Молебни

Октоих

Требник

Wednesday 25 September 2024

Преподобни Харитон Изповедник (ц.с.)

Преподобни Харитон Изповедник

(28 септември 350 година)

  • От него е останал обреда на монашеското пострижение.


Вечерна служба


Блаже́н муж: 1-я антифон.


Господи, воззвах (Пс. 140), глас 4:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!

Подобен: Дал еси́ зна́мение:

Стих: Душата ми ожида Господа повече, отколкото стража – утрото, много повече, отколкото стража – утрото. Нека се уповава Израил на Господа! (Пс. 129:6-7А)

Стих: Защото у Господа е милостта, и пълно е у Него избавлението, и Той ще избави Израиля от всичките му беззакония. (Пс. 129:7Б-8)

Стра́сти теле́сныя воздержа́нием увяди́л еси́ и приле́жным моле́нием, зми́я льсти́ваго слез ту́чами потопи́л еси́, блаже́нне, и благоугоди́л еси́ Бо́гу попремно́гу, Харито́не преподо́бне; тем украси́ тя Небе́сными дарми́ Иису́с Человеколю́бец и Спас душ на́ших.

Стих: Хвалете Господа, всички народи, прославяйте Го, всички племена. (Пс. 116:1)

По́том поще́ния угаси́л еси́ у́глие страсте́й, досточу́дне, огню́ приобща́яся ра́нами и боле́зньми, испове́дав пред беззако́нными мучи́тели вопло́щшагося Сло́ва истоща́ние, и свиде́тель был еси́, упещре́н ра́нами многообра́зных мук, богоно́се Харито́не пребога́те.

Стих: Защото Неговата милост към нас е велика, и истината Господня пребъдва вечно. (Пс. 116:2)

В пусты́нях и гора́х ты, бе́гая, удали́лся еси́, ду́шу соблю́д нескве́рну, свяще́ннейше, и Тро́ицы дом, Харито́не, показа́лся еси́, Ея́же си́лою свяще́нныя созда́л еси́ до́мы, блаже́нне, и огра́ды на спаси́тельное мона́шествующих устрое́ние, честву́ющих па́мять твою́ святу́ю, приснопа́мятне.

Слава, глас 4. Иоа́нна мона́ха:

Богоно́се Харито́не, ты и по сме́рти на Небесе́х живе́ши во Христе́, Его́же ра́ди ми́ру тя распя́л еси́, вне бо пло́ти и ми́ра быв, па́че ви́димых пожи́л еси́ и́стинно: не бо жил еси́ тебе́ самому́, живя́ше же па́че в тебе́ Христо́с Бог наш. Того́ моли́ спасти́ся душа́м на́шим.

И сега, Богородичен: Догматик: И́же Тебе́ ра́ди:

Пророк Давид, който чрез тебе стана Божи праотец, в песен извика за тебе към Онзи, Който ти стори велико нещо (Лука 1:49): „Застана царицата от дясната Ти страна“ (Пс. 44:10), защото те направи майка и причинителка на живота Бог, Който благоволи чрез тебе да стане човек без баща, за да възстанови Своя образ, покварен у нас от страстите, и като намери заблудената в планините овца, взе я на раменете Си, донесе я при Отец, по Своята воля я постави сред небесните сили, Богородице, и спаси света Христос, Който има голяма и изобилна милост.


Вход с кадилница. Свете тихий

Тиха светлина от светата слава на безсмъртния, светия и блажения небесен Отец, Иисусе Христе! Като стигнахме до заник слънце и видяхме вечерната светлина, възпяваме Бога – Отец, Син и Свети Дух; Сине Божий, Който даваш живот, достоен си през всички времена да бъдеш възпяван с приятни гласове, затова и светът Те слави.


Прокимен на деня. 


Четения (Паримии)

Премъдрост Соломонова (5:15-6:3)

Праведниците живеят довека; наградата им е у Господа и грижата за тях у Вишния. Затова те ще получат царство на славата и венец на красотата от ръката на Господа, защото Той ще ги закрили с десницата и ще ги защити с мишцата. Той ще вземе за всеоръжие – Своята ревност, и ще въоръжи тварите за отмъщение на враговете; ще облече за броня правдата, и ще Си наложи за шлем – нелицеприятния съд; ще вземе за непобедим щит – светостта; строгия Си гняв ще изостри като меч, и светът ще се опълчи с Него против безумците. Ще захвъркат правоцелещи светкавични стрели, и от облаците, като от силно опнат лък, ще полетят в целта, и като от каменометно оръдие с ярост ще се изсипе град; ще възнегодува против тях морската вода, и реките свирепо ще ги издавят; ще въстане против тях духът на силата и ще ги разнесе като вихър. Тъй беззаконието ще опустоши цялата земя, и злодеянието ще катурне престолите на силните. Затова, слушайте, царе, и разберете, научете се, съдии от земните краища! Внимавайте, вие, които владеете множествата и които се гордеете пред народите! От Господа ви е дадена властта, и силата – от Вишния, Който изследва делата ви и изпитва намеренията.


