Sunday 19 May 2024

Св. св. Константин и Елена (в седмицата на Мироносиците)

Текста в синьо се използва, когато празникът на равноапостолите се падне в седмицата на Мироносиците. Типик 318, т. 3.


Свети равноапостоли император

 КОНСТАНТИН и майка му ЕЛЕНА


Вечерна


Господи, воззвах (Пс. 140:1-2), на 6, глас (според Пентикостара, гл. 2):

Господи, към Тебе викам, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, към Тебе викам: побързай към мене, чуй гласа на молбата ми, когато викам към Тебе, чуй ме Господи! 

Да възлезе молитвата ми като тамян пред Твоето лице, въздигането на ръцете ми – като вечерна жертва, чуй ме Господи.


Стихири на празника 2, Глас 2.
Подобен:
Егда́ от Дре́ва:

Егда мироносицы Тя Христе, зело рано взыскаху всех Живота, миры и ароматы имущия идяху, и любовию плачущия, слышаху от гроба юношу глаголюща: престаните плачуще, обаче вашему спасению радующеся возопийте всем: яко воста Господь.

Вемы, о благообразный Иосифе! тебе яко херувимскую колесницу, Царя Христа на раму своею понесша, и со Креста снемша, ублажаем руце твои, и очи божественнии: почитаем длани твоя, имиже Солнца Слова и Бога, на гроб нося положил еси. Темже и память твою любовию почитаем.

Стихири на светците на 4, глас 4.

Подобен: Дал еси́ зна́мение:

Ти даде на цар Константин Твоя скъпоценен Кръст като най-мощната броня, с която той царува на земята праведно, като просия в истинската вяра, и по Твоето милосърдие се удостои с небесното Царство; заедно с него славим Твоя човеколюбив план за спасение, Всесилни Иисусе, Спасителю на нашите души.

Ти, Човеколюбче, даде на Твоя раб благоразумието на Соломон, кротостта на Давид и православието на апостолите, тъй като Ти си Цар на царете и Господ на тези кой господаруват.  Затова славим Твоя човеколюбив план за спасение, Всесилни Иисусе, Спасителю на нашите души.

Ти беше първият, вечнопомнен царю, който подчини империята* доброволно на Христос, познавайки Го като Бог, царуващ над всички, Благодетеля на света, Дарителя на победи, Който е над всяка сила и всяка власт. Оттогава Иисус, като човеколюбив и Спасител на нашите души, христолюбиви (Константине), устрои твоето царство.

* багреницата (в оригинал)

Слава, глас 2. Византи́ево:

Ти получи изобилни дарове от Бога, най-могъщи царю Константине Велики, и ти се отличи в тях. Чрез кръщението от светителя Силвестър* си бил осветен от лъчите на Пресветия Дух. Ти стана непобедим сред царете; и на твоя Създател даде като дар империята и богобоязливия царски град. Затова непрестанно моли Христос Бог, пред Когото имаш дръзновение, да дарува прошка на греховете и голяма милост на всички, които празнуват паметта ти.

* папа Римски, починал в 335 г.

И ны́не, на празника. Богородичен, глас 2:

Мироносицы рано бывша, и гроб Твой со тщанием достигша, искаху Тебе Христе, во еже помазати пречистое тело Твое. И ангеловыми глаголы огласившеся, радостотворныя образы апостолом проповедаху, яко воскресе Начальник спасения нашего, пленивый смерть, мирови же даруяй живот вечный и велию милость.


Вход с кадилница. Свете тихий

Тиха светлина от светата слава на Безсмъртния, Светия и Блажения Небесен Отец, Иисусе Христе! Като стигнахме до заник слънце и видяхме вечерната светлина, възпяваме Отца, Сина и Светия Дух – Бога. Сине Божий, Който даваш живот, достоен си през всички времена да бъдеш възпяван с приятни гласове. Затова и светът Те слави.


Прокимен на деня.


Паримии. Стр. 39

Трета книга Царства (8:22-23, 27-30):

Застана Соломон пред жертвеника Господен, пред цялото събрание израилтяни, дигна ръце към небето и рече: „Господи, Боже Израилев! няма бог подобен на Тебе нито на небето горе, нито на земята долу. Небето и небето на небесата не Те побират, толкова по-малко тоя храм, който съм построил (на Твоето име); но погледни милостно към молитвата на Твоя раб и към молбата му, Господи, Боже мой! чуй зова и молитвата, с която Твоят раб Те умолява днес. Да бъдат очите Ти отворени към тоя храм денем и нощем, към това място, за което си казал: името Ми ще бъде там; чуй молитвата, с която ще се моли Твоят раб на това място. Чуй молбата на Твоя раб и на Твоя народ Израиля, когато те ще се молят на това място; чуй от мястото на Твоето обиталище, от небесата, чуй и помилувай.“


Пророчествата на Исайя (61:10 - 62:5):

С радост ще се радвам в Господа, душата ми ще се развесели в моя Бог: защото Той ме облече в спасителна одежда, надяна ми дреха на правда, като на младоженец възложи венец и като невеста с накит накичи. Защото – както земята произвежда растенията си, и както градина отрастува посеяното в нея, – тъй Господ Бог ще прояви правда и слава пред всички народи. Няма да млъкна заради Сион, нито ще се успокоя заради Йерусалим, докле правдата му не изгрее като светлина, и спасението му – като запалено светило. И народите ще видят твоята правда, и всички царе – твоята слава, и ще те назоват с ново име, което устата Господни ще нарекат. И ще бъдеш венец на слава в ръката Господня и царска корона – върху дланта на твоя Бог. Няма вече да те наричат „изоставен“, нито земята ти вече ще наричат „пустиня“, но ще те наричат „Мое благоволение към него“, а земята ти „омъжена“, защото Господ благоволи към тебе, и земята ти се съчетава. Както момък се съчетава с мома, тъй и синовете ти се съчетават с тебе; и както младоженец се радва на невеста, тъй ще се радва за тебе Бог твой.


Пророчествата на Исайя (60:1-16):

Дигни се, светлей, Йерусалиме, защото дойде твоята светлина, и слава Господня изгря над тебе. Защото, ето, тъмнина ще покрие земята, и мрак – народите; а над тебе ще възсияе Господ, и славата Му ще се яви над тебе. И народите ще дойдат към твоята светлина, и царете – към сиянието, което изгрява над тебе. Подигни очи и погледай наоколо: те всички се събират, идат при тебе; твоите синове отдалеч идат, и твоите дъщери на ръце се носят. Тогава ще видиш, и ще се зарадваш, и сърцето ти ще затрепти и ще се разшири, защото богатството на морето към тебе ще се обърне, имотът на народите към тебе ще дойде. Множество камили ще те покрият, – дромадери (едногърби камили) от Мадиам и Ефа; те всички ще дойдат от Сава, ще донесат злато и тамян и ще възвестят славата Господня. Всички кидарски овци ще бъдат събрани при тебе; овните невайотски ще ти послужат: ще възлязат на олтара Ми като благоугодна жертва, и Аз ще прославя дома на Моята слава. Кои са тия, които летят като облаци, и като гълъби – към гълъбарниците си? Тъй, Мене Ме чакат островите и преди тях – тарсиските кораби, за да пренесат синовете ти отдалеч и с тях – среброто им и златото им, в името на Господа, твоя Бог, и на Светия Израилев, защото Той те прослави. Тогава синове на другоземци ще градят стените ти, и техните царе – ще ти служат; защото в гнева Си те поразявах, но в благоволението Си ще бъда милостив към тебе. И твоите порти ще бъдат всякога отворени, няма да се затварят ни денем, ни нощем, за да се принася при тебе имотът на народите и да се довеждат техните царе. Защото народ и царства, които не поискат да ти служат, ще загинат, и такива народи ще бъдат съвсем изтребени. Славата на Ливан ще дойде при тебе с кипарис, бор и кедър заедно, за да украси мястото на Моето светилище, – и Аз ще прославя подножието на нозете Си. И ще дойдат при тебе с покорност синовете на ония, които те угнетяваха, и ще паднат при стъпките на нозете ти всички, които те презираха, и ще те назоват град на Господа, Сион на Светия Израилев. Задето бе изоставен и намразен, тъй че никой не минаваше през тебе, – Аз ще те направя величие навеки, радост от рода в род. Ти ще се насищаш с млякото на народите, и ще сучеш от царски гърди, и ще узнаеш, че Аз, Господ, съм твой Спасител и твой Изкупител.


