Общи служби

Молебни

Октоих

Требник

Friday, 6 December 2024

Света Филотея Търновска (румънската служба)

Света Филотея е много почитана в Румъния. Случайно попаднах на един документ от Осми международен симпозиум във Велико Търново от октомври 2004 г. В него Димитриос Гонис от Атина разглежда разликите между румънската версия и българската версия на житието на светицата. Заради голямата разлика в житието ѝ, естествено и службите ѝ са различни. Помолих Камелия Константинова – преводач, да ми преведе румънската служба, защото често има трансгранично съслужение между български и румънски духовници, и бих искал нашите духовници да знаят какво пеят събратята им. Но преди това, ще ви предам румънската версия на житието ѝ, както го е изследвал Гонис.

ЖИТИЕ

Св. Филотея се родила в Търново, в семейство на българи християни, земеделци по професия. Майка ѝ я оставила сираче още в ранното ѝ детство, но все пак успяла да ѝ предаде не само добродетели на девството и милосърдието, но също така и на други християнски добродетели и поучения. Така Филотея презряла всичко земно и преходно и се отдала на пост, молитва и черкуване. Когато в храма чула Христовите думи: „...Блажени милостивите, защото те ще бъдат помилвани…“ (Мат 5: 7), твърдо решила да изпълни и същевременно да запази в тайна тази добродетел (Мат 6: 1-4). Тогава демоните започнали да я изкушават.

За свое оръжие те използвали мащехата ѝ и родния ѝ баща, които я биели и измъчвали, мащехата ѝ – защото я мразела, а баща ѝ – защото не му харесвало нейното отношение (въздържане от развлечения, храни, питиета, пари, дрехи и всичко, което можела да раздаде на бедните).

Когато баща ѝ сеел нивите си, Филотея била задължена да му носи храна. По пътя обаче тя я раздавала на бедните и така до него достигало или прекалено малко, или нищо. Веднъж баща ѝ я причакал и уловил да раздава храната. Разгневен, той хвърлил брадвата си по нея и я ранил смъртоносно в крака. Тогава божествена светлина озарила тялото ѝ. То станало толкова тежко, че било невъзможно да се повдигне. Напразни били усилията да сторят това както на баща ѝ, така и на християните и дори на архиепископа и архиереите. Тогава помолили Филотея да им посочи къде желае да бъде погребана, споменавайки различни места, манастири и църкви („Св. Параскева“ и „Св. София“ в Константинопол, Букурещ, Крайова и т.н.). Когато се чуло името на княжеската църква в Арджеш, тялото олекнало и така дало знак за мястото, където трябвало да бъде погребано. Началството в Търново уведомило с писмо владетеля на Влахия Радо Черния (около 1290 г, ктитор на същата църква) за желанието на светицата и го приканили да дойде до Дунава, за да получи тялото ѝ.

Радо (или: Раду), съпровождан от клирици и миряни, приел мощите на св. Филотея и ги положил в княжеската църква, където и останали, извършвайки множество чудеса над просещите с вяра и молитва избавление и нейното застъпничество.

В общи линии гръцкото житие следва румънското „Житие на св. Филотея“. Прочетете и нашето житие писано от св. Патриарх Евтимий. Някой, който не познава географията на Румъния, е писал, че мощите ѝ са в град Арджеш, но Арджеш е окръг. Мощите ѝ са в манастира в гр. Куртя де Арджеш на 40 км северно от Питещ.


Света преподобна Филотея


Службата на св. Филотея* е въведена за първи път в Минея с благословението на митрополита на Молдова Мелетий Лефтер (+1848). Датата, на която се извършва е 7 декември, и е написана след службата на св. Амвросий Медиолански. (Виж Минея, отпечатан в манастира Нямц през 1846 г.).

* от гр. „Боголюбива“.


ВЕЧЕРНА


След обичайният 103 псалом се пее Великата ектения, а после четем „Блажен е оня човек…“ (Пс. 1), първата част от Първа катизма. Малка ектения.


Господи, воззвах (Пс. 140:1-2), стихири на 8, глас 8:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!

Подобен: О, преславнаго чудесе…

Стих: От дън душа викам към Тебе, Господи. Господи, чуй гласа ми. (Пс. 129:1-2А)

Стих: Да бъдат ушите Ти внимателни към гласа на молбите ми. (Пс.129:2Б)

О, преславно чудо! Високомерието на онзи, който се хвалеше, че ще завладее земята и морето бе принизено до земи от младата и напълно непорочна девица и така хитростта му бе сломена. О, Христе, Боже наш, силата на Кръста и Твоя благодат наистина укрепиха човешката немощ. (два пъти)


Стих: Господи, ако Ти забелязваш беззаконията – кой ще устои, Господи? Но в Тебе е прошката. (Пс. 129:3-4А)

Стих: Надявам се на Господ, надява се душата ми; на Неговото слово се уповавам. (Пс. 129:5)

О, преславно чудо! Преславната Филотея, според достойнствата си обитателка на небесните пространства, заедно със сонм от девици и множество мъченици, избавя с молитвите си онези, които с вяра я почитат и с любов пристъпват към нейния покров, и за грешките им проси опрощение от Бога, проси спасение и голяма милост. (два пъти)