Премъдрост Соломонова (3:1-9)

Душите на праведните са в Божия ръка, и мъка няма да ги докосне. В очите на неразумните те минаваха за умрели, и краят им се считаше за погибел, и заминаването им от нас – унищожение; но те си пребъдват в мир. Защото, макар в очите на хората и да се наказват, тяхната надежда е пълна с безсмъртие. И бидейки малко наказани, те ще бъдат много облагодетелствувани, защото Господ ги е изпитал и ги е намерил достойни за Него. Той ги е изпитал като злато в горнило и ги е приел като най-съвършена жертва. Когато им се въздава, те ще блеснат като искри, които лазят по стърнище. Ще съдят племена и ще владеят над народи, а над тях ще царува Господ вовеки. Които се Нему надяват, ще познаят истината, и верните в любовта ще пребъдат у Него; защото благодат и милост има за светиите Му и промисъл за избраниците Му.


Премъдрост Соломонова (4:7-15)

Праведникът и да умре рано, ще бъде в покой, защото не в дълговечността е честната старост, и не с броя на годините тя се измерва. Мъдростта е седина за людете, и безпорочният живот – възраст на старостта. Като благоугодил Богу, праведникът е обикнат и, като живял посред грешници, е прибран; грабнат е, да не би злоба да измени разума му, или коварство да прелъсти душата му. Защото упражнението в нечестие помрачава доброто, и вълнението на страстта развратява незлобивия ум. Достигнал съвършенство в кратко време, той е навършил дълги години; защото душата му е била угодна Господу, затова и побързал да излезе изсред нечестието. А хората видяха това, и не разбраха, дори и не помислиха, че благодат и милост има за светиите Му и промисъл – за избраниците Му.


Сугуба ектения


Вечерно славословие

Сподоби ни, Господи, през тази нощ да се запазим от грях. Благословен си, Господи, Боже на отците ни, и хвално и прославено да е името Ти во веки, амин. Да бъде, Господи, милостта Ти над нас, според както Ти се уповаваме. Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби. Благословен си, Владико, вразуми ме чрез Твоите наредби. Благословен си, Светий, просвети ме с Твоите наредби. Господи, Твоята милост е вечна, делата на ръцете Си не изоставяй. На Тебе  подобава хвала, на Тебе подобава пение, на Тебе слава подобава, на Отца, Сина и Светия Дух, сега и всякога, и во веки веков! Амин!


Просителна ектения


Стиховните стихири, глас 1.

Подобен: Всехва́льнии му́ченицы:

Харито́не прехва́льне, твое́ житие́ возложи́л еси́ доброде́телей попече́нием: песносло́вием бо правове́рною ве́рою Христа́ похваля́ют, твои́м покаря́ющеся уче́нием, и́мже, предстоя́, утверди́тися умоли́ в ми́ре Боже́ственнаго Ду́ха.

Стих: Скъпа е в очите на Господа смъртта на Неговите светии. (Пс.115:6)

Харито́не богодохнове́нне, твое́ житие́ у́бо ра́вно А́нгелом земны́м объяви́ся, Небе́сным же я́ко благово́нная же́ртва и до́брое кади́ло твое́ испове́дание принесе́ся. И ны́не моли́ся, дарова́ти душа́м на́шим мир и ве́лию ми́лость.

Стих: Блажен всеки, който се бои от Господа, който ходи по Неговите пътища! (Пс.127:1)

Харито́не пребога́те, страсте́й победи́тель был еси́ и разбо́йники победи́л еси́, венцено́сцем сликовству́я, блаже́нне; о всех помина́й, соверша́ющих твою́ па́мять, ны́не Христу́ моли́ся дарова́ти душа́м на́шим мир и ве́лию ми́лость.

Слава, обща за преподобен, глас 8: Монахов множества: 

Почитаме те, отче наш Харитоне, учителю на множество монаси, защото наистина се научихме да вървим право в твоите пътеки. Блажен си ти, който се труди за Христос и оголи силата на врага; събеседниче на ангелите и съпричастник на преподобните и праведните, с тях се моли на Господа, да бъдат помилвани душите ни.

И сега, Богородичен: Безневе́стная Де́во:

Безмъжна Дево, която неизказано си заченала по плът Бога, Майко на всевишния Бог, приеми молбите на твоите молители, Всенепорочна, която даряваш на всички очистване от греховете, като приемеш сега нашите молби, моли да се спасим всички.


