Ако в Доростолска епархия искат да служат на своите светци, да щракнат ТУК.
На този ден гръцката църква отбелязва паметта на 630-те богоносни отци, събрали се в Халкидон на светия Четвърти вселенски събор през 451 г.
Неделя на св. Отци от 6-те Вселенски събора
Празнува се в неделния ден от 13 до 19 юли.
Последованието, освен за дните 15 и 17 юли е следното:
Водещ глас 2
В СЪБОТА НА ВЕЧЕРНАТА СЛУЖБА
Господи, воззвах (Пс. 140), глас 2:
Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи!
Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!
Стих: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс.141:7A)
Дойдете да се поклоним на Бог Слово, роден от Отца преди всички векове, Който взе плът от девицата Мария. Защото Той доброволно претърпя кръста и се предаде на погребение, и като възкръсна от мъртвите, ме спаси, заблудения човек.
Стих: Около мене ще се съберат праведните, кога ми сториш благодеяние. (Пс.141:7Б)
Нашият Спасител Христос заличи записа на греховете ни, като го прикова на кръста и отмени господството на смъртта. Нека се поклоним на възкръсването Му на третия ден.
Стих: От дън душа викам към Тебе, Господи. Господи, чуй гласа ми. (Пс.129:1-2А)
Заедно с архангелите нека възпеем Христовото възкресение, защото Той е Избавител и Спасител на нашите души, Той ще дойде отново в страхотна слава и мощна сила да съди света, който е създал.
Други стихири от св. патр. Анатолий, глас същия:
Стих: Да бъдат ушите Ти внимателни към гласа на молбите ми. (Пс.129:2Б)
Ангелът Те провъзгласи за Владиката, разпнатия и погребан, и каза на жените: дойдете да видите мястото, където лежеше Господ, защото възкръсна, както предсказа, понеже е всемогъщ. Затова Ти се покланяме като на единствен Безсмъртен: Животодателю Христе, помилвай ни!
Стих: Господи, ако Ти забелязваш беззаконията – кой ще устои, Господи? Но в Тебе е прошката. (Пс. 129:3-4А)
Ти си премахнал проклятието на дървото чрез Твоя кръст и чрез погребението Ти, си умъртвил господството на смъртта, като чрез Твоето издигане си просветлил човечеството. Затова викаме към Тебе: Благодетелю Христе, Боже наш, слава на Тебе.
Стих: Надявам се на Господа, надява се душата ми; на Неговото слово се уповавам. (Пс. 129:5)
Вратите на смъртта се отвориха пред Тебе в страх, Господи, и вратарите на ада, като Те видяха, се изплашиха. Ти счупи медните врати, смачка железните стълбове, и ни изведе от тъмнината и сянката на смъртта, и ни скъса веригите.
На отците, глас 6. Подобен: Отчаянная
Стих: Душата ми ожида Господа повече, отколкото стража – утрото, много повече, отколкото стража – утрото. Нека се уповава Израил на Господа! (Пс.129:6-7А)
Стихирата отдолу.
Стих: Защото у Господа е милостта, и пълно е у Него избавлението, и Той ще избави Израиля от всичките му беззакония. (Пс.129:7Б-8)
Преди Денница и преди всички векове, Ти си роден от Отца без майка, но Арий те е смятал за творение, а не за Бог, дръзко и безумно е смесвал Тебе, Създателя, с творението и затова е придобил вечен огън върху себе си. Но събора в Никея Те изповяда като Син Божи, Господи, с Отца и Духа съпрестолен. (два пъти)
Стих: Хвалете Господа, всички народи, прославяйте Го, всички племена. (Пс. 116:1)
Раздраната Христова одежда и разкъсана от челюстите на кучетата, мъдро зашихте, свети отци, защото не можехте да гледате Неговата голота, както някога Сим и Яфет гледаха бащината си. Така посрамихте безумният и неговите единомишленици – Арий, съименника на гнева.
Стих: Защото Неговата милост към нас е велика, и истината Господня пребъдва вечно. (Пс. 116:2)
Поддръжниците на Македоний, Несторий, Евтихий, Диоскорий, Аполинарий, Савелий и Севир (Севѐр), дойдоха като вълци в овчи кожи, но вие, като истински пастири, ги прогонихте далеч от стадото на Спасителя и голи, без овчи кожи, изгонихте тези трижди проклети хора, затова ви славим.
Слава, глас 6. Самогласна за отците.
Да възхвалим днес богоносните отци, като тайни тръби на Духа, защото в един глас възпяха сред Църквата песента на богословието за единната Троица като неизменно Същество и Божество. Те са защитниците на православието, свалили Арии, които винаги се молят на Господ да се смили над душите ни.
И сега, Богородичен (догматик) на гласа, гл. 2. Прейде сень
Отмина сянката на Закона при идването на благодатта. Както къпината, която гореше, а не изгаряше, така и ти си родила, Дево, и си останала девица. Вместо огнен стълп, изгря Слънцето на правдата; вместо Мойсей, се яви Христос, спасението на нашите души.
Вход с кадилница. Свете тихий:
Тиха светлина от светата слава на Безсмъртния, Светия и Блажения Небесен Отец, Иисусе Христе! Като стигнахме до заник слънце и видяхме вечерната светлина, възпяваме Отца, Сина и Светия Дух – Бога. Сине Божий, Който даваш живот, достоен си през всички времена да бъдеш възпяван с приятни гласове. Затова и светът Те слави.
Прокимен, Пс. 92
Дяконът: В премъдростта да внимаваме. Вечерен прокимен на гл. 6.
Господ царува; облечен е с величие.
Стих: Облечен е Господ с могъщество и препасан.
Стих: Затова вселената е утвърдена и няма да се поклати.
Стих: Твоят престол е утвърден открай време. Ти си вечен. (стихове 1-2)
Паримии (стр. 47-48)
Битие 14:14-20а
Свещеникът: Премъдрост!
Четецът: Ще се чете из Книга Битие.
Свещеникът: Да внимаваме!
Четецът:
Аврам, като чу, че сродникът му (Лот) е взет в плен, въоръжи своите триста и осемнайсет слуги, родени в дома му, и гони неприятелите до Дан; и, като раздели дружината си, нападна върху тях нощем, той и слугите му, разби ги и ги гони дори до Хова, която е отляво на Дамаск; и върна всичкия имот и сродника си Лота, върна и имота му, както и жените и народа. Когато той се връщаше подир разбиване на Кедорлаомера и на царете, които бяха с него, содомският цар излезе да го посрещне в долина Шаве, която е сега царска долина; и Мелхиседек, цар салимски, изнесе хляб и вино, – той бе свещеник на Бога Всевишни, и благослови го и рече: благословен да бъде Аврам от Всевишния Бог, Владетеля на небето и земята; благословен да бъде и Бог Всевишни, Който предаде в твоите ръце враговете ти.
Второзаконие 1:8-11, 15-17а
Свещеникът: Премъдрост!