Стих: Душата ми ожида Господа повече, отколкото стража – утрото, много повече, отколкото стража – утрото. Нека се уповава Израил на Господа! (Пс. 129:6-7А)

Стих: Защото у Господа е милостта, и пълно е у Него избавлението, и Той ще избави Израиля от всичките му беззакония. (Пс. 129:7Б-8)

О, преславно чудо, нито побоищата на мащехата ѝ, нито острата брадва на баща ѝ, нито светските удоволствия, нито лудориите на младостта не отделиха многовъзхваляваната Филотея от любовта ѝ към доброто в името на Христос, защото жадуваше да придобие най-непостижима красота за своя Жених, достойна и благословена от Бога. (два пъти)


Стих: Хвалете Господа, всички народи, прославяйте Го, всички племена. (Пс. 116:1)

Стих: Защото Неговата милост към нас е велика, и истината Господня пребъдва вечно. (Пс. 116:2)

О, преславно чудо, днес радост грейна на небето и на земята при споменаването на света Филотея, която е увенчана с хваленията на ангелите и песнопенията на хората. О, как живееше и как добре се подвизаваше и това беше угодно на Бог! Така хитрият враг падна победен от Христос. (два пъти)


Слава…, глас 8:

„Той пръсна, раздаде на сиромаси; правдата му пребъдва вечно“ (Пс. 111:9), казва Давид. Това изпълни и Филотея, защото тя, благословената с девическите си дарове, сгряваше бедните и хранеше гладните. Заради всичко това тя премина при Христос, нейния жадуван Жених и там в небесната горницата, заедно с мъдрите девици, с които се моли, за спасение на нашите души, изпитва вечна радост.


И сега…, от св. Софроний Йерусалимски, глас  8:

Витлееме, приготви се; благоукрасете се, ясли; и ти, пещера, приеми: Истината дойде; сянката премина и Бог сред човеците се яви от Девата, приемайки нашия образ и обожвайки това, в което се облече. Така Адам се обновява, зовейки заедно с Ева: благоволение на земята се яви, за да спаси нашия род.

* тропар от Първия час на Царските часове на Рождество Христово (24 дек.).


Вход с кадилница. Свете тихий:

Тиха светлина от светата слава на безсмъртния, светия и блажения небесен Отец, Иисусе Христе! Като стигнахме до заник слънце и видяхме вечерната светлина, възпяваме Бога – Отец, Син и Свети Дух; Сине Божий, Който даваш живот, достоен си през всички времена да бъдеш възпяван с приятни гласове, затова и светът Те слави.


Прокимен на деня.


Паримии:

Из пророчеството на Исаия (43:9-14) – чтение.

Така казва Господ: нека всички народи се съберат наедно, и се съединят племената. Кой измежду тях е предсказал това? Нека обадят, какво е било отначало; нека представят свидетели от себе си и да се оправдаят, за да може да се чуе и каже: наистина! А Мои свидетели, казва Господ, сте вие и Моят раб, когото избрах, за да знаете и да Ми вярвате, и да разберете, че това съм Аз: преди Мене нямаше бог, и подир Мене не ще има. Аз, Аз съм Господ, и няма спасител освен Мене. Аз предрекох и спасих, и възвестих; а другиго нямате, и вие сте Мои свидетели, че Аз съм Бог, казва Господ; от начало на дните Аз съм същият, и никой не ще избави от ръката Ми; Аз ще направя, и кой ще отмени това? Тъй казва Господ, вашият Изкупител. Светият Израилев.


Премъдрост Соломонова (3:1-9)

Душите на праведните са в Божия ръка, и мъка няма да ги докосне. В очите на неразумните те минаваха за умрели, и краят им се считаше за погибел, и заминаването им от нас – унищожение; но те си пребъдват в мир. Защото, макар в очите на хората и да се наказват, тяхната надежда е пълна с безсмъртие. И бидейки малко наказани, те ще бъдат много облагодетелствувани, защото Господ ги е изпитал и ги е намерил достойни за Него. Той ги е изпитал като злато в горнило и ги е приел като най-съвършена жертва. Когато им се въздава, те ще блеснат като искри, които лазят по стърнище. Ще съдят племена и ще владеят над народи, а над тях ще царува Господ вовеки. Които се Нему надяват, ще познаят истината, и верните в любовта ще пребъдат у Него; защото благодат и милост има за светиите Му и промисъл за избраниците Му.


Премъдрост Соломонова (5:15-6:3)

Праведниците живеят довека; наградата им е у Господа и грижата за тях у Вишния. Затова те ще получат царство на славата и венец на красотата от ръката на Господа, защото Той ще ги закрили с десницата и ще ги защити с мишцата. Той ще вземе за всеоръжие – Своята ревност, и ще въоръжи тварите за отмъщение на враговете; ще облече за броня правдата, и ще Си наложи за шлем – нелицеприятния съд; ще вземе за непобедим щит – светостта; строгия Си гняв ще изостри като меч, и светът ще се опълчи с Него против безумците. Ще захвъркат правоцелещи светкавични стрели, и от облаците, като от силно опнат лък, ще полетят в целта, и като от каменометно оръдие с ярост ще се изсипе град; ще възнегодува против тях морската вода, и реките свирепо ще ги издавят; ще въстане против тях духът на силата и ще ги разнесе като вихър. Тъй беззаконието ще опустоши цялата земя, и злодеянието ще катурне престолите на силните. Затова, слушайте, царе, и разберете, научете се, съдии от земните краища! Внимавайте, вие, които владеете множествата и които се гордеете пред народите! От Господа ви е дадена властта, и силата – от Вишния, Който изследва делата ви и изпитва намеренията.