Песен на Симеон Богоприемец:

Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си, смиром; защото очите ми видяха Твоето спасение, що си приготвил пред лицето на всички народи – светлина за просвета на езичниците и слава на Твоя народ Израиля“. (Лука 2:29-32)


Трисвятое


Тропар, глас 8: (един от общите за преподобен)

С твоите сълзи безплодната пустиня си напоил, и с много труд и въз­дишки си оплодотворил, и си бил светилник на вселената, като си просиял с чудеса, Харитоне, отче наш, затова моли Христа Бога да се спасят нашите души!

Слава, И сега, Богородичен: И́же нас ра́ди рожде́йся:

Заради нас роден от Дева и претърпял разпятие, Благи, Ти със Своята смърт ограби смъртта и като Бог показа възкресението; не презирай тези, които създаде с ръката Си, прояви човеколюбието Си, Милостиви, приеми родилата Те Богородица, която се моли за нас, и спаси, Спасителю, нас, отчаяните люде.


—————————————————-


УТРИННАТА СЛУЖБА

 

След Шестопсалмието, Велика ектения

Бог Господь, по гласа на тропара:

Пс. 117

  Стих 1. Славете Господа, защото Той е благ, защото милостта Му е вечна.

Господ е Бог и ни се яви, благословен е Идещият в името Господне.

  Стих 2. Oбсадиха ме, обиколиха ме, но с името Господне аз ги повалих.

  Стих 3. Няма да умра, но ще живея и ще разгласям делата Господни.

  Стих 4. Камъкът, който отхвърлиха зидарите, той стана глава на ъгъла: това е от Господа, и е дивно в очите ни.

Тропар, глас 8:

С твоите сълзи безплодната пустиня си напоил, и с много труд и въз­дишки си оплодотворил, и си бил светилник на вселената, като си просиял с чудеса, Харитоне, отче наш, затова моли Христа Бога да се спасят нашите души! (2 пъти)

Слава, И сега, Богородичен: И́же нас ра́ди рожде́йся:

Заради нас роден от Дева и претърпял разпятие, Благи, Ти със Своята смърт ограби смъртта и като Бог показа възкресението; не презирай тези, които създаде с ръката Си, прояви човеколюбието Си, Милостиви, приеми родилата Те Богородица, която се моли за нас, и спаси, Спасителю, нас, отчаяните люде.


Малка ектения: Възглас: Защото Твоя е властта и Твое е царството и силата и славата…


Първи седален, глас 4.

Подобен: Вознесы́йся:

Земны́х и тле́нных наслажде́ние презре́в, Христу́ после́довал еси́ и пусты́нныя жи́тели возлюби́л еси́ па́че ми́ра красоты́ и сла́дости привре́менныя, отону́дуже сподо́бился еси́ и свиде́тельства, и по́стничества лико́м сочета́тися, с ни́миже моли́ спасти́ся рабо́м твои́м.

Слава, И сега, Богородичен:

На Престо́ле херуви́мстем седя́й и в не́дрех О́тчих водворя́яйся, я́ко на Престо́ле святе́м седи́т Свое́м, Влады́чице, в не́дрех Твои́х: вопло́щся бо, Бог и́стинно воцари́ся над все́ми язы́ки, и разу́мно ны́не пое́м Ему́, Его́же умоли́ спасти́ся рабо́м Твои́м.


Малка ектения: Защото си благ и човеколюбив Бог и на Тебе възнасяме слава…


Втори седален, глас 8.

Подобен: Прему́дрости:

Иоа́нна нра́вом Крести́теля и Илии́ Тесви́тянина доброде́телем посто́м подража́я, безпло́тно пожи́л еси́, со А́нгелы сла́вя Тро́ицу Безнача́льную и разбо́йников нахожде́ния побежда́я му́жеством. Тем и страда́нием кре́пко подвиза́лся еси́, Христо́ву Боже́ственному воплоще́нию кла́няяся с Божество́м, Харито́не блаже́нне. Моли́ Христа́ Бо́га грехо́в оставле́ние дарова́ти честву́ющим любо́вию святу́ю па́мять твою́.

Слава, И сега, Богородичен:

Целия човешки род те слави като Дева и единствена между жените, която безсеменно роди Бога по плът: защото в тебе се всели огъня на Божеството, и като младенец кърмиш Твореца и Господа. Затова ангелските и човешки родове достойно славим пресветòто твое рождество и заедно те молим: моли Христа Бога да дарува прошка на греховете на верно покланящите се на твоето пресветò рождество.


Полиелей и величание на преподобния (стр. 91)


Малка ектения: Защото се благослови Твоето име и се прослави Твоето царство…


Седален след полиелея, глас 4.

Подобен: Вознесы́йся:

Земны́х и тле́нных наслажде́ние презре́в, Христу́ после́довал еси́ и пусты́нныя жи́тели возлюби́л еси́ па́че ми́ра красоты́ и сла́дости привре́менныя, отону́дуже сподо́бился еси́ и свиде́тельства, и по́стничества лико́м сочета́тися, с ни́миже моли́ спасти́ся рабо́м твои́м.

