несравнено по-славна от серафимите, нетленно родила Бог-Слово, Тебе, истинска Богородице, величаем.

Задето Силният ми стори велико нещо, и свето е името Му; и Неговата милост е из рода в род за ония, които Му се боят.

Той показа сила с мишцата Си; разпръсна ония, които се гордеят с мислите на сърцето си.

Свали силни от престоли и въздигна смирени; гладни изпълни с блага, а богати отпрати без нищо.

Взе под закрила Израиля, Своя отрок, като си спомни милостта, – както говори на нашите отци, – към Авраама и семето му довека.

9-та песен от катавасиите

Нека се радва всеки човек, просвещаван духовно, а естеството на безплътните умове нека почете свещения празник на Богомайката, като тържествува и казва: радвай се, всеблажена Богородице, чиста Приснодево.


Малка ектения

Свещеникът: Защото Те хвалят всички небесни сили и на Тебе въздаваме слава, на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков.


Свят е Господ, нашия Бог. (2)

Превъзнасяйте Господа, Бога нашего, и се покланяйте на подножието Му: защото то е свято! (Пс. 98:5)

Ексапостиларий 3, гл. 2:

Никой да се не съмнява, че Христос възкръсна, защото се яви на Мария, след това ясно беше видян от отиващите на село; отново се яви на единайсетте ученици на вечерята; като ги изпрати да кръщават, се възнесе на небесата, откъдето и слезе, като потвърждаваше проповедта им чрез множество знамения.

Слава, на преподобния, Подобен: Ду́хом: (гръцкият е различен)

Ду́шу очи́стив, преподо́бне, страсте́й омраче́ния зе́льным посто́м и моли́твою непреста́нною, зерца́ло, о́тче, был еси́ боже́ственных осия́ний, возвожде́ния посыла́я нам ны́не, свети́льниче мона́хов, Кириа́че богоно́се.

И сега, Богородичен:

Владичице, изповядваме, че ти си наистина Богородица, защото чрез тебе се спасихме, тъй като ти неизказано роди Бог, Който чрез Кръста разруши смъртта, и привлече към Себе Си събранията на преподобните, с които те възхваляваме, Дево.


Хвалитни стихири

Глас 5, Всякое дихание

Всичко, що диша, да хвали Господ. Хвалете Господ от небесата; Хвалете Го във висините. На Тебе, Боже, подобава песен.

Хвалете Го, всички Негови ангели; хвалете Го, всичките Му сили. На Тебе, Боже, подобава песен.


Стих: Да извършат над тях писания съд, тая чест е за всички Негови светии. (Пс.149:9)

Господи, въпреки че гробницата е била запечатана от беззаконници, Ти излезе от гроба, точно както Си роден от Богородица. Твоите безплътни ангели не знаеха как се въплъти; нито войниците, които Те пазеха, не усетиха, когато възкръсна. Защото и двете тайнства бяха запечатани за тези, които изпитват, но чудесата са разкрити на тези, които вярно почитат тайнството, което възхваляваме; въздай ни радост и голяма милост.


Стих: Хвалете Бога в Неговата светиня, хвалете Го в крепостта на силата Му. (Пс.150:1)

Господи, след като си разбил вечните решетки и скъсал връзките, възкръснал Си от гробницата и остави погребалните дрехи зад Себе Си като истинно свидетелство, че наистина Си бил погребан три дни, и избърза към Галилея, пазеният в пещерата. Велика е Твоята милост, неразбираеми Спасителю, помилуй и спаси нас.


Стих: Хвалете Го поради Неговото могъщество, хвалете Го поради голямото Му величие. (Пс.150:2)

Господи, жените хукнаха към гроба, за да видят Тебе, Христос, Който пострада заради нас. Когато дойдоха, намериха ангел, седнал на камъка, който се отмести от страх, и той им извика, казвайки: „Господ възкръсна. Кажете на учениците, че възкръсна от мъртвите, Този, Който спасява душите ни“.