Сугуба ектения.


Вечерно славословие

Сподоби ни, Господи, през тази нощ да се запазим от грях. Благословен си, Господи, Боже на отците ни, и хвално и прославено да е името Ти во веки, амин. Да бъде, Господи, милостта Ти над нас, според както Ти се уповаваме. Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби. Благословен си, Владико, вразуми ме чрез Твоите наредби. Благословен си, Светий, просвети ме с Твоите наредби. Господи, Твоята милост е вечна, делата на ръцете Си не изоставяй. На Тебе  подобава хвала, на Тебе подобава пение, на Тебе слава подобава, на Отца и Сина, и Светия Дух, сега и всякога, и во веки веков! Амин!


Просителна ектения


Стиховни стихири, глас 2:

Подобен: Егда от древа.

Когато твоята непорочна душа се възпламени от божествения копнеж по Христа, безсмъртния Жених, тогава ти с радост понесе всичко заради извършените добрини – и беди, и изкушения, и побоища. И затова като красив светилник ти влезе във вечната и нетленна сватба. Оттам, където си сега, моли се на своя Жених, да спаси нашите души.

Стих: Страшен си Ти, Боже, в Твоето светилище. Бог Израилев (Пс. 67:36)

Когато ти, чудна девице, чрез добродетелното си девство и милосърдие, докато хранеше гладните, напълни с елей съсъда на душата си и спечели небесна наслада, а докато обличаше голите, придоби своята небесна слава, тогава ти претърпя мъченическа смърт от ръцете на твоя баща. Заради това сега вкусвайки плода на своя труд се наслаждаваш на небесна радост. Моли се за онези, които почитат паметта ти.

Стих: Към светиите, които са на земята, и към Твоите избраници – към тях е всичкото ми желание. (Пс. 15:3)

Когато Словото Божие засия в сърцето ти, Филотея, тогава ти наистина се показа като невеста Христова, просияла с красотата и благодатта на божествените дела, угасила младежките си страсти, както и със сдържаността, успокоила своите желания. Затова почитаме тебе и твоята светла памет и с любов прегръщаме и целуваме твоите мощи и от тебе приемаме изцеление.

Слава…, глас 5:

Сияйна като слънце на пресветлия свой празник, света Филотея непрестанно осветява вярващите като им дава изцеление, премахва болести и лекува страстите на тези, които бързат към нея с вяра, и винаги се мо̀ли на Христос да дарува на душите ни голяма милост.

И сега…, Богородичен, същия глас:

Не тъгувай, Йосифе, като гледаш утробата ми, че ще видиш Този, Който ще се роди от мене и ще се зарадваш, и ще се поклониш като на Бог, – казала Богородица на своя годеник, отивайки да роди Христа Бога. Нека я възхвалим, казвайки: Радвай се, благодатна, Господ е с тебе и чрез тебе с нас!


Песен на Симеон Богоприемец:

Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си, смиром; защото очите ми видяха Твоето спасение, що си приготвил пред лицето на всички народи – светлина за просвета на езичниците и слава на Твоя народ Израиля“. (Лука 2:29-32)


Трисвятое


Тропар на светицата, глас 8:

За своето търпение ти заслужи награда, блажена Филотея, безкрайно издържлива в изпитания, пострадала в побоища, в беди търпелива, милостива към бедните и щедра към гладните, моли Христа Бога, преподобна, да спаси нашите душите.

Слава, и сега, Богородичен, глас 8: Иже нас ради

Заради нас роден от Дева и претърпял разпятие, Благи, Ти със Своята смърт ограби смъртта и като Бог показа възкресението; не презирай тези, които създаде с ръката Си, прояви човеколюбието Си, Милостиви, приеми родилата Те Богородица, която се моли за нас, и спаси, Спасителю, нас, отчаяните люде.


При благославяне на хляба тропара на светицата два пъти и Богородице Дево


———————————————————-


УТРИННА


След Шестопсалмието, Велика ектения

Бог Господь: на глас 8.

Пс. 117

  Стих 1. Славете Господа, защото Той е благ, защото милостта Му е вечна.

Господ е Бог и ни се яви, благословен е Идещият в името Господне.

  Стих 2. Oбсадиха ме, обиколиха ме, но с името Господне аз ги повалих.

  Стих 3. Няма да умра, но ще живея и ще разгласям делата Господни.

  Стих 4. Камъкът, който отхвърлиха зидарите, той стана глава на ъгъла: това е от Господа, и е дивно в очите ни. 