Слава, И сега, Богородичен:

По Бо́зе в Твой, Богоро́дице, прибега́ю, смире́нный, покро́в боже́ственный, припа́дая, молю́ся: поми́луй, Пречи́стая, я́ко превзыдо́ша главу́ мою́ греси́, и бою́ся, Влады́чице, мук и трепе́щу, моле́ние сотвори́, Чи́стая, к Сы́ну Твоему́, от сих изба́вити мя.


Степенни (стъпални), глас 4.

Антифон 1-ви, повтаряме стиховете:

От моите младини много страсти ме нападат; но Сам Ти ме защити и спаси, Спасителю мой.

Ненавиждащите Сион, засрамете се от Господ, защото ще бъдете изсушени като трева от огън.

Слава: Чрез Светия Дух се оживява всяка душа и чрез очистване се извисява, свещенотайнствено засиява пред троичната Единица. 

И сега: От Светия Дух текат благодатните струи, които напояват за плодоносене цялото творение.


Прокимен, глас 4: Скъпа е в очите на Господа смъртта на Неговите светии. Стих: Какво да въздам Господу за всичките Му благодеяния към мене? (Пс. 115:6, 3)


Евангелски чин

Дяконът: На Господ да се помолим. 

Народът: Господи, помилуй!

Свещеникът: Защото си свят, Боже наш, и сред светии пребъдваш, и на Тебе, Отец и Син, и Свети Дух, подобава всяка слава, чест и поклонение сега и винаги, и во веки веков.

Народът: Амин! Всякое дихание да хвалит Господа (2). Да хвалит дихание всякое Господа.

Дяконът: За да се удостоим да изслушаме светото Евангелие, Господ Бог да помолим!

Народът: Господи, помилуй! (3)

Дяконът: Премъдрост! Да застанем прави, за да изслушаме светото Евангелие!

Свещеникът: Мир на всички!

Народът: И на твоя дух!

Свещеникът: Ще се чете из светото евангелие според евангелист (Матея).

Дяконът: Да внимаваме.

Народът: Слава на Тебе, Господи, слава на Тебе!


Евангелие на преподобен (от Матея, 11:27-30)


50 Псалом (чете се)


Слава: По молитвите на преподобния, Милостиви, очисти множеството наши съгрешения.

И сега: По молитвите на Богородица, Милостиви, очисти множеството наши съгрешения.

Стих: Помилуй ме, Боже, по великата Си милост и по множеството Си щедрости, очисти беззаконието ми.

Стихира обща за преподобен, гл. 6:

Преподобни отче, по цяла земя се носи твоята проповед за изправле­ние. Затова и на небесата си приел наградата за твоите трудове, като си погу­бил демонските полкове, и си достигнал ангелските чинове, чиито житие не­по­рочно си поревнувал. Като имаш дръзновение пред Христа Бога, изпро­си мир за душите ни.


Литийна молитва (дяконът)

Народът: Господи помилуй (12 пъти). Свещеникът: По милостта и щедростите на…


Канон на Богородица с ирмосите на 6 и на преподобния на 8.

Канон на Богородица, его́же краегране́сие:

Пою́ похвалу́ живоно́сней Отрокови́це. Глас 2.

Песен 1

Ирмос: Нетре́ну, необы́чну, немо́кренно морску́ю ше́ствовав стезю́, избра́нный вопия́ше Изра́иль: Го́сподеви пои́м, я́ко просла́вися.

Невеще́ственная дре́вле ле́ствица и стра́нно олядене́вший путь мо́ря Твое́ явля́ше Рождество́, Чи́стая, е́же пое́м вси, я́ко просла́вися.

Си́ла Вы́шняго, Ипоста́сь соверше́нная, Бо́жия Му́дрость, вопло́щшаяся, Пречи́стая, из Тебе́, челове́ком приобщи́ся, я́ко просла́вися.

Про́йде сквозе́ дверь непрохо́дную заключе́нныя утро́бы Твоея́ Пра́вды Со́лнце, Чи́стая, и ми́ру возсия́, я́ко просла́вися.


Канон на светията, творение на Иоан монах. Глас 4.

Песен 1

Ирмос: Мо́ря чермну́ю пучи́ну невла́жными стопа́ми дре́вний пешеше́ствовав Изра́иль, крестообра́зныма Моисе́овыма рука́ма Амали́кову си́лу в пусты́ни победи́л есть.

Мо́ря стра́стнаго пучи́ну преплы́в, живоно́сным ору́жием Креста́ фарао́на лука́ваго мы́сленнаго, блаже́нне, боже́ственною си́лою потопи́л еси́.

Го́споду возложе́н, блаже́нне, от ма́терних пеле́н, пред мучи́тельским суди́щем Христа́ богому́дренно пропове́дал еси́, Моисе́йски бо низложи́л еси́ противобо́рных шата́ния.