Четецът: Ще се чете из Книга Второзаконие.
Свещеникът: Да внимаваме!
Четецът: В онези дни рече Мойсей на синовете Израилеви: Ето, давам ви тая земя, вървете, вземете в наследство земята, що Господ с клетва бе обещал да даде на отците ви Авраама, Исаака и Иакова, тям и на потомството им. И аз ви казах в онова време: не мога сам да ви водя; Господ, Бог ваш, ви размножи, и ето, вие сте сега многобройни като звездите небесни; Господ, Бог на отците ви, нека ви умножи хиляди пъти повече, отколкото сте сега, и нека ви благослови, както ви бе говорил!
И взех първенците от вашите колена, мъже мъдри (разумни) и изпитани, и ги поставих за началници над вас: хилядоначалници, стоначалници, петдесетоначалници, десетоначалници и надзиратели, според вашите колена. И дадох заповед на съдиите ви в онова време, като казах: изслушвайте братята си и съдете справедливо както брата с брат, тъй и неговия чужденец; в съда не правете разлика между лицата, изслушвайте и малък, и голям: не бойте се от лице човешко, понеже съдът е дело Божие.
Второзаконие 10:14-18, 20-21
Свещеникът: Премъдрост!
Четецът: Ще се чете из Книга Второзаконие.
Свещеникът: Да внимаваме!
Четецът: В онези дни Мойсей рече на синовете израилеви: Ето, небето и небето на небесата, земята и всичко, що е на нея, е на Господа, твоя Бог; но само твоите отци е приел Господ и ги е обикнал, и е избрал вас, тяхното семе подир тях, от всички народи, както видиш днес. И тъй, обрежете крайната плът на сърцето си и занапред не бъдете твърдоглави; защото Господ, Бог ваш, е Бог на боговете и Господар на господарите, Бог велик, силен и страшен, Който не гледа на лице и не взема дарове, Който право отсъжда на сираче и на вдовица, обича пришълеца и му дава хляб и облекло.
Бой се от Господа, твоя Бог, (и само) Нему служи, към Него се привържи и в Негово име се кълни: Той е твоя похвала. Той е твой Бог, Който направи с тебе ония велики и страшни дела, каквито видяха очите ти.
Сугуба ектения.
Вечерно славословие
Сподоби ни, Господи, през тази нощ да се запазим от грях. Благословен си, Господи, Боже на отците ни, и хвално и прославено да е името Ти во веки, амин. Да бъде, Господи, милостта Ти над нас, според както Ти се уповаваме. Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби. Благословен си, Владико, вразуми ме чрез Твоите наредби. Благословен си, Светий, просвети ме с Твоите наредби. Господи, Твоята милост е вечна, делата на ръцете Си не изоставяй. На Тебе подобава хвала, на Тебе подобава пение, на Тебе слава подобава, на Отца, и Сина, и Светия Дух, сега и всякога, и во веки веков! Амин!
На литията стихирите на храма.
Слава, глас 3. Станахте, свети отци, известни пазители на апостолските предания, правилно проповядвахте Светата Троица като Единосъщна, оборихте със събор богохулството на Арий, заедно с него изобличихте духобореца Македоний, а Несторий, Евтихий, Диоскор, Савелий и безумния Севир сте осъдили. Затова се молете да се избавим от тяхната измама, да се запази нашия живот непорочен във вярата.
И сега, Богородичен: Без семене от божественнаго
По волята на Отца, безсеменно от Божествения Дух си заченала Сина Божи, Който е от Отца без майка преди времето. Заради нас Той се роди по плът от тебе без баща, и си кърмила Младенеца. Затова не преставай да се молиш да се избавят от беди нашите души.
Просителна ектения
Стиховни стихири, възкресни, глас 2
Твоето възкресение, Христе Спасителю, озари цяла вселена и призова Твоето създание. Всесилни Господи, слава на Тебе.
Стих: Господ царува; Той е облечен с величие, облечен е Господ с могъщество и препасан. (Пс.92:1А)
С дървото (на кръста), Спасителю, Ти премахна проклятието на дървото (от рая), като чрез погребението Си умъртви господството на смъртта и просвети човечеството чрез възкресението Си. Затова викаме към Тебе: Животодателю Христе, Боже наш, слава на Тебе!
Стих: Затова вселената е утвърдена и няма да се поклати. (Пс.92:1Б)
Когато се яви, Христе, прикован на кръста, Ти промени красотата на създадените неща. Войниците показаха безчовечност, като пронизаха ребрата Ти, а евреите поискаха гробницата Ти да бъде запечатана, без да разбират Твоята сила. Но заради милостта Си Ти прие да бъдеш погребан и възкръсна на третия ден, Господи, слава на Тебе.
Стих: На Твоя дом, Господи, подобава светост през дълги дни. (Пс.92:5)
Животодателю Христе, заради нас смъртните доброволно претърпя страдания и слезе в ада със сила, грабвайки от ръцете на силния звяр онези, които Те очакваха там, като вместо ада им дарува рая, затова дарувай на нас, които славим Твоето възкресение на третия ден, очистване на греховете и голяма милост.
Слава, глас 4. Днес празнуваме молитвената памет на богоносните отци събрали се от цял свят в светлия град Никея, на православния събор, благочестиво и с вяра. Те благочестиво обориха безбожното учение на нечестивия Арий и го изгониха единомислено от съборната църква. Те ясно научиха всички за единосъщния и съ-съществуващия Божи Син, който съществува преди всички векове, и в Символа на вярата точно и благочестиво изложиха това. Затова и ние следвайки техните божествени наредби, твърдо вярваме и служим на Отца, Сина и Светия Дух, единосъщната Троицата в едно Божество.
И сега, Богородичен: Призри на моления
Погледни на молбите на Твоите слуги, Всенепорочна, прекратявайки неприятностите, които се надигат срещу нас, избавяйки ни от всяка скръб. Тебе единствена имаме като твърда и надеждна опора, и намерихте защита в Тебе. Дано да не се срамуваме, Владичице, които ти се молим! Побързай да изпълниш молитва с вяра към Тебе на онези, които призовават: „Радвай се, Владичице, помощница на всички, радост и защита, и спасение на душите ни!“
Песен на Симеон Богоприемец:
„Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си, смиром; защото очите ми видяха Твоето спасение, що си приготвил пред лицето на всички народи, – светлина за просвета на езичниците, и слава на Твоя народ Израиля“. (Лук. 2:29-32)
Трисвятое
Възкресен тропар, глас 2.
Когато слезе при смъртта, Живот безсмъртни, тогава умъртви ада с блясъка на Божеството; а когато и умрелите възкреси от преизподнята, всички небесни сили викаха: Животодателю, Христе Боже наш, слава на Тебе!
Слава, на Отците, глас 8:
Препрославен си, Христе Боже наш, Който утвърди нашите отците като светилници на земята и чрез тях водиш всички нас към истинската вяра, Многомилостиви, слава на Тебе.