Тропар на светицата, глас 8:

За своето търпение ти заслужи награда, блажена Филотея, безкрайно издържлива в изпитания, пострадала в побоища, в беди търпелива, милостива към бедните и щедра към гладните, моли Христа Бога, преподобна, да спаси нашите душите. (2 пъти)

Слава, и сега, Богородичен, глас 8: Иже нас ради

Заради нас роден от Дева и претърпял разпятие, Благи, Ти със Своята смърт ограби смъртта и като Бог показа възкресението; не презирай тези, които създаде с ръката Си, прояви човеколюбието Си, Милостиви, приеми родилата Те Богородица, която се моли за нас, и спаси, Спасителю, нас, отчаяните люде.


Малка ектения: Възглас: Защото Твоя е властта и Твое е царството…


Първи седални, глас 4:

Подобен: Удивися Йосиф:

Посяла семената на милосърдието, ти ги поля със сълзите си, и докато вървеше по тесния път, обсипан с нестихващи скърби, ти раздаде девическите си накити на бедните и с храна засити гладните. Затова достигна блажената висота на рая и придоби богатството на вечността, където се наслаждаваш на неизказаната красота на своя Жених, Когото помоли, блажена, да спаси нашите души (два пъти).

Слава, и сега, Богородичен: Удиви се Йосиф при безсеменното ти зачатие, Богородице, щом видя, че е свръхестествено, а като размисли за росата върху руното, за неизгарящата в огъня къпина и за разцъфналия Ааронов жезъл, твоят обручник и пазител свидетелстваше пред свещениците с думите: Девата ражда и след раждането пак остава девица!


Малка ектения: Защото си благ и човеколюбив Бог, и на Тебе възнасяме слава…


Втори седални, глас 3:

Подобен: Красоте девства:

С девството си накичена и с раздадената милостиня замогнала, ти блажена Филотея, като разумна девица влезе в небесните брачни покои, при мъдрите девици, с които застана пред Христа, моли своя Жених да ни спаси (два пъти).

Слава, и сега, Богородичен: Красоте девства

Поразен от красотата на твоето девство и от пресветлата ти чистота, Гавриил ти извика, Богородице: каква достойна похвала да ти принеса и как да те нарека? Недоумявам и се стъписвам. И затова, както ми е наредено, казвам ти: Радвай се, Благодатна!


Полилей и величания на преподобна


Малка ектения

Свещеникът: Защото е благословено Твоето име, и величествено е Царството Ти, на Отца и Сина, и Светият Дух, сега и винаги и во веки веков. Амин.


Седален след полиелея, глас 8:

Подобен: Премудрости Слово

Докато се отдалечаваше от земното и с всички сили се грижеше за небесното, ти мъжествено изтърпя тежките изпитания, на които те подложи мащехата ти и затвори очи за побоите на баща ти, възпламенена от любовта към своя Жених, Христос. Така ти мъченически се посвети на Този, Когото жадуваше и чрез ръцете баща си ти достигна до Този, Когото искаше. От Него измоли, всеблажена, да просвети и спаси душите на онези, които с любов извършват светия ти помен (два пъти).

Слава… И сега…, Богородичен:

Да възпеем небесната врата и кивота, всесвятата планина, светозарния облак, небесната стълба, словесния рай, избавлението на Ева, голямото съкровище на цяла вселена, защото чрез нея се осъществи спасението на света и опрощаването на древните съгрешения; затова ние ѝ пеем: моли твоя Син и Бог да дари опрощение на греховете на тези, които благоговейно се покланят на твоята всесвята Рожба!


Степенни (стъпални), глас 4.

Антифон 1-ви, повтаряме стиховете:

От моите младини много страсти ме нападат; но Сам Ти ме защити и спаси, Спасителю мой.

Ненавиждащите Сион, засрамете се от Господ, защото ще бъдете изсушени като трева от огън.

Слава: Чрез Светия Дух се оживява всяка душа и чрез очистване се извисява, свещенотайнствено засиява пред троичната Единица. 

И сега: От Светия Дух текат благодатните струи, които напояват за плодоносене цялото творение.


Прокимен, глас 4:

Страшен си Ти, Боже, в Твоето светилище. Бог Израилев. (Пс. 67:36) Стих: В събранията благославяйте Бога Господа, вие, които сте от Израилево семе! (Пс. 67: 27)


Евангелски чин

Дяконът: На Господ да се помолим. 

Народът: Господи, помилуй.

Свещеникът: Защото си свят Боже наш и сред светии пребъдваш, и на Тебе, Отца, и Сина, и Светия Дух подобава всяка слава, чест и поклонение, сега и винаги и во веки веков.

Народът: Амин! Всякое дихание да хвалит Господа (2). Да хвалит дихание, всякое Господа.

Дяконът: И да се удостоим да изслушаме светото Евангелие, Господ Бог да помолим!

Народът: Господи, помилуй (3).

Дяконът: Премъдрост. Да застанем прави за да изслушаме светото Евангелие.

Свещеникът: Мир на всички!

Народът: И на твоя дух!

Свещеникът: Ще се чете из светото Евангелие според Матея.

Дяконът: Да внимаваме.

Народът: Слава на Тебе, Господи, слава на Тебе!


Евангелие Мат 25:1-13:


50 псаломчете се.


Слава: По молитвите на светата непорочна мъченица Филотея, Милостиви, очисти множеството наши съгрешения.