Пре́лести оста́вив Еги́пет, Харито́не преподо́бне, и пустынногра́жданин быв, чи́сто бесе́довал еси́ Чи́стому и прия́л еси́ Небе́сное насле́дие.

Богородичен: Безсе́менно О́тчею во́лею от Боже́ственнаго Ду́ха Бо́жия Ты зачала́ еси́ Сы́на и пло́тию родила́ еси́, из Отца́ безма́терня и нас ра́ди из Тебе́ безо́тча.

Катава́сия: Отве́рзу уста́ моя́:


Песен 3

Ирмос: Лук сокруши́ся си́льных держа́вою Твое́ю, Христе́, и си́лою немощству́ющии препоя́сашася.

И́же вре́мене вне вся́каго, я́ко време́н Творе́ц, из Тебе́, Де́во, во́льно Младе́нец созда́ся.

Чре́во, простра́ннейшее Небе́с, воспои́м, и́мже Ада́м на Небесе́х, ра́дуяся, жи́тельствует.

Вторият

Ирмос: Весели́тся о Тебе́ Це́рковь Твоя́, Христе́, зову́щи: Ты моя́ кре́пость, Го́споди, и прибе́жище, и утвержде́ние.

Весели́тся о тебе́ ученико́в слове́сная па́ства твоя́ духо́вно, преподо́бне, твое́й обща́щися све́тлости.

Мудрова́ние плотско́е, я́ко вино́вное вражды́ на Бо́га, жи́зни Ду́ху, преподо́бне Харито́не, повину́л еси́.

Низложи́л еси́ дави́дски иноплеме́нника Голиа́фа, преподо́бне, мы́сленнаго си́лу всеору́жием Ду́ха.

Богородичен: Ты еди́на су́щим на земли́ па́че естества́ благи́х Хода́таица, Ма́ти Бо́жия, была́ еси́. Тем Тебе́: ра́дуйся! зове́м.


Седален, глас 8.

Подобен: Прему́дрости:

Страда́ния боле́зньми искуси́вся, поще́ния страда́ньми утверди́вся, зла́та светле́йший благоче́стием облиста́л еси́ и чи́стое прия́телище был еси́ Ду́ха: лука́вых духо́в тьму разгна́л еси́. Тем собра́в мона́шествующих мно́жества, па́стырь их был еси́ и свети́льник светле́йший, Харито́не блаже́нне. Моли́ Христа́ Бо́га грехо́в оставле́ние дарова́ти чту́щим любо́вию святу́ю па́мять твою́.

Слава, И сега, Богородичен:

В напа́сти многоплете́нныя впад от враг ви́димых и неви́димых, бу́рею одержи́мь безчи́сленных согреше́ний мои́х, и я́ко к те́плому защище́нию и покро́ву моему́, Чи́стая, ко приста́нищу притека́ю Твоея́ бла́гости. Те́мже, Пречи́стая, из Тебе́ Воплоще́нному безсе́менно моли́ся приле́жно о всех рабе́х Твои́х, непреста́нно моля́щихся Тебе́, Богоро́дице Пречи́стая, моля́щи Его́ при́сно согреше́ний оставле́ние дарова́ти воспева́ющим досто́йно сла́ву Твою́.


Песен 4

Ирмос: Услы́шах, Го́споди, сла́вное Твое́ смотре́ние и просла́вих, Человеколю́бче, непостижи́мую Твою́ си́лу.

Се превознесе́ся Боже́ственная гора́ до́му Госпо́дня превы́ше Сил, Богома́терь я́вственнейши.

Зако́нных естества́ кроме́, еди́на, Де́во, ро́ждши Влады́чествующаго тва́рию, сподо́билася еси́ боже́ственнаго зва́ния.

Вторият

Ирмос: Любве́ ра́ди, Ще́дре, Твоего́ о́браза на Кресте́ Твое́м стал еси́, и раста́яшася язы́цы: Ты бо еси́, Человеколю́бче, кре́пость моя́ и хвале́ние.

Веселя́ся преподо́бный о Го́споде, я́ко победи́тель, вопия́ше на враги́ безпло́тныя: Бог мой кре́пость моя́ и Госпо́дь.

Венча́ша тя благода́ти, Харито́не, страда́льческим венце́м Христо́ва Ца́рства: пре́лести бо пия́нство искорени́л еси́, блаже́нне.

Муча́щия пре́жде сконча́ния твоего́, Харито́не, воздержа́ния боле́зньми сла́сти умертви́в, живоно́сною ме́ртвостию, преподо́бне, оде́ялся еси́.

Богородичен: Неизрече́нно Твое́ рождество́ показа́ся, Богороди́тельнице, еди́на Чи́стая и Благослове́нная: тем Ти припа́дающе: ра́дуйся! взыва́ем.


