Редът за четене на Псалтира за починали

Редът за четене на Псалтира за починали


В Православната църква има хубав обичай за непрекъснато четене на Псалтира над тялото на починалия (с изключение на времето, когато се извършват панихиди или заупокойни литии на гроба) преди погребението му и в памет на неговото погребение.

Четенето на псалтира за мъртвите води началото си от дълбока древност. То само по себе си носи голяма утеха на починалите, като четене на Божието слово, така и като свидетелство за любовта на техните живи братя към тях.

Четенето на Псалтира започва в края на „След изхода на душата“. Псалмите трябва да се четат с умиление и разкаяние на сърцето, бавно и внимателно вниквайки в прочетеното. Най-голямата полза идва от четенето на Псалтира от роднините на починалия: то свидетелства за голяма любов и усърдие към техните ближни, които се поменават. Господ ще приеме подвига на четенето не само като жертва за поменатите, но и като жертва за тези, които сами се трудят в четенето.

По-прилично е четещият на Псалтира да стои прав, ако здравословното му състояние не го принуждава да седне.

В апостолските постановления е заповядано да се извършват псаломопения, четения и молитви за починалите на 3-ия, 9-ия и 40-ия ден. Но основно е установен обичаят да се четат псалми за починалите в продължение на 3 или 40 дни, включително деня на смъртта.


* * *


Псалтирът се състои от 20 раздела – катизми, всеки от които е разделен на три „Слави“. Преди четенето на първата катизма се произнасят молитвите, положени преди началото на четенето на Псалтира. В края на четенето на Псалтира се произнасят молитви след прочитане на няколко катизми или целия Псалтир. По избор може да се чете по една или няколко катизми на ден, или целия Псалтир.


Молитви преди четене на псалтира

Забележка: Ако четенето се извършва след сутрешното или вечерното правило, тогава можете да започнете веднага с „Дойдете да се поклоним...“.

Чети умилено:

В името на Отца и Сина и Светия Дух. Амин!

Слава на Тебе, Боже наш, слава на Тебе!

Царю небесни, Утешителю, Душе на истината, Kойто си навсякъде и всичко изпълваш, съкровище на благата и подателю на живота, дойди и се всели в нас, и ни очисти от всяка сквернота, и спаси, Благий, нашите души.

Трисвятое

Светий Боже, Светий Крепки, Светий Безсмъртни, помилуй нас! (3 пъти)

Слава на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков. Амин.

Пресвета Троице, помилуй нас! Господи, очисти греховете ни, Владико, прости беззаконията ни, Светий, посети и изцели немощите ни, заради Твоето име!

Господи, помилуй! (3 пъти)

Слава на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков. Амин.

Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име, да дойде Твоето Царство, да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята. Насъщния ни хляб дай ни днес, и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си, и не ни въвеждай в изкушение, но ни избави от лукавия.

По молитвите на светите наши отци, Господи Иисусе Христе, Боже наш, помилуй ни. Амин.

Тропар, глас 8:

Чрез дълбочината на мъдростта всичко Си устроил човеколюбно, и на всички полезното Си дал, единствени Създателю, упокой, Господи, душите на Твоите раби, защото те възложиха всичкото си упование на Тебе, Твореца и Създателя и нашия Бог.

Слава... И сега...

Имаме те и стена, и пристанище, и благоприятна молитвеница пред Бога, Който си родила, Богородице безмъжна, на верните спасение.

Господи, помилуй (40 пъти). И направи колкото можеш поклони.


След това изчакай малко, докато всичките ти сетива се успокоят. Тогава започни бавно, без леност, с умиление и съкрушено сърце. Чети тихо и обмислено, с внимание и без да бързаш, за да разбираш с ума си казаното.


Дойдете да се поклоним на Царя, нашия Бог. Дойдете да се поклоним и паднем пред Христа Царя, нашия Бог. Дойдете да се поклоним и паднем пред самия Христос, нашия Цар и Бог.


***

При четене на катизмата, след всяка „Слава“ се казва следното:

Слава на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков. Амин.

Алилуя, Алилуя, Алилуя, слава на Тебе, Боже! (3 пъти)

Слава на Отца и Сина и Светия Дух.

Молитва:

Помени, Господи Боже наш, във вяра и надежда за вечен живот починалия Твой раб (името). И понеже си добър и човеколюбив, прости греховете (му), унищожи неправдите (му), намали, освободи и прости всичките (му) съзнателни и несъзнателни грехове, избави го от вечните мъки и геенския огън, и му дарувай участие и наслаждение от Твоите вечни блага, приготвени за тези, които Те обичат, защото дори и да е съгрешил, не отстъпи от Тебе; и несъмнено вярваше в Отца и Сина и Светия Дух – Бога, прославян като Един в Троица и Троица в Единство, и даже до последния си дъх се придържаше към това.

Затова бъди милостив към (него), вмени (му) вярата в Тебе вместо делата и като щедър, (го) упокой с Твоите светии, защото няма човек, който да живее и да не съгреши. Но Ти единственият си без всякакъв грях и Твоята правда е правда во веки; Ти си единствения Бог на милостта, щедростта и човеколюбието, и на Тебе слава въздаваме, на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков. Амин.


И сега и винаги, и во веки веков. Амин.

След това продължава четенето на псалмите на катизмата.


***


В края на катизмата се чете отново Трисветое.


Поменни стихири:

Гл. 4

С душите на починалите праведници упокой, Спасителю, душите на Твоите раби, запази ги в блажения живот, който е у Тебе, Човеколюбче.

В Твоето място на покой, Господи, където се упокояват всички Твои светии, упокой и душите на Твоите раби, защото Си единственият Човеколюбец.

Слава: Ти си Бог, Който слезе в ада, и развърза окованите. Сам и душите на Твоите раби упокой!

И сега: Единствена чиста и непорочна Дево, която роди безсеменно Бога, моли да се спасят тяхните души.


Господи, помилуй! (40 пъти)

Заради молитвите на Твоята пресвята Майка и на всички светии, прости, Господи, греховете на Твоя новопредставен (брат) (името), и дарувай на (него) и нас Твоите богати милости. Амин.

No comments:

Post a Comment