Стих: Хвалете Го с тръбен звук, хвалете Го с псалтир и гусли. (Пс.150:3)

Господи, както излезе от запечатания гроб, така влезе през заключените двери при Твоите ученици. Ти им показа нараняванията, понесени от Твоето тяло, които с много страдания прие, Спасителю. Въпреки, че от потомството на Давид, Ти претърпя рани, но като Син Божи, Ти освободи света. Велика е твоята милост, неразбираеми Спасителю, помилуй и спаси нас.


Други стихири от св. патр. Анатолий

Стих: Хвалете Го с тимпан и хора̀, хвалете Го със струни и орга̀ни (флейти). (Пс.150:4)

Господи, Царю на вековете и Създателю на всички неща, заради нас прие разпятие и погребение по плът, за да ни освободиш всички от ада. Ти си нашият Бог, друг освен Тебе не познаваме.


Стих: Хвалете Го със звучни кимвали, хвалете Го с кимвали гръмогласни. Всичко, що диша, да хвали Господа! (Пс.150:5-6)

Господи, кой ще разгласи Твоите ослепителни чудеса? Кой ще покаже Твоите страшни тайни? Когато стана човек за нас, както пожела, Ти разкри мощта на силата Си, защото чрез Твоя кръст, Ти отвори рая за разбойника, а чрез Твоето погребение, Ти строши решетките на ада; и когато възкръсна от мъртвите, Ти обогати вселената. Милостиви Господи, слава на Тебе!


Стих: Стани, Господи Боже мой, дигни ръката Си, не забравяй Твоите до край потиснати. (Пс.9:33)

Жените-мироносици дойдоха на Твоя гроб много рано, търсейки да помажат с миро Тебе – безсмъртното Слово и Бог, но като чуха казаното от ангела, те се върнаха с радост, за да кажат открито на апостолите, че Ти, живота на всички, си възкръснал и даваш прошка на света и голяма милост.


Стих: Ще Те славя, Господи, от все сърце, ще възвестявам всички Твои чудеса. (Пс.9:1)

Стражите, които охраняваха гроба, който съдържаше Бог, казаха на юдеите: Колко е глупав вашия съвет! Напразно се трудихте, да опазите Този, Който не може да бъде задържан. А като се опитахте да прикриете възкресението на Този, Когото разпънахте, вие Го направихте известен. Колко е глупаво вашето сборище! Защо пак се съветвате да скриете това, което не може да се скрие? По-добре ни изслушайте и бъдете готови да повярвате в истинността на случилото се: Един мълниеносен ангел слезе от небето, отвали камъка, от страх пред него станахме като мъртви, той се обърна към силните мироносици и каза: „Не виждате ли, че стражите са като умрели, печатите са счупени и че ада е опразнен? Защо търсите като обикновен смъртен Този, Който преобърна адовата победа и Който смаза жилото на смъртта? Отидете бързо при апостолите с благата вест за възкресението и безстрашно викайте: наистина възкръсна Господ, Който има велика милост!“


Слава, утринна евангелска стихира, глас 3:

Когато Мария Магдалина благовести за възкресението на Спасителя от мъртвите и за явяването Му, учениците не повярваха и бяха укорени заради коравосердечието си, но като се въоръжиха със знамения и чудеса, те бяха изпратени да проповядват; Ти, Господи, се възнесе при Своя Отец, извора на светлина, а те навсякъде проповядваха словото и уверяваха чрез чудеса. Затова ние, просветените от тях, прославяме Твоето възкресение от мъртвите, човеколюбче Господи.

И сега, по гласа на Славата: Преблагословена си, Богородице Дево, защото чрез Въплътения от тебе адът беше пленен, Адам беше извикан отново, клетвата – премахната, Ева – освободена, смъртта – умъртвена, а ние оживяхме; затова възкликваме и пеем: благословен си Христе, Боже наш, Който така си благоволил, слава на Тебе!


Велико славословие


Възкресен тропар

Днес стана спасението на света, нека възпеем Възкръсналия от мъртвите, Твореца на нашия живот: защото, като унищожи смъртта чрез смърт, даде ни победа и голяма милост.

No comments:

Post a Comment