Сугуба ектения.


Вечерно славословие

Сподоби ни, Господи, през тази нощ да се запазим от грях. Благословен си, Господи, Боже на отците ни, и хвално и прославено да е името Ти во веки, амин. Да бъде, Господи, милостта Ти над нас, според както Ти се уповаваме. Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби. Благословен си, Владико, вразуми ме чрез Твоите наредби. Благословен си, Светий, просвети ме с Твоите наредби. Господи, Твоята милост е вечна, делата на ръцете Си не изоставяй. На Тебе  подобава хвала, на Тебе подобава пение, на Тебе слава подобава, на Отца и Сина, и Светия Дух, сега и всякога, и во веки веков! Амин!


На лити́и стихи́ра хра́ма, и святы́х, глас 1:

Достодо́лжно соверша́ем па́мять твою́, Константи́не равноапо́стольне, всех царе́й степе́нь и похвало́: просвеще́н бо быв луча́ми Ду́ха, всю уясни́л еси́ Це́рковь Христо́ву, собо́ры ве́рных отвсю́ду собра́в в све́тлей гра́де Нике́йстем, иде́же злочести́вых угаси́ся шата́ние и ерети́ческий изнемого́ша язы́ки и обуя́ша, правосла́вных же вознесе́ся вене́ц, я́вльшейся ве́ре. Отню́дуже от них просла́вися правосла́внейший, и всем царе́м пропове́дан был еси́ оте́ц, я́ко пе́рвый багряни́цу от Бо́га прие́м. Те́мже мо́лим ти ся, соверша́ющии па́мять твою́ ве́рно: испроси́ очище́ние прегреше́ний душа́м на́шим.

Глас 2. Византи́ево: Не от челове́к зва́ние прии́м, но, я́ко Боже́ственный Па́вел, име́л еси́ сие́ па́че свы́шше, пресла́вне Константи́не, от Христа́ Бо́га. Зна́мение бо Креста́ на небеси́ ви́дев, сим улови́лся еси́, я́ко добре́йший лов, о сем и победи́тель проти́ву ви́димых и неви́димыхвраго́в яви́лся еси́ непобеди́м. Те́мже мо́лим тя, я́ко те́пла моли́твенника, земни́и, досто́йно па́мять твою́ почита́юще, в дерзнове́нии испроси́ти нам просвеще́ния, очище́ния и ве́лия ми́лости.

Благочести́ваго Константи́на па́мять, я́ко ми́ро истощева́емо, дне́сь возсия́: Христа́ бо возжеле́в, и́долы пренебреже́, храм воздви́г на земли́ распе́ншемуся нас ра́ди, на Небесе́х же восприя́ наде́жды вене́ц.

Глас 3: Ю́ношеский провожда́я во́зраст, я́коже Боже́ственный Па́вел, с Вы́шних прия́л еси́ Боже́ственное дарова́ние и лю́таго борца́ ра́ть всеору́жеством Креста́ низве́ргл еси́, царе́й похвало́, Константи́не равноапо́столе, о нас ко Го́споду моли́ся, спасти́ся душа́м на́шим.

Глас 4: Хвала́ Бо́гу от бре́нных усте́н воспева́ема е́сть в Боже́ственней па́мяти твое́й, Константи́не всехва́льне: ты бо яви́лся еси́ преизя́щный во́ин словесе́ ве́ры, поруга́в изва́янныя и́долов зра́ки, и ны́не приче́лся еси́ све́тлости Тро́ичней просвеща́яй помышле́ния на́ша мольба́ми твои́ми.

Слава, глас 5:

Це́рковь дне́сь украси́вшися держа́вою твое́ю, царю́, та́йно весели́тся и твою́ всечестну́ю па́мять по достоя́нию прехва́льно почита́ет, зову́щи: ра́дуйся, и́же Па́влу поревнова́вый, и Крест Христо́в взе́мый, и се́ти сокруши́вый сопротивобо́рца. Ра́дуйся, царе́й всеизря́дне и апо́столом равноче́стне. Ра́дуйся, ве́рных утвержде́ние и во́инов кре́пкое забра́ло. Константи́не блаже́нне, о нас ко Го́споду не оскуде́й моля́ся, я́ко дерзнове́ние име́яй, Це́ркви украше́ние.

И ны́не, на празника ил и Богородичен.


Просителна ектения 


Стиховни стихири, глас 2.

Подобен: Егда́ от Дре́ва:

Константине, ти бе първият християнски цар, който получи скиптъра си от Бог, защото спасителният символ, който беше скрит под земята, се появи в небето пред тебе. С него ти подчини всички народи, като ги постави под римско владичество, имайки като непобедимо оръжие животворящия Кръст, с който си отведен при Бога, блажени.

Стих: Намерих Моя раб Давида; със светия Си елей го помазах. (Пс. 88:21)

Наистина благословена и осветена е утробата на онази, която те е носила,  обичан от света царю, радост на християните, боговенчани Константине, слава на римляните, богатство и защита за сираците и вдовиците, подслон на смирените и поправяне на обърканите в скърби, и наистина избавление на пленниците.

Стих: Затова, Боже, Твоят Бог Те помаза с елей на радост. (Пс. 44:8)

Майката на най-сладката издънка, изпълнена с желание и любов по Христос, дойде със загриженост в светия Сион, на святото място, където нашият Спасител беше доброволно разпнат, за да ни спаси; там тя намери кръста и, като го взе, радостно извика: слава на Този, който ми дари това, на което се надявах.

Слава, глас 8:

Ти си пресветла светлина, незалязваща царска звезда, която дойде от неверието към вярата в истинския Бог, и беше воден да осветиш народа и града. А като видя знака на кръста на небето, оттам чу: „С това победи враговете си“. Така, като получи познанието за Духа и бе помазан за свещеник и цар с елей, ти укрепи Църквата Божия, отче на православните народи, чийто ковчег излива изцеления, равноапостолни Константине, моли се за нашите души.

И сега, на празника, глас 2:

Защо разтваряте мирото със сълзи, о ученички? Камъкът е отместен, гробницата е празна. Вижте как тлението е стъпкано от живота печатите (върху камъка) очевидно свидетелстват за това, смаяни от ужас са стражите на непокорните, смъртното (човечество) е спасено чрез Божията плът и ада ридае. Тичайте радостно и кажете на апостолите, че Христос, като първороден от мъртвите, умъртви смъртта и ви предваря в Галилея.


Песен на Симеон Богоприемец:

Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си, смиром; защото очите ми видяха Твоето спасение, що си приготвил пред лицето на всички народи – светлина за просвета на езичниците и слава на Твоя народ Израиля“. (Лука 2:29-32)


Трисвятое


Тропари

Благообра́зный Иосиф, гл. 2.

Благообразният Йосиф от дървото сне пречистото Твое тяло, обви го с чиста плащаница, покри го с благоухания и положи в нов гроб, но на третия ден Ти възкръсна, Господи, като дари на света велика милост.

Възкресен тропар, глас 4:

Когато слезе при смъртта, Живот безсмъртни, тогава умъртви ада с блясъка на Божеството; а когато и умрелите възкреси от преизподнята, всички небесни сили викаха: Животодателю, Христе Боже наш, слава на Тебе!

Слава,  гл. 8: По С висоти снизшел

Като видя на небето образа на Твоя кръст, и както Павел не от човеци бе призован, Твоят апостол между царете, Господи, положи в Твоята ръка царствуващия град, който по молитвите на Богородица запазвай в мир, единствен Човеколюбче.