И сега, Богородичен: Иже нас ради
Роден от Дева, Благий, и претърпял разпятие заради нас, Ти ограби смъртта със Своята смърт, и показа възкресението, като Бог, не презирай онези, които Си създал със собствената Си ръка. Прояви Твоето човеколюбие, Милостиви. Приеми родилата Те Богородица, която се моли за нас, и ни спаси, Спасителю, нас отчаяните.
———————————————————
В НЕДЕЛЯ НА УТРИННАТА СЛУЖБА
Бог Господь, гл. 5
Пс. 117
Стих 1. Славете Господа, защото Той е благ, защото милостта Му е вечна.
Господ е Бог и ни се яви, благословен е Идещият в името Господне.
Стих 2. Oбсадиха ме, обиколиха ме, но с името Господне аз ги повалих.
Стих 3. Няма да умра, но ще живея и ще разгласям делата Господни.
Стих 4. Камъкът, който отхвърлиха зидарите, той стана глава на ъгъла: това е от Господа, и е дивно в очите ни.
Тропар, глас 2.
Когато слезе при смъртта, Живот безсмъртни, тогава умъртви ада с блясъка на Божеството; а когато и умрелите възкреси от преизподнята, всички небесни сили викаха: Животодателю, Христе Боже наш, слава на Тебе! (2 пъти)
Слава, на Отците, глас 8:
Препрославен си, Христе Боже наш, Който утвърди нашите отците като светилници на земята и чрез тях водиш всички нас към истинската вяра, Многомилостиви, слава на Тебе.
И сега, Богородичен: Иже нас ради
Роден от Дева, Благий, и претърпял разпятие заради нас, Ти ограби смъртта със Своята смърт, и показа възкресението, като Бог, не презирай онези, които Си създал със собствената Си ръка. Прояви Твоето човеколюбие, Милостиви. Приеми родилата Те Богородица, която се моли за нас, и ни спаси, Спасителю, нас отчаяните.
Малка ектения: Възглас: Защото Твоя е властта и Твое е царството…
Първи възкресни седални, глас 2: Благообра́зный Иосиф
Благообразният Йосиф от дървото сне пречистото Твое тяло, обви го с чиста плащаница, покри го с благоухания и положи в нов гроб, но на третия ден Ти възкръсна, Господи, като дари на света велика милост.
Стих: Стани, Господи Боже мой, дигни ръката Си, не забравяй Твоите до край потиснати. (Пс.9:33)
Пред мироносиците жени на гроба застана ангел, казвайки: за мъртвите се носи миро, а Христос е чужд на тлението. Но извикайте: възкръсна Господ, като дарява на света велика милост.
Слава, и сега, Богородичен: Много прославяна си, Богородице Дево. Ние ти пеем похвала, защото чрез кръста твоя Син потъпка ада и умъртви смъртта. Ние, мъртвите, станахме и се сподобихме с живота, получихме първоначалното наслаждение от рая. Затова с благодарност възнасяме слава на Христос, нашия Бог, като Могъщ и единствен Многомилостив.
Малка ектения: Възглас: Защото си благ и човеколюбив Бог и на Тебе възнасяме слава…
Втори възкресни седални, глас 2
Не забрани запечатването на гробния камък, а като възкръсна, даде на всички камъка на вярата, Господи, слава на Тебе!
Стих: Ще Те славя, Господи, от все сърце, ще възвестявам всички Твои чудеса. (Пс.9:1)
Съборът на Твоите ученици и мироносиците жени се радват заедно, с тях и ние празнуваме Твоето възкресение в слава и чест, и чрез тях Те умоляваме, Човеколюбче Господи, дай на Твоите люде велика милост.
Слава, и сега, глас 2: Преблагословена си, Богородице Дево, защото чрез Въплътения от тебе адът беше пленен, Адам беше извикан отново, клетвата – премахната, Ева – освободена, смъртта – умъртвена, а ние оживяхме; затова възкликваме и пеем: благословен си Христе, Боже наш, Който така си благоволил, слава на Тебе!
„Благословен си, Господи“, Глас 5
Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби! Пс.118:12
Съборът на ангелите се удиви, като Те видя между мъртвите, а като разруши силата на смъртта, Спасителю, със Себе Си възкреси Адам и освободи всички от ада.
Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби!
Блестящият в гроба ангел благовестеше на мироносиците: защо разтваряте мирото с милостиви сълзи, ученички? Вижте гробницата и разберете, че Спасителят възкръсна от гроба.
Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби!
Много рано мироносиците изтичаха при Твоя гроб ридаейки, но застана пред тях ангелът и рече: „Свърши времето за ридания, не плачете, а кажете на апостолите за възкресението.“
Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби!
Жените мироносици ридаеха, когато дойдоха при Твоя гроб с миро, Спасителю, а ангелът ясно им заяви: защо смятате Живия за мъртъв? Той като Бог възкръсна от гроба.
Слава
Покланяме се на Отец и Неговия Син, и на Светия Дух, Свята Троица в едно същество, и със серафимите казваме: свят, свят, свят си, Господи!
И сега
Като роди Животодателя, Дево, ти избави Адам от греха, а на Ева даде радост вместо скръб, въплътилият от тебе Бог и Човек доведе към живот отпадналите от живота.
Алилуйя, алилуйя, алилуйя, слава на Тебе, Боже! (3 пъти)
Малка ектения
Свещеникът: Защото е благословено Твоето име и е величествено царството Ти…
Ипакои, глас 2
След Твоите страдания жените отидоха в гроба да помажат тялото Ти, Христе Боже, и като видяха ангели в гроба, се изумиха, защото чуха от тях, че Господ възкръсна, за да дари на света велика милост.
Степенни (*Стъпални), глас 2
Антифон 1. Пеем антифонно, повтаряйки стиховете:
Повдигам очите на сърцето ми към небето, към Тебе, Спасителю, спаси ме с Твоя блясък.
Помилуй ни, които многократно съгрешаваме към Тебе по всяко време, Христе мой, и дай ни начин на покание пред Тебе преди края.
Слава, И сега: На Светия Дух подобава да царува, освещава, въздига тварите, защото е Бог, единосъщен на Отца и Словото.
Антифон 2:
Ако Господ не беше сред нас, кой би се запазил здрав от врага, който е и човекоубиец?
Не предавай в зъбите им Твоя раб, Спасителю, защото враговете ми като лъв се надигат срещу мене.
Слава, И сега: Светият Дух е изворът на живот и чест, и като такъв, бидейки Бог, Той чрез Отец и Син укрепва и поддържа всяко създание.
Антифон 3:
Надяващите се на Господ се уподобиха на светата планина, те никак няма да се разтресат от нападенията на врага.
Живеещите за Бога да не протягат ръцете си към беззакония, защото Христос не оставя Своя жребий (дял) под жезъла (на грешниците).
Слава, И сега: От Светия Дух изтича всяка премъдрост, а от нея изтича благодатта на апостолите и мъчениците се увенчават за страданията си, и пророците виждат бъдното.