И сега: По молитвите на Богородица, Милостиви, очисти множеството наши съгрешения.

Стих: Помилуй ме, Боже, по великата Си милост и по множеството Си щедрости, очисти беззаконието ми.

Стихира, глас 6:

Чрез твоите родители коварният враг ти донесе много изкушения и неприятности, за да те спре от доброто ти дело. Но ти, добра девойко, ги изстрада мъжествено и затова бе с мъченическа смърт накичена и с венец на победата увенчана от десницата на Христос, твоят Жених, от Когото искрено измоли спасение за нашите души. 


Литийна молитва (дяконът)


Канон на Богородица от молебния канон с ирмоса на 6 и канон на светицата на 8.

Канон на светицата, глас 8:

Песен 1

Ирмос: Ти удави колесниците на фараона, когато в древността си направил чудотворен жезъла на Мойсей, и с кръстния знак си разделил морето и си спасил пешеходеца и беглец Израил, възпяващ песен на Бога.

Припев: Мъченице Филотея, моли Бога за нас!

На мен, който искам да възхваля твоите победни усилия, помоли Христос, твоя Жених, да ми даде дар слово и просветление, всеобхватен ум и прошка на греховете, за да мога да възхвалявам твоята смелост, винаги почитана Филотея.

Отдадена на богоугодни дела и духовни усилия от ранна детска възраст, ти придоби богатството на елея на добротворството, блажена девицо, с непорочност заблестяла. Заради това ти влезе във вечния брачен чертог, където се веселиш с мъдрите девици.

Слава…: Изкусният и най-хитър враг като мислеше, че ще отслаби силата на твоето търпение, той ти навлече много беди и разни изкушения, но блъскайки се в кулата на твоята издържливост, основана върху Камъка, Който стана глава на ъгъла, в пяна разпръсна вълните си.

И сега…: Дай ми победа, о, пресвята и пречиста, на мен, който бързам да застана под твоя покров, избави ме с молитвите си от изкушения и опасности, защото ти си родила Словото, Което е вечносъществуващо, единосъщно на Отца и Духа.


Катавасия: Христос се ражда – славете Го! Христос слиза от небесата – посрещнете Го! Христос е на земята – възвисете се! Пейте на Господ, всички на земята, радостно Го възпейте, народи, защото се прослави!


Песен 3

Ирмос: Христе, Който премъдро утвърди в начало небесата и основа земята върху водите, утвърди и мене върху камъка на Твоите заповеди, защото никой не е свят освен Тебе, единствен Човеколюбче.

Припев: Мъченице Филотея, моли Бога за нас!
С безупречното си дело и живот и възлюбила Бога, раздаваш дарове на нуждаещите се и така, получила съвършения дар, който слиза отгоре, от твоя Жених, обогатяваш всички онези, които те почитат.

Този, който чрез древните тирани донесе на светите мъченици мъчения и многобройни страдания, неспособен да понесе това, че водиш угоден на Бога живот, накара родителите ти да ти причинят болки, мъки и побоища, а по-късно и мъченическа смърт, чрез която полетя към небесния чертог.

Слава…: Още от младенчество с божията сила препасана и с умения надарена, ти първо укроти и подчини всички телесни желания, а след това превъзмогна и унищожи високомерната демонска гордост, честита и блажена девице, и с помощта на Светия Дух остана непобедима.

И сега…, Богородичен:
Пророкът те позна като нова книга, в която неръкотворно написа в тебе Словото Божие, Което разби греха на предците, о Дево непорочна, и избави целия човешки род от древното проклятие.


Катавасия: Да възкликнем към Христос Бог, Родения преди всички векове непостижимо от Отца Син, Който в последните дни се въплъти безсеменно от Дева: Свят си, Господи, Който възвиси нашия род!


Малка ектения: Възглас: Защото Ти си наш Бог и на Тебе слава възнасяме…


Седален, глас 3:

Подобен: Красота девства твоего

Обогатила себе си с делата на милосърдието и засияла с девството си, ти победи телесните страсти като воин Христов и посрами множеството бесове като направи себе си носителка на победата, преславна Филотея, моли Христа Бога да ни дарува голяма милост (два пъти).

Слава… И сега…, Богородичен:

Преславно чудо е това, че си носила на ръце, Майко-Дева, Този, Който държи всичко в дланта Си, и си откърмила на гърдите си Хранителя и Строителя на цялото творение, пречиста Дево, помоли Му се от дъното на сърцето си, да ни даде голяма милост.

Песен 4

Ирмос: Ти си моята крепост, Господи, Ти си моята сила, Ти си моята радост, Ти си моя Бог, Който не остави лоното на Отца, а посети нашата нищета, затова Ти викам заедно с пророк Авакум: слава на Твоята сила, Човеколюбче.

Припев: Мъченице Филотея, моли Бога за нас!

Ти си най-благоуханната рожба на Търновград, похвала на Румъния, силна защита срещу всички опасности, гореща застъпница пред Бога, ти си бърза помощница на тези, които идват при тебе с вяра. Затова всички те благославяме, Филотея, като приближена невеста на Христа Бога, приета от Бога.