И сега, глас 2:

Пред мироносиците жени на гроба застана ангел, казвайки: за мъртвите се носи миро, а Христос е чужд на тлението. Но извикайте: възкръсна Господ, като дарява на света велика милост.


——————————————————


Утринна


Свещеникът: Благословен е нашият Бог всякога, сега и винаги, и во веки веков. Четецът: Амин.

Свещеникът изпява веднъж Тропара на Пасха, а певците два пъти. 

След Шестопсалмието и Великата ектения 

Бог Господь, гл. 2:

Пс. 117

Стих 1: Славете Господа, защото Той е благ, защото милостта Му е вечна.

Господ е Бог и ни осия, благословен е Идещият в името Господне!

Стих 2: Всички народи ме бяха окръжили, но с името Господне аз ги повалих.

Стих 3: Няма да умра, а ще живея, за да разказвам за делата Господни.

Стих 4: Камъкът, Който отхвърлиха зидарите, Той стана глава на ъгъла, това стана от Господа и е дивно в очите ни.


Тропари

Благообра́зный Иосиф, гл. 2.

Благообразният Йосиф от дървото сне пречистото Твое тяло, обви го с чиста плащаница, покри го с благоухания и положи в нов гроб, но на третия ден Ти възкръсна, Господи, като дари на света велика милост.

Възкресен тропар, глас 4:

Когато слезе при смъртта, Живот безсмъртни, тогава умъртви ада с блясъка на Божеството; а когато и умрелите възкреси от преизподнята, всички небесни сили викаха: Животодателю, Христе Боже наш, слава на Тебе!

Слава,  гл. 8: По С висоти снизшел

Като видя на небето образа на Твоя кръст, и както Павел не от човеци бе призован, Твоят апостол между царете, Господи, положи в Твоята ръка царствуващия град, който по молитвите на Богородица запазвай в мир, единствен Човеколюбче.

И сега, глас 2:

Пред мироносиците жени на гроба застана ангел, казвайки: за мъртвите се носи миро, а Христос е чужд на тлението. Но извикайте: възкръсна Господ, като дарява на света велика милост.


Малка ектения

С: Защото Твоя е властта и Твое е Царството, силата и славата на Отца и Сина и Светият Дух, сега и винаги и во веки веков. Амин.


Първи седален, гл. 3, по Божествения вери:

Новият образ на Давид си бил, главата ти прие свише рога на царството, с елея на Духа те помаза свръхестественото Слово и Господ, славни. От Него си приел, премъдри, и царския скиптър, да просиш за нас големи милости.

Слава

Божествена скиния на Словото си била, единствена пречиста майко Дево, надминала чистотата на ангелите, аз, който съм повече от пръст, осквернен от плътски прегрешения, с твоите молитви ме очисти с божествени води, като подаваш, чиста, голяма милост.

И сега, на празника, гл. 2:

Законов утаившися естества, Божественному рождеству девство совокупила еси: едина бо родила еси прежде Тебе Рождшагося безлетно. Темже Тя Богородице величаем.


Малка ектения: Защото си благ и човеколюбив Бог и на Тебе възнасяме слава…


Втори седален, гл. 6, по Ангелския сили:

Раненият на кръста Творец на слънцето и тварите, те привлече като светла звезда сред небе от звезди, и на теб първо царската власт възложи. Затова те възхваляваме, Константине царю най-благочестиви, заедно с Елена, майката богомъдра.

Слава,

Преднаписа Гедеон зачатието, и предсказа Давид твоето рождество Богородице, а Словото се събра като дъжд на рунò в твоята утроба, и поникнала си безсеменно, земьо свята, спасението на света – Христа нашия Бог, благодатна.

И сега, на празника, глас 2:

Като дойдоха рано сутринта мироносиците и видяха, че гробът е празен, казаха на апостолите: „Могъщият потъпка тлението и спаси тези, които бяха вързани в ада. Смело проповядвайте, че Христос Бог възкръсна, дарявайки света с голяма милост.“


Полиелей и величания (К. стр. 83)


Малка ектения

С: Защото е благословено Твоето име и прославено Твоето Царство, на Отца и Сина и Светият Дух, сега и винаги и во веки веков. Амин.


Седален след полиелея, гл. 4, по Скоро предвари:

Явявайки се нам твоята знаменита памет, със светлина озарява краищата на благоразумието, Константине боговдъхновени, защото между царете ти се показа по-благочестив, тъй като спази законите на небесния Цар. За това по твоите молитви ни избави от изкушения.

Слава, и сега, Богородичен:

С твоето божествено раждане си обновила, чиста, изтлялото от страсти смъртно естество на земнородените (хората), и си въздигнала всички от смърт към нетленен живот, затова и по дълг те ублажаваме, Дево препрославена, както си предрекла.


Степенни (стъпални), глас 4.

Антифон 1-ви, повтаряме стиховете:

От моите младини много страсти ме нападат; но Сам Ти ме защити и спаси, Спасителю мой.

Ненавиждащите Сион, засрамете се от Господ, защото ще бъдете изсушени като трева от огън.

Слава: Чрез Светия Дух се оживява всяка душа и чрез очистване се извисява, свещенотайнствено засиява пред троичната Единица. 

И сега: От Светия Дух текат благодатните струи, които напояват за плодоносене цялото творение.


Прокимен, гл. 4: Издигнах избраника измежду народа. Намерих Моя раб Давида. Пс.88:21

Стих: Затова, Боже, Твоят Бог Те помаза с елей на радост повече от Твоите съучастници. Пс.44:8

Евангелски чин

Дяконът: На Господ да се помолим!

Народът: Господи, помилуй.

Свещеникът: Защото си свят Боже наш и сред светии пребъдваш, и на Тебе, Отца и Сина, и Светия Дух подобава всяка слава, чест и поклонение, сега и винаги, и во веки веков.

Народът: Амин! Всякое дихание да хвалит Господа (2). Да хвалит дихание, всякое Господа.

Дяконът: И да се удостоим да изслушаме светото Евангелие, Господ Бог да помолим!

Народът: Господи, помилуй (3).

Дяконът: Премъдрост. Да застанем прави за да изслушаме светото Евангелие.

Свещеникът: Мир на всички!

Народът: И на твоя дух!

Свещеникът: Ще се чете из светото Евангелие според Йоан.

Дяконът: Да внимаваме.

Народът: Слава на Тебе, Господи, слава на Тебе!


Утринно евангелие

Йоан 10:9-16

Иисус им рече: Аз съм вратата: който влезе през Мене, ще се спаси, и ще влезе, и ще излезе, и паша ще намери. Крадецът дохожда, само за да открадне, убие и погуби. Аз дойдох, за да имат живот, и да имат в изобилие. Аз съм добрият пастир: добрият пастир полага душата си за овците; а наемникът, който не е пастир, комуто овците не са негови, вижда вълка, че иде, оставя овците и бяга; а вълкът разграбя и разпръсва овците. Наемникът пък бяга, защото е наемник, и не го е грижа за овците. Аз съм добрият пастир; и познавам Моите Си, и Моите Ме познават. Както Ме познава Отец, тъй и Аз познавам Отца; и душата Си полагам за овците. Имам и други овци, които не са от тая кошара, и тях трябва да приведа; и ще чуят гласа Ми, и ще бъде едно стадо и един Пастир.

Народът: Слава на Тебе, Господи, слава на Тебе! 


Възкресна песен (чете се в неделя и в Пасхалния период)

Четецът: Като видяхме Христовото Възкресение, нека се поклоним на светия Господ Иисус, Който едничък е безгрешен. На Твоя Кръст се покланяме, Христе, и Твоето Свято Възкресение възпяваме и славим – Ти си нашият Бог, освен Тебе другиго не знаем и с Твоето име се именуваме. Дойдете, всички верни, да се поклоним на святото Христово Възкресение, защото, ето – чрез Кръста дойде радост за целия свят. Всякога благославяйки Господа, нека възпяваме Неговото Възкресение, защото Той, като претърпя разпятие, със смърт смъртта разруши.