Прокимен, глас 2, Пс.7:
Стани, Господи, Боже мой, пробуди се заради мене за в съда, който си заповядал, и множество народи ще застанат около Тебе. (Пс.7:7) Стих: Господи, Боже мой, на Тебе се уповавам, спаси ме. (Пс.7:1)
Канон възкресен. Глас 2.
Песен 1
Ирмос: Някога непреодолимата Сила напълно повали в дълбокото фараонската конница. Сега въплътеното Слово напълно заличи зловредния грях. Вечно славеният Господ славно се прослави.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Като не послушахме Твоите заповеди, Добросърдечни, ние се записахме при княза на света, който бе осъден чрез Твоя кръст. Защото той Те нападна като смъртен, но падна от мощта на Твоята власт и беше изобличен като немощен.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
В света си дошъл като Избавител на човешкия род и Начало на нетленния живот. Раздрал си пелените на смъртта чрез Твоето възкресение, което всички славим, защото то наистина славно се прославя.
Припев: Пресвета Богородице, спаси ни.
Богородичен: Ти се яви по-висша от всяко творение – видимо и невидимо, чиста вечно-Дево, защото ти роди Твореца, Който благоволи да се въплъти от твоята утроба. Моли Го с дръзновение да се спасят нашите души.
Канон на Отците
Вторият канон на светите отци, глас 8.
Песен 1.
Ирмос: Ти удави колесниците на фараона, когато в древността си направил чудотворен жезъла на Мойсей, и с кръстния знак си разделил морето и си спасил пешеходеца и беглец Израил, възпяващ песен на Бога.
Припев: Свети отци, молете Бога за нас!
Съборът на благочестивите отци, събран наистина заради Евтихий, проповядваше Спасителя, Който се яви и живя в света, в неразделна двойна природа, според учението на светия отец Кирил.
На събора* на 630-те, благочестивите мъже обориха измамата на Евтихий и ереста на Север, и утвърдиха да се възпява така: проповядваме Христос в две природи, следвайки учението на блажения Кирил.
* Четвърти вселенски събор (Халкидонски събор), 451 г.
Слава: Който не изповядва Христос като Словото на Отца, в две естества и действия, нека бъде анатема; така Четвъртият Събор на светите отци в един ум проповядваше, затова нека всички ги прославим.
И сега, Богородичен: От род в род са говорили най-свято за тебе, защото си приела Бог Слово в твоята утроба и оставаш чиста, Богородице Марийо, затова всички те почитаме като наша застъпница пред Бога.
Възкресна Песен 3
Ирмос: Пустинята (т.е. неплодното събрание на езичниците) разцъфтя като крин (крем), когато Ти дойдѐ. В нея се утвърди сърцето ми, Господи.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Творението претърпя промяна при Твоето страдание, защото Те видя в беден вид да бъдеш поругаван от беззаконници, Ти, Който по божествен начин си основал всичко.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Сътвори ме от прах, Христе, по Твой образ, с Твоята ръка. Когато аз чрез греха отново бях свален в праха на смъртта, Ти слезе с мене в ада и ме въздигна отново с Тебе.
Припев: Пресвета Богородице, спаси ни.
Богородичен: Чиновете ангелски се удивиха, Пречиста, поради твоето раждане, и със страхопочитание бяха сърцата на хората, затова с вяра те почитаме като Богородица.
Втория, на отците.
Ирмос: Христе, Който премъдро утвърди в начало небесата и основа земята върху водите, утвърди и мене върху камъка на Твоите заповеди, защото никой не е свят освен Тебе, единствен Човеколюбче.
Припев: Свети отци, молете Бога за нас!
В началото Ти утвърди небето с разум и основа земята върху водите; на камъка на Твоите заповеди, Христе, утвърди и мене, защото няма по-свят от Тебе, Човеколюбче.
Вие, които се поклонихте на учението на безсрамния Севѐр, пълен със смъртоносна отрова, засрамете се завинаги, защото всички се отлъчвате от Църквата като вълци и хищни кучета.
Съучастници в празненството и верни, ние почитаме Създателя на всичко и Спасителя в две неразделни природи и двойни воли и действия, и така от заблудата на Север окончателно се отвръщаме.
Слава: Дойдете явно да отхвърлим злополучните измами на Север и Яков, а с тях и на Теодосий и Диоскор, и нека възпеем Четвъртия събор на благочестивите отци с божествени песни.
И сега, Богородичен: Богородице, ти се яви по-възвишена от херувимите и серафимите, защото само ти си приела невместимия Бог в утробата си, Нескверна, затова всички верни те облажаваме с песни, Чиста.
Малка ектения: Възглас: Защото Ти си наш Бог и на Тебе слава въздаваме…
Кондак възкресен, глас 2:
Възкръсна от гроба, Всесилни Спасителю, и ада, като видя чудото, се изненада, а мъртвите възкръснаха, тварите видяха и се зарадваха с Тебе, и Адам също се весели, а светът, Спасителю мой, вечно Те възпява.
Икос: Ти си Светлината на онези, които са в тъмнината, Ти си Възкресението на всички и Живота на смъртните, и си съвъзкресил всички, разорил си властта на смъртта, Спасителю, и вратата на ада си строшил, Слове, а мъртвите, като видяха това чудо, се възхитиха, и цялото творение се радва за Твоето възкресение, Човеколюбче. Затова и всички славим и възпяваме Твоето снизхождение, а светът, Спасителю мой, вечно Те възпява.
Възкресна Песен 4
Ирмос: От Дева си дошъл, Господи, не ходатай, нито ангел, но самият Ти се въплъти и напълно спаси човешкото ми естество. Затова викам към Тебе: слава на Твоята сила, Господи!
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Ти застана пред съда като осъден, Боже мой, и не извика, Владико, произнасяйки съд за народите. Спасение си дал за света чрез Твоите страдания, Христе.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Мечовете на врага се провалиха при Твоите страдания; но с Твоето слизане в ада градовете на Твоите противници бяха разрушени и надменността на мъчителя беше потъпкана.
Пресвета Богородице, спаси ни.
Богородичен: Всички вярващи те знаем, че си пристанище на спасението и непоклатима стена, Богородице Владичице, защото чрез молитвите си ти избавяш душите ни от беди.
Втория, на отците.
Ирмос: Ти си моята крепост, Господи, Ти си моята сила, Ти си моята радост, Ти си моя Бог, Който не остави лоното на Отца, а посети нашата нищета, затова Ти викам заедно с пророк Авакум: слава на Твоята сила, Човеколюбче.
Припев: Свети отци, молете Бога за нас!
Кажи ни, безумни и лекомислени Севѐре, думите си: „една природа, сложна и безначална, светлина на Отца, Слово и Син“. Ако така казваш, значи посочваш и друга природа, защото плътта и Словото не са една същност, а са две, нещастнико.