Съчетавайки девството с милосърдието, и с тези две добродетелни дела като с две ефирни крила ти се издигна до висотата на добротворието, и достигна, доколкото е по силите на човека, мярката на Христовата възраст. Затова ти се отвориха портите на брачния чертог като на мъдра девица и ти с радост влезе с в нетленното и вечно сватбено тържество.

Слава…:

Поставям те за владетелка на моя живот, невясто Христова, прехвалена Филотея. Води ме с платната на твоите молитви и ме насочи към пристанището на моето спасението. Избави ме от прегръдката на страстите с твоето божествено дихание и с нежния бриз на твоите молитви, о, преблажена.

И сега…, Богородичен:

Господ, Който чрез тебе се въплъти, докато ти остана непроменена, каквато беше по природа, дадена от Отца, и Който с тебе стана едно, помоли Го да дари прошка на греховете и спасение на душите на тези, които те славят с вяра.


Катавасия: Христе, произлязъл си от Дева като израстък от Йесеевия корен и цвят от него; Ти, Възхваленият, Който си невеществен и си Бог, дойде (при нас), като се въплъти от непозналата мъж (Мария) сякаш от планина със сенчеста гора; слава на Твоята сила, Господи!


Песен 5

Ирмос: Защо си ме отхвърлил от Твоето лице, незалязваща Светлина, и тази чужда тъмнина покри мене, окаяния? Но върни ме, и към светлината на Твоите заповеди направлявай моите пътища, моля Те.

Въоръжила се с оръжието на кръста, ти излезе на битка срещу врага и победи напълно цялото множество бесове и от техните примки се избави. Сега стоиш пред Христос, твоя Жених, като мъченица, постигнала победа, заедно с всички мъченици се молете да се спасят тези, които с любов почитат светата твоя памет.

Горейки от пламенна любов към Бога, ти намрази света и всичките му прекрасни неща, и за да придобиеш небесните блага, ти сметна всичко земно за суета. Затова понесе удара на бащината брадва и с радост прие смъртта от ръцете на този, който те е родил.

Слава…: Света мъченице Филотея, победител непобеден, ти срази бесовете, които се опитваха да попречат на доброто ти дело, но укрепена от силата на Христос, благословена девицо, ти ги прогони от себе си и се забърза към своя Жених, за да Го стигнеш, защото от Неговата любов запалена, сега с Него царуваш.

И сега…, Богородичен:

Ние, които те спечелихме като наша отбранителна стена и стоим под покрова на твоята защита, славим твоето божествено величие и те благославяме с вяра. Защото ти, Пресвета Дево, роди Твореца на всички твари, Който ни дари веселба, радост и вечно спасение.


Катавасия: Бидейки Бог на мира и Отец на милостта, Ти си ни изпратил Вестителя на Твоя велик съвет, Който ни носи мир. Затова, доведени до светлината на богопознанието, от тъмна нощ сме станали да Те славословим, Човеколюбче.


Песен 6

Ирмос: Очисти ме, Спасителю, защото много са моите беззакония; и ме издигни от дълбините на злините, моля. Защото извиках към Тебе, Боже на спасението ми, и ме чуй. 

Нито атаките на бесовете, нито побоищата на твоята мащеха и мъченията, които изтърпя от баща си не можаха да те спрат да извършваш добри дела, заради които с мъченическа смърт се удостои и при Своя жених отиде. Докато стоиш пред Него, помни онези, които те славят.

Удивена от сладостта на благоуханието на Христос, твоя Жених, ти забрави за всички красоти на света, за насладите на младостта и терзанията на тялото, посвети се изцяло на Христос и се направи наследник на Неговото царство. Докато се радваш, моли се за онези, които те почитат и славят твоите победи.

Слава…: Като се показа като чиста гълъбица с позлатени от девството и милосърдието крила, ти с лекота полетя и стана близка невеста на небесния цар. Сега стоиш пред Него и докато се наслаждаваш на лика Му, помоли се да помири света, който е във война.

И сега…, Богородичен:

Обитавайки телесно в девица, Ти Господи, се яви на хората, за да могат да Те видят, и показа нея – Богородицата и Пречистата Майка – като истинска помощница на верните и опора в опасности, Човеколюбче.


Катавасия: От утробата си морското чудовище избълва Йона като младенец – невредим, както го беше погълнал; така и Бог Слово, вселил се в Девата и приел плът, премина през нея, като я запази неповредена; тъй като не се роди по обичаен начин, Той съхрани родилата ненаранена.


Малка ектения: Възглас: Защото Ти си Царя на мира и Спасителя на нашите души, и на Тебе слава въздаваме…


Кондак, глас 8:

Подобен: Взбранной Воеводе

Блажена Филотея, чрез добри дела още от детство, ти принесе себе си в непорочна жертва на Бога, на Този, Който те познаваше преди да се родиш, Който те направи украшение на девиците и обитателка на сватбения чертог. Ти си достойна за похвала и затова ти пеем: Радвай се, девице, всеславна!

Икос

И ето засия светлото и божествено възпоменание на преславната девица Филотея, което с неугасваща светлина озарява лицата и сърцата на вярващите и дава здраве на болните и на тези, които с вяра прибягват към нея. Дойдете, празниколюбци, за да празнуваме с радост нейния божествен годишен празник и със словата на песните си да я увенчаем като и пеем: радвай се, девице всеславна!