50 Псалом


Слава: По молитвите на боговенчаните царе, Милостиви, очисти множеството наши съгрешения.

И сега: По молитвите на Богородица, Милостиви, очисти множеството наши съгрешения.

Стих: Помилуй ме, Боже, по великата Си милост и по множеството Си щедрости, очисти беззаконието ми.

Стихира, глас 2:

Паметта на благочестивия Константин изгря, като миро обилно излято днес, защото като пожела Христа, идолите пренебрегна, храм издигна на Този, Който заради нас бе разпънат, а на небето прие венеца на надеждата.


Литийна молитва (дяконът)

Свещеникът: По милостта и щедростите на Единородния Твой Син, с Когото Си благословен, заедно с Пресветия, Благия и Животворящия Твой Дух сега и винаги и во веки веков.


Канон на мироносиците, творение на св. Андрей Критски, глас 2

*Превод: свещ. Иван Латковски

Песен 1

Ирмос: Запявайки Моисеевата песен, призови, о душо: „Помощник и Покровител ми стана за спасение; Той е моят Бог и ще Го прославя!“

Припев: Слава на Тебе, Боже наш, слава на Тебе.

Ти Се разпна по плът, бидейки безстрастен по естеството, което имаш с Отца; прободен бе в реброто, ставайки източник на кръв и вода за света; Ти Си наш Бог и Те прославяме.

Почитам Твоя Кръст и славя погребението Ти, Благий, възпявам и се покланям на Твоето възкресение и викам: „Ти си наш Бог и Те прославяме!“

Макар да вкуси жлъчка, о Сладост на Църквата, от Своите ребра Ти източи ни нетление; Ти Си наш Бог и Те прославяме.

Причислен бе, Спасителю, към мъртвите, но за да ги въздигнеш; Ти вкуси тлението, но не позна никакво изтление; Ти си наш Бог и Те прославяме.

Нека да се весели Сион и да се радват небесата, защото възкръсна Христос, въздигайки мъртвите, които пеят: „Ти Си наш Бог и Те прославяме!“

С плащаница Йосиф обви тялото Ти, о Христе, и в нов гроб положи Тебе – Спасението на всички; но Ти възкреси мъртвите като Бог.

Идвайки преди разсъмване жените видяха Христа и викнаха към божествените ученици: „Наистина Христос възкръсна; елате и с нас Го възпейте!“

Слава: Всесвята Троице, едно Божество, безначална Единице, Отче и Сине и божествен Душе, спаси света; Ти Си наш Бог и Те прославяме!

И сега: В Твоята утроба Ти премахна древното проклятие, Пречиста, и раждайки Младенеца, направи да разцъфти за нас благословението, защото Той е Бог, макар да е облечен в плът.


Канон на равноапостолите, глас 8.

Песен 1

Ирмос: Преминал през морето като по суша и избягнал египетското зло, израилтянинът викаше: да възпеем нашия Избавител и Бог.

Припев: Свети равноапостолни Константине и Елено, молете Бога за нас.

Единствени небесни Царю, заради молитвите на твоите угодници, освободи сега душата ми от греха, който царува в мен.

Като възлюби горното царство, ти повярва в Царя на всички и Владика с най-чист ум, блажени Константине; затова Му послужи.

Слава: Озарена от Божията светлина, ти наистина изостави тъмнината на неверието, богомъдра Елено, и искрено служи на Царя на всички векове.

И сега: Богородичен: Ти си вратата на божествения Изток, затова отвори ми вратата на покаянието и чрез твоето застъпничество, Владичице, избави ме от вратата на смъртния грях.


Песен 3, на мироносиците.

Ирмос: Боже, Земеделецо на добрините, по Твоето добросърдечие направи плодоносен безплодния ми ум, о Насадителю на благата.

Припев: Слава на Тебе, Боже наш, слава на Тебе.

Когато прикова ръце на Кръста, о Иисусе, и изведе от заблудата народите Ти ги призова към Твоето истинско познание, Спасителю.

Иудейският народ вика към Пилат: „Пусни ни разбойника злодей и вземи, та иди и разпни Безгрешния!“

Когато Ти бе разпнат, о Христе, помръкна светлината, земята се разтресе и много мъртви станаха от гробовете в страх пред Твоето могъщество.

Стоейки пред Кръста Твоята Агница, Иисусе, викаше с плач: „Къде отиваш, Сине Мой? Къде отиваш, Агънче, заклан за всички?“

Покланям се на Твоя Кръст, Иисусе, възпявам погребението, почитам страданията Ти, гвоздеите в ръцете, копието и Твоето възкресение.

Възкръсна Ти, Иисусе, и бе пленен врагът, а Адам и Ева се избавиха от оковите и тлението чрез Твоето възкресение.

При Твоето възкресение, Христе, бяха съкрушени ключалките и дверите на ада, и веднага се разкъсаха смъртните вериги в страх пред Твоето могъщество.

Богоприемецо Йосифе, дойди, застани с нас и призови: „Възкръсна Иисус Изкупителят, въздигайки Адам по Своето добросърдечие!“

Нека да се радват заедно с нас дванайсетте ученици с жените мироносици и Йосиф с останалите ученици и последователки Христови.

Слава: Заедно с Отца почитам и възпявам Сина и правия Дух – едната Същност, различавайки Лицата, но съединявайки естеството.

И сега: Ти, Пречиста, си блажена, произлязла от корена Иесеев, от който по плът заради нас израсна Жезъла и Цветето Христа.


Песен 3, на равноапостолите.

Ирмос: Христе, Който премъдро утвърди в начало небесата и основа земята върху водите, утвърди и мене върху камъка на Твоите заповеди, защото никой не е свят освен Тебе, единствен Човеколюбче.

Припев: Свети равноапостолни Константине и Елено, молете Бога за нас.

Побърза да получиш небесната награда, затова ти, премъдри от Бога, последва Този, Който те призова, и остави тъмнината на лъжата на твоите предци, и стана светилник на Духа Божий.

Ти се прилепи към Христос, всепочитана (Елено), и на Него възложи цялата си надежда, дойде в Неговите свети места, където Всемилостивият се въплъти, за да претърпи пречисти страдания.

Слава: Пламтяща от божествено желание, благословена от Бога Елено, ти изрови скъпоценния Кръст, спасителното оръжие, неустоимия трофей, надеждата на християните, скрит от завист.

И сега: Богородичен: Отпаднах, Пречиста, от гражданите на небето, смесих се с добитъка и съм за пълно осъждане, но ти която роди Съдията, избави ме и спаси от всяко осъждане.


Малка ектения: Възглас: Защото Ти си наш Бог и на Тебе слава въздаваме…


Седален на равноапостолите, глас 8.

Подобен: Прему́дрости:

Когато издигна сетивата си към висините и изучи красотата на звездите, чрез тях беше въведен от Господа в тайните на вселената, защото щитът на Кръста блестеше сред тях, на който беше написано „С това побеждавай“. Затова, когато зрението на душата ти се събуди, прочете какво е изписано и научи какво трябва да правиш, всепочитани Константине; моли Христос Бог, да даде опрощение на прегрешенията на нас, които с любов празнуваме светата ти памет.

Седален, на мироносиците, глас 2Миро, носейки на гроба с обич, жените душевно се възрадваха от блясъка на ангела, проповядваха Те на всички като Бог, Спасителю, и викаха към учениците: „Животът на всичко наистина възкръсна от гроба!“

Слава, и сега: Ликът на Твоите ученици заедно с жените – мироносици единодушно се радва; всеобщия празник заедно с тях и ние празнуваме в слава и чест на Твоето възкресение и с техните слова зовем: „Човеколюбче, Господи, дай на Твоите люде велика милост!“


Песен 4, на мироносиците.