Като казва „една природа на Словото“, учителят и предстоятелят* на александрийците добавил „въплътена“ човешка природа без никакво изменение или смесване и ясно учи тези, които искат да мислят православно, за двете природи и воли.
* Св. Кирил Александрийски умира през 444 г, но неговото учение са приемали и православни, и монофизити.
Слава: Всички верни проповядваме двете неслети природи на Христос и напълно заклеймяваме цялото неверие на Евтихий и на безумния Диоскор, като следваме определението на светите отци и думите на божествения Кирил.
И сега, Богородичен: Ти си херувимска колесница, чиста Богомайко, ти си дом и обиталище на Отеческото Слово и Бог, Който се облече в плът от пречистата ти утроба, затова се покланяме на въплътилия се от тебе в две природи и непрестанно Го славим.
Възкресна Песен 5
Ирмос: Христе Боже, Ти си станал Посредник между Бог и смъртните, защото чрез Тебе, Владико, от нощта на невежеството имаме достъп до Твоя Отец – Източник на светлина.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Като кедър, Христе, Ти съкруши надменността на враговете, като доброволно, както благоволи, се издигна с плътта Си на кипарис, бор и кедър.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Положиха Те в дълбок ров бездиханен, мъртъв, Христе, но чрез Своята рана Ти възкреси със Себе Си забравените мъртви, Спасителю, които спяха в гробовете.
Пресвета Богородице, спаси ни.
Богородичен: Моли своя Син и Господ, чиста Дево, за да дари мир и освобождение на пленените от враждебни обстоятелства, които се уповават на тебе.
Втория, на отците.
Ирмос: Защо си ме отхвърлил от Твоето лице, незалязваща Светлина, и тази чужда тъмнина покри мене, окаяния? Но върни ме, и към светлината на Твоите заповеди направлявай моите пътища, моля Те.
Припев: Свети отци, молете Бога за нас!
О, беззаконни Север! Не сливай лукаво природите на Христос, защото всички привърженици (на истината) и преблажени учители учеха, че Христос има две природи и една личност, и така го обясниха на всички.
Безначалният, Словото на Отца, явно прие човешката природа, защото като човеколюбец искаше да се смили над нас, погиващите. Затова Го проповядвам в две природи и воли.
Безначалният, Словото на Отец, явно прие човешка природа, понеже като човеколюбив пожела да се смили над нас, погиналите, затова Го проповядвам в две природи и воли.
Слава: Четвъртият събор низвергна Север и Диоскор, защото похулиха Христос, и потвърди определението на римския предстоятел Лъв*, в което двете природи на Спасителя са много добре определени като неразделни.
* Св. Лъв Велики, папа Римски.
И сега, Богородичен: Като имаш майчинско дръзновение към твоя Син, Пречиста, не преставай да се грижиш за нас като сродници (по вяра и по плът), молим се, защото ние, християните, само тебе представяме на Владиката, за да ни помилва благосклонно.
Възкресна Песен 6
Ирмос: Като се валям в бездната на греховете, призовавам неизследимата бездна на Твоето милосърдие: от тлението ме, Боже, избави.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Праведникът беше осъден като злодей и с беззаконниците прикован на дървото, като със Своята кръв дарува прощение на виновните.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Чрез един човек, първият Адам, в древността смъртта влезе в света, и чрез Един човек, Синът Божи, възкресението се яви.
Пресвета Богородице, спаси ни.
Богородичен: Непознала мъж си родила, Дево, и винаги оставаш Дева, показвайки доказателствата за божеството на твоя Син и Бог.
Втория, на отците.
Ирмос: Очисти ме, Спасителю, защото много са моите беззакония; и ме издигни от дълбините на злините, моля. Защото извиках към Тебе, Боже на спасението ми, и ме чуй.
Припев: Свети отци, молете Бога за нас!
Двете послания на Кирил, изпратени някога до синкела*, който първенствуваше на изток, изобличават цялата заблуда на Север и благочестиво проповядват Христос.
* обяснение от проф. ИЖД: „синкел“ е висш пост в държавата. В гръцкия текст не стои „синкел“ а Сукенсон! Така е и в изданията на трудовете на св. Кирил. Според някои Сукенсон бил епископ някъде на изток, но не е ясно. За да е синкел в славянския превод, явно така е било и в гръцкия някога, а сетне са го редактирали и са сложили името, което стои в самите писма на св. Кирил Александрийски.
Слава: Кирил проповядва Христос в две природи и двойни действия, като отсича ереста на безумния Север, така че всички да останем в неговото учение.
И сега, Богородичен: Ние, благочестивите, основателно те изповядваме, Марийо, за чиста Дева и славна богородителка, като затваряме безсрамните уста на Несторий и зломислието на Диоскор.
Малка ектения: Възглас: Защото Ти си Царя на мира и Спасителя на нашите души и на Тебе слава въздаваме…
Кондак на отците, глас 8. Подобен: Яко начатки..
Чрез проповедта на апостолите и догматите на отците, Църквата запечати единствената вяра, защото тя носеше дрехата на истината, изтъкана от богословието свише, възвисявайки и славейки великото тайнство на благочестието.
Икос: Нека чуем Божията църква как възвишено проповядва и вика: който е жаден, нека дойде при мен и нека пие от чашата, която държа, защото е чашата на Премъдростта. Това питие почерпих от истинното слово, така че изливам не вода на спора, а на изповеданието, което пие настоящият Израил, който гледа Бога да възвестява: вижте, че съм Аз и не се променям; Аз съм Бог първи и последен и няма друг освен мен. От сега причащаващите се ще се наситят и ще възхвалят великото тайнство на благочестието.
Синаксар: В този ден празнуваме паметта на (виж календарчето) и на светите отци от шестте вселенски събора. По техните молитви, Христе Боже наш, помилвай и ни спаси! Амин.
Възкресна Песен 7
Ирмос: Богопротивната заповед на беззаконния мъчител извисяваше високия пламък, но Христос простря росата на Духа върху богочестивите момци. Той е благословен и много прославен.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Владико, заради твоето състрадание не изтърпя да видиш човека мъчен от смъртта, но, ставайки човек, Ти дойде и го спаси със Собствената си Кръв. Той е благословен и много прославян Бог на нашите отци.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Христе, като Те видяха облечен в дрехата на отмъщението, вратарите на ада затрепериха; защото си дошъл, Владико, да убиеш безумния мъчител на Твоя раб. Той е благословен и много прославян Бог на нашите отци.
Пресвета Богородице, спаси ни.
Богородичен: Ние те признаваме за най-свята от светите, която единствено носеше неизменния Бог, Дево непорочна, Майко безмъжна; защото ти стана източник на нетление за всички верни чрез твоето божествено раждане.
Втория, на отците.
Ирмос: Някога във Вавилон огънят отстъпи в страх пред Божието снизхождане, затова отроците в пещта с радостни стъпки ликуваха сякаш на поляна, пееха: благословен си, Боже на нашите отци!
Припев: Свети отци, молете Бога за нас!