Синаксар: На 7 декември празнуваме паметта на св. Амвросий Милански и св. Филотея Търновска. По техните молитви, Христе Боже, помилвай и ни спаси. Амин!


Песен 7

Ирмос: Някога във Вавилон огънят отстъпи в страх пред Божието снизхождане, затова отроците в пещта с радостни стъпки ликуваха сякаш на поляна, пееха: благословен си, Боже на нашите отци!

Заедно с безплътните сили и с войнството мъченици стоиш пред престола Божий, възхвалена и пълна със слава, благодат и святост, развържи тъмнината на моите грехове с твоите молитви, за да мога да пея: благословен си, Господи, Боже на нашите отци.

Непристъпна и божествена светлина те освети, Филотейо, и според твоите достойнства душата ти по неизказан начин заблестя, защото твоят Жених те насочи към богоугоден живот и те научи да пееш: благословен си, Господи, Боже на нашите предци.

Издигнала се до истинската божествена висота, блажена, сега седиш в светлия брачен чертог, заедно с мъдрите девици и пееш: благословен Си, Господи, Боже на нашите отци.

Слава…: Ти се показа истинска невеста на Учителя, Филотейо Богоносице! Ти претърпя смърт от ръката на този, който те роди, ликувайки като непобедима мъченица. Затова заедно с мъчениците пейте: благословен си, Господи, Боже на нашите отци!

И сега…, Богородичен:

Ето че господарят на Иуда и съветникът на чреслата му изчезна, а от тебе Пречиста, изгря Господарят на всички и всичко, Този, Който, според разказа на пророка, е очакван от всички народи и Този, Когото всички народи, племена и езици благославят вовеки.


Катавасия: Момците, възпитани в благочестие, презряха нечестивата заповед, не се побояха от огнената заплаха, но стояха сред пламъка и пееха: благословен си, Боже, на отците ни!


Песен 8

Ирмос: Халдейският мъчител седемкратно неистово разпалваше пещта за богопочитателите, но виждайки ги спасени от висшата Сила, той викаше към Твореца и Избавителя: Отроци, благославяйте, свещеници възпявайте, хора, превъзнасяйте Го във всички векове!

С девството, което те озарява, с милостинята, която те обогатява и с мъченическия венец ти стана невеста на Христос, Царя на всички, Този, Който възлюби красотата на твоята чистота. Затова Той те повика в чертога Си и заедно с девиците и мъчениците те приюти, а ти пееше: младежи, благославяйте, свещеници, възпявайте, хора, превъзнасяйте Го във всички векове!

Когато множеството хора видяха божественото сияние, което се изля над тебе, те разбраха, че на друго място искаш да живееш, заради Христос, твоя Жених, Този, Който се жертва за нашето спасение, а ти славословеше Бога, пеейки: младежи, благославяйте, свещеници, възпявайте, хора, превъзнасяйте Го във всички векове!

Твоят баща със замъглено съзнание, без да познава твоето добро и богоугодно дело, измъчваше девственото ти тяло с побоища и хули, измъчваше и душата ти. Той тогава изпрати като мъченица при Христос, твоя нетленен Жених, тебе, която пееше: младежи, благославяйте, свещеници, възпявайте, хора, превъзнасяйте Го във всички векове!

Благославяме Отца и Сина и Светия Дух, Господа!

Ако владетелят румънски знаеше, че жадуваш да пребиваваш заедно с тях, той би те посрещал с факли и тамян и с княжеска свита и със заслужена почит и благочестие, както подобава на истински вярващ би те приел, и сега като истински мъченица и в полза на неговия правоверен народ, той те настани при себе си, пеейки: младежи, благославяйте, свещеници, възпявайте, хора, превъзнасяйте Го във всички векове!

И сега…, Богородичен:

Ние те познаваме, Дево, като духовна стълба, стигнала до небето, чрез която Всевишният слезе в тяло при хората, издигна смирените и ги насочи към славния небесен празник. Затова, като по-висока от небесата, по-славна от ангелите и по-чтима от цялото творение, ние те величаем, Пресвета Дево, във всички векове.


Катавасия: Даващата прохлада пещ беше предобраз за свърхестествено чудо, защото не изгори хвърлените в нея младежи, както и огънят на Божеството не изгори утробата на Девата, в която влезе. Затова, прославяйки (Бога), нека запеем: всяка твар да благославя Господ и да Го превъзнася во веки!


Песен 9

Ирмос: Изуми се небето и ужасиха се краищата на земята от това, че Бог се яви в плът на човеците и Твоята утроба стана по-широка от небесата; затова, Богородице, ангелските войнства и човешките множества те величаят.

Умът и словото човешки не могат да опишат почестите и небесната слава, които си придобила от Христос, твоят Жених, о мъченице, която заедно с Него царуваш и Неговия неописуем лик съзерцаваш. Затова проявила цялата си смелост пред Него, моли се за тези, които извършват твоето свято възпоменание, за да придобият милост в съдния ден!