Ирмос: Като предузна Твоето раждане от Дева, пророкът провъзгласи, викайки: „Вест за Тебе чух и се уплаших, защото Ти дойде от Теман и от светата сенчеста планина, Христе!“

Припев: Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе.

Чрез Кръста Ти плени утробата на ада, съвъздигна мъртвите със Себе Си и разруши самовластието на смъртта; затова и ние, които от Адама произхождаме, покланяйки се възпяваме Твоето погребение и възкресение, Христе.

Благоволявайки по Своето добросърдечие да бъдеш прикован на Кръста, Спасителю наш, Ти ни избави от проклятието, постигнало праотците; разкъсай оковите на многото ми съгрешения, защото Ти вършиш всичко, каквото желаеш.

На Кръста приковавайки моето древно проклятие Ти източи ми благословение чрез кръвта от Своите ребра, Спасителю; разкъсай оковите на многото ми съгрешения, защото Ти вършиш всичко, каквото желаеш.

Срещайки се с Тебе в преизподнята, Спасителю, огорчи се адът, виждайки, че тия, които някога можа да погълне, сега е принуден да отдаде обратно; подложен е на изпитание и разграбване и е лишен от мъртвите.

Макар камъкът да беше запечатан и гробът – заварден от стража, о беззаконни врагове, Господ възкръсна, както предрече, разкъсвайки оковите на многото ми съгрешения, защото Той прави всичко, каквото желае.

Ти, Който възкръсна от гроба, плени ада, оживи мъртвите и източи за мен нетление чрез Своето възкресение! Разкъсай оковите на многото ми съгрешения, защото Ти вършиш всичко, каквото желаеш.

Наистина се засрамете, беззаконници, защото Христос възкръсна и въздигна със Себе Си мъртвите, зовейки: „Дерзайте, Аз победих света!“ Повярвайте Му или замълчете, лъжци, отхвърлящи Неговото възкресение!

О, Благий, Ти на мироносиците след възкресението от гроба възгласи: „Радвайте се и на апостолите проповядвайте за Моето възкресение!“ Разкъсай оковите на многото ми съгрешения, защото Ти вършиш всичко, каквото желаеш.

Нека почетем благородния Йосиф, ревнител на благочестието, член на съвета и ученик, заедно с мироносиците и апостолите, като радостно викаме с тях и възпяваме с вяра възкресението на Спасителя.

Слава: Кой може да изрече неразделната слава на надсъщностното Божество? Защото Троицата е Една по естество и Се възпява като безначална, единосъщна и Се прославя като Единство в Три несложни Ипостаси.

И сега: Майко пречиста и Дево, непрестанно моли като Богородица Този, Който Се всели в Твоята утроба и Когото Ти роди безмъжно, да разкъса оковите на многото ми съгрешения, защото Ти помагаш на всички, които Те призовават. 


Песен 4, на равноапостолите.

Ирмос: Чух, Господи, тайната на Твоя промисъл, проумях делата Ти и прославих Твоето Божество.

Припев: Свети равноапостолни Константине и Елено, молете Бога за нас.

Както някога Павел, Христос Господ от небето те улови, Константине, и те научи да Го почиташ като единствения Цар.

Христос Слънцето, използвайки звезди, те освети с пресветлия знак, блажени, и те направи светило за помрачените.

Ти беше боголюбива по характер и възхитителна в богоугодните дела, блажена Елена, затова те празнуваме с вяра.

Слава: Ти, Елено, намери божествената победа – скрития от много години кръст, с който се спасяваме и освобождаваме от бесовската измама.

И сега: Богородичен: Вечна-дево, родила Слънцето на правдата, озари душата ми, помрачена от съгрешения.


Песен 5, на мироносиците.

Ирмос: Разпръсни мъглата на моята душа, Спасителю мой, ме озари със светлината на Твоите заповеди като единствен Цар на мира.

Припев: Слава на Тебе, Боже наш, слава на Тебе.

Древната одежда, която, о горко ми, изтъка за мен сеячът на греха, Ти сне от мене, Спасе мой, когато в мене Се облече.

Грехът уши ми дрехи от смокинови листа; о, горко ми, Спасителю мой, задето не опазих Твоята пречиста заповед, следвайки съвета на змията.

Роденият от Мария – Христос, изливайки елей, изцери моята душа, изранена от моите разбойнически помисли.

Стоейки пред Кръста, пречистата Богородица майчински зовеше: „Ти остави Ме сама, Сине мой и Боже!“

Чрез оръжието на Твоя Кръст Ти повали змията – източника на злото и със Своето възкресение съкруши жилото на смъртта, Иисусе.

„Где ти е, смърте, жилото? Где ти е, аде, победата?“ – нека с нас да викне и Адам – „Ти си съкрушен от оживлението, дошло чрез Възкресителя на мъртвите!“

Жените – мироносици, достигайки до гроба на Този, Който оживи пребъдващите в преизподнята, чуха глас, който възвести: „Христос възкръсна!“

Спомняйки благочестивите мироносици и всички Твои ученици, в Твоето светло възкресение ние Те възпяваме, Христе.

Нека всички почетем достойно благородния Йосиф, който сне от Кръста тялото Господне и с вяра го погреба.

Слава: На Тебе – Бога и Отца, и Сина, и Духа – три Ипостаси се покланям и вярвам, че Тримата сте Едно, според единството на същността.

И сега: Ние верните възпяваме Тебе, Която безсеменно носи в утробата и роди свръхестествено Обновителя на естеството Христа – единствения Владика.



Песен 5, на равноапостолите.

Ирмос: От ранни зори викаме към Тебе: Господи, спаси ни; защото Ти си наш Бог и освен Тебе другиго не знаем.

Припев: Свети равноапостолни Константине и Елено, молете Бога за нас.

Подранил си, богомъдри царю, към незалязващото Слънце и Владиката, и се изпълни със светлина.

Ти бе облечена, Елено, в любов и съвършено милосърдие като в багреница, а сега обитаваш в горното царство.

Слава: Ти се присъедини към безплътните хорове, Елено, защото с твоите добродетелни дела си угодила на Бога.

И сега: Богородичен: Дево, очисти душата ми, осквернена от плътски желания чрез злобата на змията.


Песен 6, на мироносиците.

Ирмос: Обгърнат съм постоянно от дълбината на греха и в житейската мрежа съм оплетен; но както Йона от звяра, така и мен избави от страстите и ме спаси!

Припев: Слава на Тебе, Боже наш, слава на Тебе.

Мъртъв е адът, дерзайте, родени на земята, защото Христос, висейки на Дървото, хвърли меч към него и сега той падна мъртъв, ограбен и лишен от тия, които беше покорил.

„Адът е пленен и гробовете се отвориха, дерзайте, мъртви, възкреснете!“ – зове към вас Христос от ада, слязъл там, за да избави всички от смъртта и тлението.

„Мъртвите, които някога погълна, аде, сега ти заповядвам да ги отдадеш на Мене!“ – вика към тебе Подателят на живота и Бог, дошъл да избави всички от твоята ненаситна утроба.

Жени мироносици, защо още бързате? И защо миро носите на Живия? Възкръсна Христос, както Сам предрече. Нека спрат сълзите ви и да се претворят в радост.

Като Те обви в плащаница, Христе, благородният Йосиф Те положи в гроб и помазвайки с миро Твоя разрушен телесен храм, затвори гробницата с големия камък.

Господ възкръсна, пленявайки врага и избавяйки затворниците, възведе към спасение всички и въздигна първосъздадения Адам като милосърден и човеколюбив Бог.

Слава: Троицата в Единица да възпеем, верни, със Сина прославяйки Отца и Духа, единосъщен на Сина и пребъдващ в Отца, събезначалния и вечно-съществуващ Бог.

И сега: Ти безмъжно зачена в утробата си, Чиста, и подобно на лоза от Тебе израсна Грозда на нетлението, от Който като вино се източва за нас вечния живот в потоци от безсмъртие.