Изповядваме Христос в две природи и действия, без сливане и без изменение, и така побеждаваме заблудата на Север, затова към Този, Който като прие плът, претърпя страдания, викаме: благословен си, Боже на нашите отци!
Познаваме Единия, Който е и на дървото (на кръста) и в недрата на Отец; като Бог във висините, но и в гроба, защото е съединен с тяло; Комуто пеем в един глас: благословен си, Боже на нашите отци!
Ние, верните, като възненавидим Ариевото унижаване, разсичане и омаловажаване на Бога, както и единомишленика му Савелий, враговете на Троицата, нека извикаме към Троицата: благословен си, Боже на нашите отци!
Припев: Слава на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги и во веки веков. Амин.
Троичен: Като мислим православно, изповядваме Те за Господ на всичко, Отец на единия единствен единороден Син, и признаваме единия истински Дух, Който изхожда от Тебе, със същата природа* и съвечен.
* единосъщен
Възкресна Песен 8
Ирмос: Огнената пещ някога във Вавилон, разделила действието си по заповед от Бога, изгорила халдейците, но освежила вярващите, които пеели: благославяйте Господа, всички дела Господни.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Когато видяха дрехата на плътта ти, Христе, почервеняла от кръвта Ти, ангелските воинства бяха ужасени от страхопочитание за голямото Ти търпение и извикаха: Всички вие, дела на Господа, благословете Господа.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
С Твоето възкресение ти облече смъртността ми в безсмъртие, Щедри. Затова радвайки се Твоя избран народ Ти пее, Христе, и вика: смъртта наистина е погълната от победата.
Пресвета Богородице, спаси ни.
Богородичен: Безсеменно зачена и неизказано роди Онзи, който макар и неотлъчно от Отца, живееше в утробата ти като Бог и човек, пречиста Богородице; затова всички те признаваме за спасението на всички нас.
Втория, на отците.
Ирмос: Халдейският мъчител седемкратно неистово разпалваше пещта за богопочитателите, но виждайки ги спасени от висшата Сила, той викаше към Твореца и Избавителя: отроци, благославяйте, свещеници възпявайте, люде, превъзнасяйте Го във всички векове!
Припев: Свети отци, молете Бога за нас!
Нека се посрамят лицата и се затворят устата, които не проповядват Единия Син в две природи – неразделни, неизменни и неслети, а ние, всички благочестиви, единодушно да изповядваме, че Христос действа и желае по един или по друг начин, но не като две лица, а според двете природи.
Вие, които носите прозвището на измамника* Яков и приемате за себе си името му**, отговорете ни: дали някога вие сте кръстени в купела в негово име? Защото заради него отстъпихте от Христос, като него говорите безсмислено и явно безобразничите.
* на славянски „Кентона“.
** т. нар. сирояковити
В Халкидон Четвъртият събор отлъчи от Божията църква ужасните Диоскор, Евтихий и Север и напълно пресече тяхната груба заблуда да сливат същностите на Спасителя, Христос и Владиката; като се държим за православието заедно с нея (Църквата), нека страним от тях.
Припев: Слава на Отца и Сина и Светия Дух.
Троичен: Деца, благославяйте, свещеници, възпявайте трисветлото Божество, Което излъчва единно сияние от едината триипостасна природа, безначалния Родител, и единосъщното с Него Слово на Отец, и съцарствения единосъщен Дух, хора, превъзнасяйте Го във всички векове!
Припев: И сега и винаги и во веки веков.
Богородичен: Пречиста Богородителко, очисти раните на душата ми и греховните съблазни с умиващия извор от ребрата на твоя Син, и потоците, които се изливат от тях, защото към тебе викам, към тебе прибягвам и тебе призовавам, Богоблагодатна.
Песен 9
Ирмос: Синът на безначалния Родител, Бог и Господ, Който се въплъти от Дева, ни се яви, помрачените да просвети, разпръснатите да събере. Затова Всевъзпяваната Богородица величаем.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Спасителю, сякаш в рая беше засадено трикратно благословеното дърво на Твоя пречист Кръст на Голгота. Той беше напоен като от божествен извор с кръв и вода, която се изливаше от Твоята божествена страна, Христе, като разцъфна с живот за нас.
Припев: Слава, Господи, на Твоето свето̀ възкресение.
Всемогъщи, като си разпънат, Ти си свалил силните, и като лежеше долу в затвора на ада, издигна природата на човечеството, постави го на престола на Отца Си. Заедно с Него се покланяме на Тебе, Идващия, и Те величаем.
Припев: Пресвета Троице, Боже наш, помилвай и ни спаси.
Троичен: Тричислената Единица и Единосъщната Троица нека вярващите по православен начин прославяме: възхвалявайки неразделното свръхбожествено естество, трисветлото незалязващо Сияние, само нетленно, хвърлящо светлина върху нас.
Втория, на отците.
Ирмос: Изуми се небето и ужасиха се краищата на земята от това, че Бог Се яви в плът на човеците и Твоята утроба стана по-широка от небесата; затова, Богородице, ангелските войнства и човешките множества те величаят.
Припев: Свети отци, молете Бога за нас!
Лъжливият Север напусна благодатната Христова църква и с решенията на благочестивите отци той беше справедливо осъден за своето богохулство и лукавство, и с присъдата беше изключен от събранието на отците.
Защо сливаш естествата на Христос и въвеждаш объркване и сливане, а страданието на Кръста и погребението приписваш към безстрастната Божественост на Единородното Божие Слово, о нещастни Севере? Затова се отвращаваме от великото ти богохулство.
Припев: Пресвета Богородице, спаси ни!
Създателю, роден от Девата, съкруши високомерието и дързостта на противниците, както и замислите на еретиците, и като Бог утвърди непоколебимо събранието на верните, като издигнеш силата и я укрепиш с вярата, та всички да Те величаем.
Катавасии: Отвèрзу устà моя.
Песен 1
Ще отворя устата си, и ще се изпълнят с Дух Свети, и ще произнеса дума за Царицата Майка, и ще се явя светло тържествуващ, и радвайки се, ще възпея нейните чудеса.
Песен 3
Богородице, жив и изобилен изворе, духовно укрепи в твоята божествена слава събралите се в хор твои певци и ги удостой с венци на славата.
Песен 4
Пребожественият Иисус, Който стои в славата на божествения престол, дойде на лек облак чрез нетленната длан – Божията майка, и спаси тия, които викат: слава, Христе, на Твоята сила.
Песен 5
Всичко дойде в ужас от твоята божествена слава, защото ти, Дево, която не си изпитала брак, си носила в утробата си Бога, Превъзнесения над всичко, и си родила Безначалния Син, като даваш мир на всички, които те възпяват.
Песен 6
Богомъдри, като чествуваме тоя божествен всепочитан празник на Божията майка, елате да пляскаме с ръце и славим Бога, Който се роди от нея.