Стани, приближи се до Мене, хубост Моя, гълъбице Моя, каза Христос, твоят Жених. Ето че зимата и дъжда отминаха, бедите, изкушенията и побоищата в името на доброто дело свършиха. Сега в нашата земя цветята се появяват и гласът на гургулицата се чува, лозата узрява и раздава благоуханието си. Затова стани, приближи се до Мене, живей в покоя и радостта, които съм подготвил за тебе.

Като чудесен воин и като смела девица ти сплете своя венец на правдата според закона и потъпквайки с тялото си безтелесния, стана победителка, моли се на своя Жених да спаси от изкушения и опасности тези, които с вяра и любов извършват твоя почтен, свят и всеславен помен.

Слава…: По молитвите на блажена Твоя девица и мъченица Филотея, Господи, примири света, намиращ се във войни и дарувай на благоверните християни победа над противника, спри атаките на нечестивите и защити народа Си верен, запази вярата невредима от еретиците и спаси нашите душите като благ и човеколюбец. 

И сега…, Богородичен:

Приеми нашите неизменни песни и молитви, о Владичице, и разпръсни облаците горчиви опасности, които ни сполетяват. Успокой, Пречиста, бурята в Църквата, разпръсни лагерите на враговете и избави от бъдещи мъки твоите раби, които те величаят с любов.


Катавасия: Величай, душе моя, по-честитата и по-славната от небесните войнства.

Виждам странно и преславно тайнство: пещерата стана небе, Девата – херувимски престол (на Бога), яслите – мястото, в което легна невместимият Христос Бог, Когото възпяваме и величаем.


Светилен

Филотея, мъченице Божия, невесто и благонравна девице, избави родината и румънския народ от всякакво зло, моли се на Бога, всички ние да бъдем освободени от покварата, от бедствията и опасностите.

Слава…:

Жадувайки твоя чертог, Слово Божие, Филотея издържа с Твоя помощ всички изпитания, побоища и изкушения, по чиито молитви, Господи, помилвай душите ни и ни спаси.

И сега…, Богородичен: 

Ти, Кула от полирано злато, крепост с дванадесет отбранителни стени, кресло от светлина, трон на царя, чудо отвъд сетивата, как храниш Господаря с мляко?


Хвалитни стихири на 4, глас 1:

Обитавайки в селенията Господни, преславна Филотейо, заедно с мъдрите девици, ти получи дар да лекуваш болести и да прогонваш нечистите духове от тези, които с вяра те хвалят (два пъти).

От небесните лъчи озарена и с божествени дарове изпълнена, с Христовата сила ти даваш изцеление на всички души и тела на тези, които вярно те почитат, благословена Божия девице. Не спирай да се молиш за нас!

Честитата Филотея днес ни събра за своя помен. Нека възхвалим нейните борби и трудности, които тя изтърпя заради любовта си към Жениха Христос, защото се моли на Господа да ни спаси!

Слава…, глас 5:

Заповядайте, любящи, да благословим света Филотея и да възвеличаем борбите ѝ в името на доброто дело, защото тя, блажената, не пожали тленното си тяло, а го подложи на побои, удари и оплювания, изпитания, и мъченическа смърт претърпя от ръцете на баща си. Затова сега, живеейки на небето с мъчениците, заедно с тях се моли на Господа да спаси нашите души!

И сега…, същият глас:

Богородица каза на Йосиф: „не ми се гневи, добри годенико, и не ме осъждай като виждаш, че расте утробата ми. Слава женска станах, женската чест от древния срам избавих, Ева извиках обратно, утробата взех назаем, но девството не оскверних. Когато родя Създателя на всичко, тогава ще познаеш коя съм и на кого се покланяш с вяра и мен, благодатната, ще почиташ“.

Велико славословие


Тропар на светицата, глас 8:

За своето търпение ти заслужи награда, блажена Филотея, безкрайно издържлива в изпитания, пострадала в побоища, в беди търпелива, милостива към бедните и щедра към гладните, моли Христа Бога, преподобна, да спаси нашите душите.


ЛИТУРГИЯ

При Блаженствата се добавя: от Канона на светицата, песен 3 и 6, на 8.


Кондак на предпразненството на Рождество, гл. 3:

Девата днес идва да роди неизказано предвечното Слово в пещерата. Ликувай, цяла земьо, щом си чула, прослави заедно с ангелите и пастирите Този, Който иска да се яви като Младенец – предвечният Бог.


Прокимен, глас 4: Въздайте слава Богу! Неговото величие е над Израиля!

Стих: В събранията благославяйте Бога Господа, вие, които сте от Израилево семе!

Апостол: Посланието до галатяните (III, 23-IV, 2):

Братя, преди идването на вярата...


Алилуйя, глас 1: Твърдо се уповавах на Господа. (Пс. 39:2) Стих: Той постави на камък нозете ми и утвърди стъпките ми. (Пс. 39:3)

Евангелие от Матей (V, 14-19):

Господ каза на учениците Си: Вие сте светлината на света...

(Търси на 24 ноември).


Причастен: Радвайте се, праведници, в Господа: на праведници прилича да славословят. Алилуйя. 


Източник: Миней (месеци юли-декември), Изд. Обединение, Алба Юлия, 2001 г.

Превод от румънски: Камелия Константинова, Видин.

No comments:

Post a Comment