Песен 6, на равноапостолите.

Ирмос: Ще излея пред Господ молитвата си и Нему ще разкажа скърбите си, понеже душата ми се преизпълни с нещастия, а животът ми се приближи до ада и като Йона се моля: Боже, изведи ме от тлението.

Припев: Свети равноапостолни Константине и Елено, молете Бога за нас.

Константине, ти събра блаженото събрание* на богоносните отци (в Събор) и чрез тях ти утвърди колебливите сърца на всички, за да прославят Словото, Което е едно със Своя Отец в чест и управление.

* Първият вселенски събор през 325 г.

Щом повярва в живия Господ, Който дава битие на всички, ти, Елено, отхвърли омразните и суетни идоли с гибелното им служение, и с радост получи небесното царство.

Слава: Управлявани с Твоята Ръка, Слове, като с кормило, царуващите чрез Тебе отхвърлиха най-дълбоката тъмнина на неверието и страшната буря на безбожието, и радостно бяха приведени в тихото пристанище на правилната вяра.

И сега: Богородичен: Изцели моето неизлечимо страдащо сърце от ужилването на лукавия, млада Дево, и ме удостой с твоето изцеление и ме спаси, защото се надявам на тебе и на твоите молитви, Пречиста.


Малка ектения: Възглас: Защото Ти си Царя на мира и Спасителя на нашите души и на Тебе слава въздаваме, …


Кондак гл. 3: Днес Константин с майка си Елена издига кръста, всепочитаното дърво, което е за всички юдеи посрама, на верните царе оръжие срещу противниците, дървото което за нас се яви велико знамение, и на война страшно.

Икос: Верният Константин с майка му да ги почетем, защото както Давид, така и те чуха думите, та в кедрите, хвойните и кипарисите, трисложния кръст познаха, неговото спасително страдание последваха да видят юдеите, та да се подготвят да покажат на хората великото оправдание, скрито заради тяхната завист и ненавист, а като го намериха им го показаха. Затова и те (светиите) се явиха победители над всички, защото носеха необоримо оръжие, велико знамение и на война страшно.

В този месец, в двадесет и първия ден празнуваме паметта на светите равноапостоли, цар Константин и майка му – царица Елена. По техните молитви, Христе Боже наш, помилуй и спаси нас. Амин!


Песен 7, на мироносиците.

Ирмос: Подражавайки на херувимите отроците ликуваха в пещта, зовейки: „Благословен Си, Боже, защото чрез истина и съд Ти ни прати всичко това заради нашите грехове, прехвален и прославен във всички векове!“

Припев: Слава на Тебе, Боже наш, слава на Тебе.

Като Човеколюбец Ти, желаейки да спасиш от заблудата всички, които Си създал, претърпя приковаване на Кръста, за да обновиш чрез Своята плът погребания под страстите образ, Спасителю, и поваляйки ада Ти възкреси мъртвите със Себе Си.

Издигнат на Кръста, Ти всички призова към Себе Си, Милосърдни, както обеща, Благий, защото наистина Ти благоволи да претърпиш всичко това заради нашите грехове. Затова и за разбойника отвори райските врати,  Спасителю.

Ти въздигна разрушения телесен храм на третия ден от гроба, както обеща, Благий, и наистина яви Своята слава, която ни източваш според вярата ни и освободи затворниците, които преди адът държеше в окови.

О, иудейско безумие! О, ярост на беззаконниците! Какво недостоверно видяхте, та не повярвахте на Христа? Това, че Той с дума вдигна немощните? Или това, че Сам спаси целия свят? Нека ви убедят поне воините или възкръсналите от мъртвите!

Падналите като мъртви стражи, нека сега да кажат как бе откраднат Този, Който те – неразумните – никога не видяха! Ако не Го видяха възкръснал, нито усетиха, откъде тогава можаха да узнаят, че е откраднат? Нека ви убедят поне този камък и Христовите погребални повивки!

Защо като мъртъв пазите Христа? За какво, евреи, положихте на камъка печати, опасявайки се от кражба? Ето, наистина гроба беше запечатан: как би могъл да възкръсне, ако Христос не е Бог? Нека ви убедят поне възкръсналите мъртъвци, явили се на мнозина.

Слава: Заедно с Отца славим Сина и Дух Свети, зовейки с непрестанен глас: „Троице, едно Същество, помилуй и спаси всички! Единице в три Лица, смили се над нас, Боже, прославен во веки!“

И сега: Как вмести в утробата си, Пречиста, Младенеца, пред Когото треперят ангелските войнства като пред Бог? Това стана само защото Той така пожела и както Сам знае тук Се всели, желаейки да спаси всички родени на земята от Адам, освобождавайки го проклятието, което го постигна заради горчивата храна.


На равноапостолите:

Припев: Свети равноапостолни Константине и Елено, молете Бога за нас.

Господи, Константин спази Твоите заповеди и се подчини на Твоя закон. Така той повали войските на тези, които отхвърлиха Твоя закон, и извика към Тебе: благословен си, Боже.

Елено, ти разкри за нас дървото, което измъкна всички нас от ямата на погибелта, зарито някога от завист, а сега погребва душегубните демони довеки.

Слава: С богоугодни дела ти изгради в сърцето си храм на Бога, Елено, и издигна свещени църкви за Него на местата, където Той изтърпя по плът непорочните Си страсти (страдания) за нас.

И сега, Богородичен: Пресвета Богородице, съзнателно съгрешавам и съм роб на гнусни навици, но сега прибягвам към твоето обичайно милосърдие: спаси мен, отчаяният.


Песен 8, на мироносиците.

Ирмос: Този, Който в древност на Синайската планина в къпината предизобрази на Мойсей чудото на Девата, възпявайте, благославяйте и превъзнасяйте във всички векове!

Припев: Слава на Тебе, Боже наш, слава на Тебе.

Лъчите на слънцето се скриха в страх пред страданията Христови, мъртви възкръснаха, планините се разклатиха, земята се разтресе и адът опустя.

Някога намиращите се в пещта триблажени отроци, въздигайки ръце, предизобразяваха пречистия Ти Кръст, Благий, с който Ти, Христе, срази силата на врага.

О, иудеи слепи, лъжци и престъпници, невярващи в Христовото възкресение като в лъжа! Какво недостоверно виждате в това, че възкръсна Христос, въздигайки мъртвите със Себе Си?

О, врагове – иудеи, ако на нас не вярвате, вашите воини попитайте какво изпитаха те? Кой с ръце премести камъка от гроба?

Кой изсуши смоковницата? И Кой изцели изсъхналата ръка? Кой някога насити множество народ в пустинята? Кой друг, ако не Христос Бог, Който и мъртвите въздигна!

Кой просвети слепите и очисти прокажените, изцели хромите и ходеше по водата като по суша? Кой друг, ако не Христос Бог, Който и мъртвите въздигна!

Кой въздигна от гроба четиридневния мъртвец, както и сина на вдовицата? Кой укрепи като Бог разслабения на одъра? Кой друг, ако не Христос Бог, Който и мъртвите въздигна!

Самият камък вика и зоват печатите, които вие сложихте, поставяйки и стража, за да охранява гроба: „Наистина възкръсна Христос и живее во веки!“

Наистина възкръсна Христос, пленен бе адът, умъртвена бе змията, Адам бе освободен и пребъдващите в преизподнята бяха спасени! Защо още не вярвате, врагове и престъпници?

Припев: Благославяме Отца и Сина и Светия Дух – Господа.

Заедно с Отца славим Сина и Светия Дух, Светата Троица в едно Божество с думите: „Свят, свят, свят Си во веки!“

И сега: Ти роди Хляба на вечния живот, замесен без смешение с нашия състав в Твоята утроба, Чиста – неизменния, един Христос Бог в две природи.


На равноапостолите:

Припев: Свети равноапостолни Константине и Елено, молете Бога за нас.