Песен 7
Богомъдрите отроци не почетоха тварта наместо Твореца, но като потъпкаха мъжествено огнената заплаха, радваха се и пееха: „Благословен си Ти, Препрославени Господи и Боже на нашите отци!“
Песен 8
Възхваляваме, благославяме, покланяме се на Господ, като Го възпяваме и прославяме през всички векове.
Благочестивите отроци бяха запазени в пещта от Богородичното раждане, което тогава беше предобразувано, а сега е действително. То подбужда цялата вселена да ти пее: Всички твари, възпявайте Господа и Го превъзнасяйте във всички векове.
Евангелски чин
Дяконът: На Господ да се помолим.
Народът: Господи, помилуй!
Свещеникът: Защото си свят, Боже наш, и сред светии пребъдваш, и на Тебе, Отец и Син, и Свети Дух, подобава всяка слава, чест и поклонение сега и винаги, и во веки веков.
Народът: Амин! Всякое дихание да хвалит Господа (2). Да хвалит дихание всякое Господа.
Дяконът: За да се удостоим да изслушаме светото Евангелие, Господ Бог да помолим!
Народът: Господи, помилуй! (3)
Дяконът: Премъдрост! Да застанем прави, за да изслушаме светото Евангелие!
Свещеникът: Мир на всички!
Народът: И на твоя дух!
Свещеникът: Ще се чете из светото евангелие според евангелист (името).
Дяконът: Да внимаваме!
Народът: Слава на Тебе, Господи, слава на Тебе!
Възкресно Евангелие.
Възкресна песен
Четец: Като видяхме Христовото Възкресение, нека се поклоним на светия Господ Иисус, Който едничък е безгрешен. На Твоя Кръст се покланяме, Христе, и Твоето Свято Възкресение възпяваме и славим – Ти си нашият Бог, освен Тебе другиго не знаем и с Твоето име се именуваме. Дойдете, всички верни, да се поклоним на святото Христово Възкресение, защото, ето – чрез Кръста дойде радост за целия свят. Всякога благославяйки Господа, нека възпяваме Неговото Възкресение, защото Той, като претърпя разпятие, със смърт смъртта разруши.
50 Псалом (пее се)
Слава, гл. 6: По молитвите на апостолите, Милостиви, очисти множеството наши прегрешения.
И сега: По молитвите на Богородица, Милостиви, очисти множеството наши прегрешения.
Стих: Помилвай ме, Боже, по голямата Си милост и по многото Си щедрости изглади беззаконията ми.
Стихира: Възкръсна Иисус от гроба както предрече, дарува ни живот вечен и велика милост.
Дяконът: Литийна молитва. И възглас: По милостта и щедростите и човеколюбието:
Дяконът: Богородицата и майка на Светлината, с песни да възвеличим!
Честнейшую
Народът: (речитатив) Душата ми величае Господа, и духът ми се зарадва в Бога, Спасителя мой.
Честнейшую херувим, и слàвнейшую без сравнения серафим, без истления Бога Слова рождшую, сýщую Богородицу тя величаем.
Задето Той милостно погледна унизеността на рабинята Си; защото, ето, отсега ще ме облажават всички родове.
По-почитана от херувимите и несравнено по-славна от серафимите, нетленно родила Бог-Слово, Тебе, истинска Богородице, величаем.
Задето Силният ми стори велико нещо, и свето е името Му; и Неговата милост е из рода в род за ония, които Му се боят.
Той показа сила с мишцата Си; разпръсна ония, които се гордеят с мислите на сърцето си.
Свали силни от престоли и въздигна смирени; гладни изпълни с блага, а богати отпрати без нищо.
Взе под закрила Израиля, Своя отрок, като си спомни милостта, – както говори на нашите отци, – към Авраама и семето му довека.
9-та песен от катавасиите
Нека се радва всеки земнороден, просвещаван духовно, а естеството на безплътните умове, което почита свещеното тържество на Божията майка, нека тържествува и вика: радвай се, всеблажена Богородице, чиста Приснодево.
Малка ектения
Свещеникът: Защото Те хвалят всички небесни сили и на Тебе въздаваме слава, на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков.
Свят е Господ, нашия Бог. (2)
Превъзнасяйте Господа, Бога нашего, и се покланяйте на подножието Му: защото то е свято! (Пс. 98:5)
Ексапостиларии (Светилни)
Възкресен, по номера на утринно евангелие 3:
Гл. 2. Никой да се не съмнява, че Христос възкръсна, защото се яви на Мария, след това ясно беше видян от отиващите на село; отново се яви на единайсетте ученици на вечерята; като ги изпрати да кръщават, се възнесе на небесата, откъдето и слезе, като потвърждаваше проповедта им чрез множество знамения.
Слава: на отците, Подобен: Жени услышите…
Празнувайки днес паметта на светите отци, просим техните молитви, Всещедри. Избави, Господи, хората Си от всяка вреда на ересите и направи всички достойни да славят Отца, Бог-Слово и Всесвятия Дух.
И сега, Богородичен:
Радвай се, Божия палато; радвай се, сенчеста планино; радвай се, негорима къпино; радвай се, престол на славата; радвай се, Божествена трапезо; радвай се, посудо златна; радвай се, най-светло светилниче; радвай се, леко облаче, Дево майко Марийо.
Хвалитни стихири
Глас 2, Всякое дихание
Всичко, що диша, да хвали Господ. Хвалете Господ от небесата; Хвалете Го във висините. На Тебе, Боже, подобава песен.
Хвалете Го, всички Негови ангели; хвалете Го, всичките Му сили. На Тебе, Боже, подобава песен.
Възкресни:
Стих: Да извършат над тях писания съд, тая чест е за всички Негови светии. (Пс.149:9)
Всичко що диша и всяко същество Те слави, Господи, защото чрез кръста си обезсилил смъртта, за да покажеш на хората Твоето възкресение от мъртвите, като единствен Човеколюбец.
Стих: Хвалете Бога в Неговата светиня, хвалете Го в крепостта на силата Му. (Пс.150:1)
Нека кажат юдеите, как войниците изгубиха пазения Цар, защо камъкът не опази Камъка на живота? Или Погребания да върнат, или на Възкръсналия да се поклонят, казвайки с нас: слава на множеството Твои щедрости, Спасителю наш, слава на Тебе.
Стих: Хвалете Го поради Неговото могъщество, хвалете Го поради голямото Му величие. (Пс.150:2)
Радвайте се, хора, и се веселете, защото ангелът, седящ на гробния камък, ни благовести, като каза: Христос възкръсна от мъртвите, Спасителят на света, и изпълни всичко с благоухание.
Стих: Хвалете Го с тръбен звук, хвалете Го с псалтир и гусли. (Пс.150:3)
Ангел преди Твоето зачатие, Господи, донесе на благодатната поздрава „радвай се“. И при Твоето славно възкресение ангел отвали камъка от гроба. Единия вместо печал разкриваше белезите на веселието, а другият вместо смърт ни проповядваше Владиката Животодател. Затова Ти викаме: Благодетелю на всички, Господи, слава на Тебе.