Песен 5

Ирмос: Угль Иса́ии проявле́йся, Со́лнце из де́вственныя утро́бы возсия́, во тьме заблу́ждшим богоразу́мия просвеще́ние да́руя.

О́блацы, весе́лия сла́дость кропи́те су́щим на земли́: я́ко Отроча́ даде́ся Сый пре́жде век, из Де́вы вопло́щся, Бог наш.

Житию́ и пло́ти мое́й свет возсия́ и дря́хлость греха́ разруши́ напосле́док от Де́вы без се́мене вопло́щся Вы́шний.

Вторият

Ирмос: Ты, Го́споди, мой Свет, в мир прише́л еси́, Свет Святы́й, обраща́яй из мра́чна неве́дения ве́рою воспева́ющия Тя.

Ты, преподо́бне, Све́та нескве́рнено зерца́ло, Вы́шняго просвеще́ния, све́тло яви́лся еси́, Харито́не всеблаже́нне.

Ты, преподо́бне, сугу́быми сия́еши благода́тьми, страда́ния бо ра́нами благоче́стно озари́лся еси́ и боле́зньми по́стничества.

Ты, преподо́бне, душа́м врач яви́лся еси́, Боже́ственныя от млады́х ногте́й взыска́в му́дрости, всеблаже́нне.

Богородичен: Тя ору́жие непобеди́мое на враги́ предлага́ем, Тя держа́ву и наде́жду на́шего спасе́ния, Богоневе́сто, стяжа́хом.


Песен 6

Ирмос: Глас глаго́л моле́бных от боле́зненныя, Влады́ко, души́ услы́шав, от лю́тых мя изба́ви: Еди́н бо еси́ на́шего спасе́ния вино́вен.

Естество́ челове́ческое, рабо́тающее греху́, Влады́чице Чи́стая, Тобо́ю свобо́ду улучи́: Твой бо Сын, я́ко А́гнец, за всех закала́ется.

Вопие́м Ти вси, и́стинней Ма́тери Бо́жией: прогне́вавшия рабы́ изба́ви, еди́на бо дерзнове́ние к Сы́ну и́маши.

Вторият

Ирмос: Пожру́ Ти со гла́сом хвале́ния, Го́споди, Це́рковь вопие́т Ти, от бесо́вския кро́ве очи́щшися ра́ди ми́лости от ребр Твои́х исте́кшею Кро́вию.

Не песо́к, но Христа́ основа́ние положи́в, назда́л еси́, о́тче, доброде́тель, зла́та честне́йшую, и Тро́ицы Пресвяты́я дом был еси́.

Орга́н зло́бы змий зна́ется, но, твои́ми, богоно́се, угожде́нии, Харито́не, побежде́н, непра́ведныя от пра́веднаго Про́мысла отмща́ет.

Ничто́же тебе́ от Христо́вы любве́ отлучи́: ни ураня́емо те́ло, ни сме́ртный суд претя́щий, во едине́нии Боже́ственнем наслажда́яся, блаже́нне.

Богородичен: О чу́до, всех чуде́с нове́е! Я́ко Де́ва во чре́ве вся́ческая Содержа́щаго сло́вом, неискусому́жно заче́нши, не тесновмести́.


Кондак, глас 2.

Подобен: В моли́твах:

Наслади́вся, богому́дре, воздержа́ния и пло́ти твоея́ вожделе́ния обузда́в, яви́лся еси́ ве́рою возраща́ем и, я́ко жи́зни дре́во посреде́ рая́, процве́л еси́, Харито́не всеблаже́нне свяще́ннейший.

Икос:

Като стоиш пред Бога, преблажени, отвори с твоите благоугодни молитви устата ми, всеславни преподобномъчениче, за да възпея твоя божествен живот и достойно да разкажа за твоите добродетели, които с топла любов разви на земята; ти беше най-силен изповедник, а като възлюби бдението и чистотата, преблажени и най-свещени Харитоне, чрез вярата постигна въздържание. ИЖД

Синаксар: В този ден празнуваме паметта на преподобния наш отец Харитон. По неговите молитви, Христе Боже наш, помилвай и ни спаси! Амин!


Песен 7

Ирмос: Вети́и яви́шася о́троцы любому́дрейшии дре́вле, от богоприя́тныя бо души́, богосло́вяще устна́ми, поя́ху: Пребоже́ственный отце́в и наш Бо́же, благослове́н еси́.

Зря́ше в нощи́ у́бо Иа́ков, я́ко в гада́нии, Бо́га, воплоще́н же из Тебе́ све́тлостию яви́ся пою́щим: Пребоже́ственный отце́в Бог и препросла́влен.

Зна́мения, е́же в Тебе́, неизрече́ннаго провозвеща́я сплете́ния, со Иа́ковом бо́рется, чрез е́же во́льно соедини́ся челове́ком, Чи́стая, Пребоже́ственный отце́в Бог и препросла́влен.