Я́ко багряни́цею, сла́вне, оде́явся милосе́рдием, и я́коже хлами́дою, в до́брую кро́тость венце́м укра́шен был еси́ доброде́телей соверше́нным умо́м и, преста́влься от земли́ к Вы́шнему Ца́рствию, зове́ши: иере́и, благослови́те, лю́дие, превозноси́те Христа́ во ве́ки.

Веселя́щуюся ви́дящии с сыно́м тя Богому́дрым, сла́вная Еле́но, в Бо́жий Ца́рствии, Христа́ велича́ем, ваш честны́й пра́здник показа́вшаго нам, па́че лучи́ со́лнечныя нас озари́вший, ве́рно пою́щих: лю́дие, превозноси́те Христа́ во ве́ки.

Я́ко чу́дно жела́ние твое́ и нрав Боже́ственный, сла́вная Еле́но, жена́м похвало́: мест бо дости́гши, честны́я стра́сти подъе́мших, Влады́це всех хра́мы прекра́сными удобри́ла еси́, вопию́щи: лю́дие, превозноси́те Христа́ во вся ве́ки.

Богородичен: Души́ моея́ о́чи, мно́гими преступле́нии ослепле́нныя, Богоро́дице, просвети́, ум мой умири́ и се́рдце, молю́ся, смуще́нное сластьми́ многообра́зными, и спаси́ мя, вопию́ща: иере́и, благослови́те, лю́дие, превозноси́те Чи́стую во вся ве́ки.


Песен 9, на мироносиците.

Ирмос: Преестественно плотию заченшую во чреве, от Отца безлетно предвозсиявшее Слово, в песнех немолчных величаем вернии.

Иже на Кресте разбойника познавша Тя Бога, наследника соделал еси мысленному раю, еже помяни мя вопиюща, Всесильне Спасе.

Заушен нас ради, и оплеван был еси Иисусе от беззаконников, скрижали закона начертавый в Синаи, угоднику Моисею.

Оцта и желчи Спасе, напоен был еси нас ради, давый нам тело и честную кровь, в снедь же и питие вечныя Твоея жизни.

В животворная ребра копием прободен быв Христе, пречистую Твою кровь, и честную воду источил еси мирови, яко присноживотный источник.

Вменился еси в мертвых, оживлей мертвыя: во гробе положен еси, истощивый гробы: пленил еси ад, воскресив Адама.

Воскресл еси Иисусе, связан бысть враг, пленися ад, испразднишася гроби, восташа дольнии, покланяющеся Тебе Христе.

Кто украдый мертваго, паче же и нага? что льститеся еврее? Христос воскресе, и разрушаются адовы узы и вереи.

Слава Тебе Христе Спасе, источивый жизнь, и свет возсиявый сущим во тме неведения, и всю землю просветивый востанием Твоим.

Благообразный советник Иосиф, да поется с мироносицами, и божественными ученики, яко проповедник сый и сей, востания Христова.

Иосифа чуднаго да восхвалим вернии, купно с Никодимом, и мироносицами верными, вопиющия: Господь воскресе воистинну.

Слава:

Безначален еси Отче, несозданен еси Сыне, сопрестолен и Душе Святый, едино [Сия три] Естеством, и три Лицы, едине Боже истинный.

И ныне: Богородичен:

Да веселится Иессей, да ликовствует и Давид: се бо Дева Богорасленный жезл прозябе, цвет присноживотный Христа.


На равноапостолите:

Припев: Свети равноапостолни Константине и Елено, молете Бога за нас.

Гроб, иде́же лежи́т свяще́нное, Константи́не, и честно́е те́ло твое́, зарю́ Боже́ственных исцеле́ний чи́сте приступа́ющим всегда́ источа́ет, страсте́й разли́чных тьму́ отгоня́ и све́том невече́рним просвеща́я восхваля́ющих тя.

Свя́то свою́ сконча́вши жи́знь, со святы́ми ны́не всели́лася еси́, освяще́ния испо́лнена бы́вши и просвеще́ния. Те́мже и исцеле́ний всегда́ источа́вши ре́ки, и стра́сти попаля́еши, Еле́но блаже́нная, и напая́еши души́ на́ша.

Пребезнача́льне безсме́ртне Царю́, Ца́рствия Вы́шняго сподо́бил еси́, и́хже благоче́стно дре́вле оправда́л еси́ на земли́, е́же ца́рствовати, Го́споди, Тя возлюби́вших чи́сте, Еле́ну святу́ю и вели́каго Константи́на, и́хже моли́твами всех уще́дри.

Богородичен: Всех Царя́ и Творца́ заче́нши, Де́во, родила́ еси́ и се ны́не, я́коже Цари́ца одесну́ю Сего́, Чи́стая, предстои́ши. Те́мже молю́ Тя: шу́ия ча́сти изба́ви мя в час суда́ и десны́м овца́м сопричти́.


Катавасии на Пасха, гл. 1

Песен 1

В деня на Възкресението да се просветим, о люде! Пасха, Господня Пасха! От смъртта към живота и от земята към небето Христос, нашият Бог, преведе нас, които пеем победната песен.

Песен 3

Елате да отпием от новото питие, не вода, извираща чудесно от безплоден камък, а вино от източника на нетлението, извиращ от Христовия гроб, в който се утвърждаваме.

Песен 4

На божествена стража да застане заедно с нас боговдъхновения пророк Авакум и да се покаже като светоносен ангел, който вика с ясен глас: „Днес дойде спасението на света, понеже Христос възкръсна като всесилен!“

Песен 5

Нека станем рано с изгрева и да принесем на Владиката вместо миро – песен и ще видим Христа – Слънцето на правдата, Което възсиява, дарявайки живот на всички!

Песен 6

Ти слезе в земната преизподня, о Христе, и съкруши вековните прегради, които държаха пленниците на смъртта и както Йона от кита, Ти тридневен възкръсна от гроба!

Песен 7

Оня, Който избави тримата отроци в пещта Се въплъти и страда като смъртен човек и чрез страданията, смъртното облече в дрехата на безсмъртието; Той единствен е благословен и преславен Бог на нашите отци.

Песен 8

Възхваляваме, благославяме, покланяме се на Господ, като Го възпяваме и прославяме през всички векове.

Това е определеният и Свят ден, първата Събота, цар и господар на дните, празник на празниците и тържество на тържествата, в него благославяме Христа во веки.

Честнейшую

Дяконът: Богородицата и майка на Светлината с песни да възвеличим!


Народът: (речитативДушата ми величае Господа, и духът ми се зарадва в Бога, Спасителя мой.

Честнейшую херувим, и слàвнейшую без сравнения серафим, без истления Бога Слова рождшую, сýщую Богородицу тя величаем.

Задето Той милостно погледна унизеността на рабинята Си; защото, ето, отсега ще ме облажават всички родове.

По-почитана от херувимите и несравнено по-славна от серафимите, нетленно родила Бог-Слово, Тебе, истинска Богородице, величаем.

Задето Силният ми стори велико нещо, и свето е името Му; и Неговата милост е из рода в род за ония, които Му се боят.

Той показа сила с мишцата Си; разпръсна ония, които се гордеят с мислите на сърцето си.

Свали силни от престоли и въздигна смирени; гладни изпълни с блага, а богати отпрати без нищо.

Взе под закрила Израиля, Своя отрок, като си спомни милостта, – както говори на нашите отци, – към Авраама и семето му довека.

Песен 9

Ангелът викаше на Благодатната: „Чиста Дево, радвай се! И пак ще кажа: Радвай се! Твоят Син възкръсна тридневен от гроба и мъртвите възкреси. Люде, веселете се!

Сияй, сияй, нови Йерусалиме, славата Господня над тебе възсия; ликувай сега и се весели, Сионе, възсияй, чиста Богородице, за Възкресението на Родилия Се от тебе.