На отците, глас 6. Подобен: Все отложше
Стих. Хвалете Го с тимпан и хора̀, хвалете Го със струни и орга̀ни (флейти). (Пс. 150:4)
Стих. Хвалете Го със звучни кимвали, хвалете Го с кимвали гръмогласни. Всичко, що диша, да хвали Господа! (Пс. 150:5-6)
След като събраха всички духовни знания и чрез Божествения Дух разгледаха, почтените Отци благочестиво написаха небесния и почтен Символ на вярата: като осъзнато следваха апостолските учения, благославните и (духовно) пребогатите от него се научават най-открито за Родилия събезначалното Слово, Което е всеистински единосъщно, като верни и твърде богати, и наистина богомъдри. (2)
Стих: Благословен си, Господи, Боже на отците ни, и хвално и прославено да е името ти во веки! (Дан. 3:26)
Всички приеха духовно просветление от Светия Дух и проповядваха, вдъхновени от Бог, свръхестественото богословие с кратки изречения и с много внимание. Те са проповедници на Христос и застъпници на евангелското блажено учение и на благочестивите предания, които явно са приели това откровение от отгоре и като се просветиха, изложиха вярата, която научиха от Бога.
Стих: Съберете при Мене Моите светии. (Пс. 49:5А)
Събрали целия си пастирски опит, божествените пастири като искрени служители на Христос и като божествени проповедници и свети таинници, надигнаха сега праведен гняв, прогониха еретиците с оръжието на Духа като пагубни вълци, и ги изгониха на пълнотата на църквата, като паднали в смърт и като неизлечимо болни.
Слава, глас 8, от Георги Никомидийски (9 в.)
Съборът на светите отци се събра от цял свят, за да го научи за едната същност и естество на Отец и Син и Свети Дух и ясно предаде и тайната на богословието на църквата. Като ги възхваляваме и прославяме с вяра, казваме: О божествена дружина, богоговорещи войници на Господното опълчение, звезди с много светла духовна основа, непоклатими стълбове на тайнствения Сион, вдъхновени от аромата на райските цветя, изцяло златна уста на Словото, никейска похвало и украшение на вселената! Молете се усърдно за нашите души.
И сега: по гласа на Славата: Преблагословена си, Богородице Дево, защото Въплътеният от тебе плени ада, извика Адам, потъпка клетвата, освободи Ева, умъртви смъртта, а ние оживяхме. Затова пеейки възкликваме: благословен е Христос Бог, който така е благоволил, слава на Тебе!
Велико славословие
Възкресен тропар
Днес стана спасението на света, нека възпеем Възкръсналия от мъртвите, Твореца на нашия живот: защото, като унищожи смъртта чрез смърт, даде ни победа и голяма милост.
—————————————-
Архимандрит доцент Павел Стефанов, юни 2007 година
Православната църква възпява и прославя основоположниците на нашата вяра и нашето богословие – светите отци от първите шест вселенски събора. Вселенските събори са гласовете на Църквата. Те са събрания на светиите, свикани и проведени под ръководството на Св. Дух. Затова под техните актове отците се подписват с думите: „Изволися Святому Духу и нам“.
Главна цел на вселенските събори е осъждането на различни неправилни или еретически мнения и формулирането на православното учение чрез догматите. Всички решения на вселенските събори са безусловно задължителни за православните християни, което означава, че те трябва не само да бъдат приемани, но и познавани. Правата вяра и нравственият живот са тясно свързани и не могат да съществуват един без друг. „Добродетелите на езичниците са само позлатени пороци“, отбелязва блаж. Августин. Никой не може да се спаси без вяра и дела, без да изповядва божествените истини и да спазва божествените заповеди.
С кои проблеми се сблъскват първите шест вселенски събора?
Първият е свикан срещу лъжеучението на александрийския свещеник Арий, който отхвърля божествената природа на Божия Син, второто Лице на Светата Троица, и дръзва да твърди, че Синът Божи е само висше творение. Съборът декларира, че Син Божи е истинен Бог, роден преди всички векове и единосъщен с Бог Отец.
Вторият вселенски събор е предизвикан от Цариградския архиепископ Македоний, който отрича Божеството на третото Лице на Св. Троица и хули Св. Дух, като го назовава „творение“. Съборът утвърждава догмата за равенството и единосъщието на Св. Дух с Бог Отец и Бог Син.
Третият вселенски събор се провежда срещу ереста на Цариградския патриарх Несторий, който смята, че на всяка природа трябва да съответства лице и по гностически маниер разделя човека Иисус от Бога Христос. Съборът постановява да се изповядват две съединени естества в Богочовека.
Четвъртият вселенски събор заседава срещу ереста на цариградския монах Евтихий, който в борбата си против несторианството изпада в крайност и твърди, че божествената природа на Христос поглъща човешката и на практика остава единствена. Това лъжеучение се нарича монофизитство. С известния Халкидонски орос съборът решава, че двете естества на Спасителя са съединени в едно лице „неслято, неизменно, неразделно, неразлъчно“.
Петият вселенски събор анатемосва съчиненията на тримата сирийски епископи Теодор Мопсуестийски, Теодорит Кирски и Ива Едески, които са идейна основа на несторианството. С тях е осъден и раннохристиянският богослов Ориген, който изповядва учение, близко до прераждането, и отрича вечността на адските страдания.
Шестият вселенски събор е свикан по повод лъжеучението монотелитство, което признава две природи в Христос, но само една Божествена воля. Съборът определя, че на двете естества съответстват две воли, но човешката не противоречи и не противоборства на божествената, а е покорна на нея.
По този начин първите шест вселенски събора изясняват по блестящ начин същността на догматите, върху които се гради Църквата и християнската цивилизация.
Съборите не са сухи канцеларски заседания „за попълване на протокола“, а изобилстват от конфликти и драми, от възвишени полети на мисълта и гнусни предателства. На Първия събор в Никея св. Николай скача от мястото си и удря шамар на богохулника Арий. Отците веднага го низвергват от сан, защото няма право да бие един човек, дори и еретик. Най-видният борец срещу монотелитството св. Mаксим Изповедник непреклонно заявява пред съда: „Дори цялата вселена да се причасти с еретиците, аз никога няма да се причастя“. Той заплаща скъпо за православието си, защото императорските палачи му отскубват езика и му отсичат дясната ръка. След това получава още едно наказание, защото е изпратен на заточение, където умира.
Така са защитавали правата вяра и така се ревнували за истината св. отци на шестте вселенски събора, чиито имена трябва да почитаме с благоговение и чийто пример трябва да следваме с благодарение.
По техните молитви Бог да ни укрепва във вярата и да ни опазва от духа на отстъплението и беззаконието, който вече изпълва целия свят. Амин!
*** Професор д-р архимандрит Павел Стефанов ни напусна внезапно на 3 юли 2012 г. след кратко боледуване.
No comments:
Post a Comment