Ме́рзок не пропове́дуяй Тя, Сы́на Де́вы, Еди́наго Всепе́тыя Тро́ицы, и несумне́нною мы́слию, и язы́ком вопия́: Пребоже́ственный отце́в Бог и препросла́влен.

Вторият

Ирмос: В пещи́ авраа́мстии о́троцы перси́дстей любо́вию благоче́стия па́че, не́жели пла́менем, опаля́еми, взыва́ху: благослове́н еси́ в хра́ме сла́вы Твоея́, Го́споди.

И́же в пещи́ авраа́мским подо́бяся ре́вностию благоче́стия, веле́ние мучи́тельско, богоно́сне, попра́л еси́: благослове́н еси́, зовы́й, Бо́же мой, Го́споди.

Я́ко в пещи́ искуше́ния разжже́ния боже́ственна, хладода́тельная с Небесе́ благода́ть посети́ тебе́, преподо́бне: благослове́н еси́, зовы́й, Бо́же мой, Го́споди.

Я́ко уя́звлен Тро́ическим Бо́жиим раче́нием, той равночи́сленныя огра́ды духо́вне пою́щия возложи́л еси́: благослове́н еси́ в хра́ме сла́вы Твоея́, Го́споди.

Богородичен: Вы́шняго освяще́нное Боже́ственное селе́ние, ра́дуйся, Тобо́ю бо даде́ся ра́дость, Богоро́дице, зову́щим: благослове́нна Ты в жена́х еси́, Всенепоро́чная Влады́чице.


Песен 8

Ирмос: О подо́бии зла́те небре́гше, треблаже́ннии ю́ноши, неизме́нный и живы́й Бо́жий о́браз ви́девше, среди́ огня́ воспева́ху: осуществова́нная да пое́т Го́спода вся тварь и превозно́сит во вся ве́ки.

Ви́ден бысть на земли́ чрез Тебе́ и с челове́ки поживе́ И́же бла́гостию несравне́нный и си́лою, Ему́же, песнопою́ще, вси ве́рнии, зове́м: осуществова́нная да пое́т Го́спода вся тварь и превозно́сит во вся ве́ки.

Вои́стину Тя, Чи́стую, возвеща́юще сла́вим, Богоро́дице: Ты бо родила́ еси́ Еди́наго от Тро́ицы воплоще́нна, Ему́же со Отце́м и Ду́хом вси песнопое́м: да пое́т Го́спода вся тварь и превозно́сит во вся ве́ки.

Вторият

Ирмос: Ру́це распросте́р, Дании́л львов зия́ния в ро́ве затче́; о́гненную же си́лу угаси́ша, доброде́телию препоя́савшеся, благоче́стия рачи́тели, о́троцы, взыва́юще: благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.

Пе́рси, разжига́емы огне́м непра́ведне, преподо́бне, лесть погаси́л еси́, сам же неопали́мь пребы́л еси́, де́йством Свята́го Ду́ха и ко благоче́стию лю́ди пе́ти возста́вил еси́: благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.

Во Христа́ обле́клся еси́ вои́стину, дре́вняго челове́ка совле́кся и обличи́в, преподо́бне, тьмы миродержи́теля ра́нами муче́ния, с весе́лием вопия́: благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.

Па́влов нело́жне, Харито́не, быв учени́к, того́ стопа́м после́довал еси́, преподо́бне, и наста́вник показа́лся еси́ мона́хом, всем быв пра́вило доброде́тели вопию́щим: благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.

Богородичен: Ты еди́на во всех роде́х, Де́во Чи́стая, яви́лася еси́ Ма́ти Бо́жия, Ты Божества́ была́ еси́ пребыва́лище, Всенепоро́чная, не опа́льшися огне́м Непристу́пнаго Све́та. Тем вси Тя благослови́м, Мари́е Богоневе́сто.


Песен 9

Ирмос: Весь еси́ жела́ние, весь сла́дость, Сло́ве Бо́жий, Де́вы Сы́не, Бо́же бого́в, Го́споди, святы́х Пресвяты́й; тем Тя вси с Ро́ждшею велича́ем.

Жезл кре́пости даде́ся естеству́ тле́нному Сло́во Бо́жие во утро́бе Твое́й, Чи́стая, и сие́ возста́ви, ко а́ду попо́лзшееся. Тем Тя, Всечи́стая, я́ко Богоро́дицу велича́ем.

Ю́же изво́лил еси́, Влады́ко, приими́ ми́лостивно Моли́твенницу Ма́терь Твою́ о нас, и Твоея́ бла́гости вся́ческая испо́лнятся, да Тя вси, я́ко Благоде́теля, велича́ем.