Малка ектения

Свещеникът: Защото Те хвалят всички небесни сили, и на Тебе въздаваме слава…

Светилен, на равноапостолите, по Жени услишите:

Вие се явихте наистина светилници, като просветихте цяла вселена с благочестието на вярата, боговенчани Константине и Елено славна. Възвеличеният от вас Христос с песни славословим, Дивният между светиите.

Слава, по Учеником:

Не от човек прие царската власт, Константин Велики с майка си, но от Божествената благодат, защото на небето осветен видя кръста – Божествената победа, с него погуби враговете, идолската измама разруши, в света укрепи Православната вяра.

И сега, на празника, Жены, услышите 

Жени, чуйте радостния глас: потъпках тиранина ад, вдигнах света от тлението; побързайте да съобщите на моите приятели добрата вест, защото искам да озаря творението Си с радост оттам, откъдето произлезе скръбта.


Хвалитни стихири: гл. 8, по О, преславнаго чудесе!

Всичко що диша да хвали Господа. Хвалете Господа от небесата; Хвалете го във висините. На Тебе, Боже, подобава песен.

Хвалете Го, всички Негови ангели; хвалете Го, всичките Му сили. На Тебе, Боже, подобава песен.


Хвалете Го поради Неговото могъщество, хвалете Го поради голямото Му величие. Пс.150:2

Радвай се, Константине премъдри, изворе на Православието, който напояваш винаги със сладки води всичко под слънцето. Радвай се корене, от който израстна плод – хранещ Църквата Христова. Радвай се, преславна похвало до краищата на света, най-първи между християнските царе. Радвай се, радост на верните!

Хвалете Го с тръбен звук, хвалете Го с псалтир и гусли. Пс.150:3

Царуващият над тварите (Христос) благопокорно предвиди твоето сърце, премъдри, със слава те плени, въпреки че си бил държан от безсловесието, и като озари твоя ум за разбиране на благочестието, показа те на света светозарен като слънце, и спускащ лъчи от Божествени дела, преславна.

Хвалете Го с тимпан и хора̀, хвалете Го със струни и орга̀ни (флейти). Пс.150:4

Като избрана земя си приела, всехвална, Господните учения. С добродетелни дела добри плодове си дала, с които нашите помисли храниш, да се уподобяваме на тебе, Елено премъдра. Затова днес радостно празнуваме твоята тържествуваща памет.

Хвалете Го със звучни кимвали, хвалете Го с кимвали гръмогласни. Всичко, що диша, да хвали Господа! Пс.150:5-6 

С елей на радост преславно си помазал Твоите съучастници, Христе, Константин и Елена, които възненавидяха лъжата и Твоите добродетели пожелаха, а тях си сподобил с Твоето небесно Царство, първи на земята благочестиво царуващи, Слове, по Твоята заповед.

Слава, гл. 8, от патр. Методий:

Царят на царете и Бог, Който с богати дарове украсява достойните, Сам от небето, както и преславния Павел, чрез кръстното знамение теб улови, Константине, като каза: с него побеждавай твоите врагове! Като го потърси с богомъдрата си майка и го намери, тях властно си ги обърнал в бягство. С нея се моли на единствения Човеколюбец за преславните царе и христолюбивото войнство, и за всички, които верно извършват твоята свята памет, да се избавим от всеки гняв.

И сега, на мироносиците, глас 2.

Мироносицы жены, утру глубоку, ароматы вземша, Господня гроба достигоша, яже не надеяхуся обретша помышляху благоговеюще каменному отвалению, и друга ко друзей глаголаху: где суть печати гроба? где есть Пилатова кустодиа, и опасное утвержение? Бысть же возвеститель не разумевающим женам, блистаяйся ангел, и глаголяй к ним: что с рыданием ищете живаго и оживотворившаго род человеческий? Воста Христос Бог наш из мертвых яко всесилен, подаяй всем нам нетление и жизнь, просвещение и велию милость.


Велико славословие


Тропар, гл. 8: По С висоти снизшел

Като видя на небето образа на Твоя кръст, и както Павел не от човеци бе призован, Твоят апостол между царете, Господи, положи в Твоята ръка царствуващия град, който по молитвите на Богородица запазвай в мир, единствен Човеколюбче.


————————————————


На Литургията 

Антифон 1, псалом 65, глас 2.

Стих 1: Възкликни към Бога, цяла земьо! (Пс. 65:1) Припев: Молитвами Богородицы, Спасе спаси нас.

Вторият хор: Възпейте славата на името Му, въздайте Му слава и хвала. Припев: Молитвами Богородицы, Спасе спаси нас.

Стих 2: Кажете Богу: колко си страшен в делата Си! Поради големината на Твоята сила, ще Ти се покорят Твоите врагове (Пс. 65:3). Припев: Молитвами Богородицы, Спасе спаси нас.

Стих 3: Цяла земя да Ти се поклони и да Ти пее, да пее на Твоето име, Вишни! Припев: Молитвами Богородицы, Спасе спаси нас.

Слава, и сега: двата хора силно: Молитвами Богородицы, Спасе спаси нас.


Антифон 2, псалом 66, глас същия.

Стих 1: Боже, бъди милостив към нас и ни благослови. (Ст. 1) Припев: Спаси ны Сыне Божий, воскресый из мертвых, поющия Ти: Аллилуиа. Веднъж.

Другата страна: Боже, осветли ни с лицето Си, и ни помилвай. Припев: Спаси ны Сыне Божий:

Стих 2: Да познаем на земята Твоя път, у всички народи Твоето спасение.  (Ст.3) Спаси ны Сыне Божий:

Стих 3: Да Те възхвалят народите, Боже; да Те възхвалят всички народи.  (Ст. 4) Спаси ны Сыне Божий:

Слава, и ныне: двата хора: Единородный Сыне:


Антифон 3, псалом 67, глас 5.

Стих 1: Да възкръсне Бог и да се разпръснат враговете му. Тропар: Христос воскресе из мертвых:

Другата страна: Да бягат от лицето Му, онези които Го мразят. Христос воскресе:

Стих 2: Както изчезва дима, да изчезнат враговете Божии, както се топи восък от огъня. Христос воскресе:

Стих 3:  Тъй грешниците да загинат от лицето Божие, а праведниците да се развеселят. Христос воскресе:


Входно:

В събранията благославяйте Бога Господа, вие, които сте от Израилево семе! (Пс. 67:27)

(Това входно се пее до Отдание на Пасха)


След входа:

 Възкресен тропар, глас 2:

Когато слезе при смъртта, Живот безсмъртни, тогава умъртви ада с блясъка на Божеството; а когато и умрелите възкреси от преизподнята, всички небесни сили викаха: Животодателю, Христе Боже наш, слава на Тебе!

Тропар на равноапостолите, глас 8:

Като видя на небето образа на Твоя кръст, и както Павел не от човеци бе призован, Твоят апостол между царете, Господи, положи в Твоята ръка царствуващия град, който по молитвите на Богородица запазвай в мир, единствен Човеколюбче.

Слава: на храмовия светия.


И сега: Кондак на Пасха, глас 8: Аще и во гроб

Макар и в гроб да си слязъл, Безсмъртни, но си разрушил силата на ада, и си възкръснал, като Победител, Христе Боже, и на жените мироносици си казал: радвайте се! и на Твоите апостоли си дарил мир и на падналите възкресение.


Апостол, стр. 497


Задо­стой­ник

Ангелът викаше на Благодатната: „Чиста Дево, радвай се! И пак ще кажа: Радвай се! Твоят Син възкръсна тридневен от гроба и мъртвите възкреси.“ Хора, веселете се.

Светлей, светлей, нови Йерусалиме, защото славата Господня над тебе възсия! Ликувай сега и се весели, Сионе! А ти, чиста Богородице, радвай се за възкресението на Родения от тебе!


Причастен

Техният звук се носи по цяла земя, и техните думи до краищата на вселената. Алилуйя. (Пс. 18:5)

No comments:

Post a Comment