Вторият

Ирмос: Ка́мень нерукосе́чный от несеко́мыя горы́, Тебе́, Де́во, краеуго́льный отсече́ся, Христо́с, совокупи́вый разстоя́щаяся естества́. Тем, веселя́щеся, Тя, Богоро́дице, велича́ем.

Ни гроб, хода́тай забве́ния, покры́ти возмо́же твои́х, преподо́бне Харито́не, доброде́телей: твоя́ бо па́мять ве́чнующая со́лнечно возсия́, ю́же досто́йно велича́ем.

Прииди́те, ле́тнюю па́мять духо́вно соверша́юще, бра́тие, доброде́тельми подража́юще, богоно́сцу поревну́им и с ним возопии́м: Тя велича́ем, Трисвяты́й.

Страстьми́ коле́блющияся и бу́рею грехо́вною, испове́дниче, погружа́емыя, ко Христу́ я́ко дерзнове́ние име́я, всегда́ сохраня́й, благоче́стно тя велича́ющия.

Богородичен: Ра́дуйся и весели́ся, Неве́сто Царя́ вели́каго, созерца́ющая све́тло Твоего́ Жениха́ красоту́, па́че зла́та сия́ющую и па́че со́лнца облиста́вшую.


Катавасии: Отвèрзу устà моя, гл. 4:

Песен 1

Ще отворя устата си и ще се изпълнят с Дух Свети, и ще произнеса дума за царицата майка, и ще се явя светло тържествуващ, и с радост ще възпея нейните чудеса.

Песен 3

Богородице, която си жив и изобилен източник, укрепи събралия се духовен хор от твои певци и чрез божествената си слава ги удостой с венци на славата.

Песен 4

Пребожественият Иисус, Който стои в слава на божествения престол, дойде на лек облак и чрез нетленна длан спаси тия, които казват: слава, Христе, на Твоята сила.

Песен 5

Всички се удивиха на твоята божествена слава, защото ти, Дево, която не си изпитала брак, носи в твоята утроба превъзнесения над всичко Бог и роди безначалния Син, като даваш мир на всички, които те възпяват.

Песен 6

Богомъдри, като честваме тоя божествен и всепочитан празник на Богомайката, дойдете да пляскаме с ръце и да славим Бог, Който се роди от нея.

Песен 7

Богомъдрите младежи не се поклониха на творението вместо на Твореца, но мъжествено презряха огнената заплаха и с радост пееха: благословен си, препрославлени Господи и Боже на отците ни!

Песен 8

Възхваляваме, благославяме, покланяме се на Господ, като Го възпяваме и прославяме през всички векове.

Благочестивите младежи бяха запазени в пещта от Богородичната рожба, която тогава беше предобраз, а сега е действителност; Той кара цялата вселена да ти пее: всички твари, възпявайте Господ и Го превъзнасяйте във всички векове.

Честнейшую.

Дяконът: Богородицата и майка на Светлината с песни да възвеличим!

Народът: (речитативДушата ми величае Господа и духът ми се зарадва в Бога, Спасителя мой.

Честнейшую херувим, и слàвнейшую без сравнения серафим, без истления Бога Слова рождшую, сýщую Богородицу тя величаем.

Задето Той милостно погледна унизеността на рабинята Си; защото, ето, отсега ще ме облажават всички родове.

По-почитана от херувимите и несравнено по-славна от серафимите, нетленно родила Бог-Слово, Тебе, истинска Богородице, величаем.

Задето Силният ми стори велико нещо, и свето е името Му; и Неговата милост е из рода в род за ония, които Му се боят.

Той показа сила с мишцата Си; разпръсна ония, които се гордеят с мислите на сърцето си.

Свали силни от престоли и въздигна смирени; гладни изпълни с блага, а богати отпрати без нищо.

Взе под закрила Израиля, Своя отрок, като си спомни милостта, – както говори на нашите отци, – към Авраама и семето му довека.

9-та песен от катавасиите

Нека се радва всеки човек, просвещаван духовно, а естеството на безплътните умове нека почете свещения празник на Богомайката, като тържествува и казва: радвай се, всеблажена Богородице, чиста Приснодево.


Малка ектения

Свещеникът: Защото Те хвалят всички небесни сили, и на Тебе въздаваме слава, на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги и во веки веков.


Светилен.

Подобен: Жены́, услы́шите:

Страда́нием у́бо пе́рвее до́бре искуси́вся, второ́е же посто́м тече́ние боже́ственное соверши́в, на Небеса́ возше́л еси́ и Христу́ предстои́ши, Харито́не, о́тче преподо́бне, за ны моля́ся те́пле, пою́щия тя.

Слава, И сега, Богородичен:

Ра́дость неизрече́нную ро́ждши, Го́спода, ра́дости нас Небе́сныя прича́стники сотвори́, всех Тебе́ почита́ющих вои́стину, Пречи́стая, и от души́ вопию́щих Ти: не забу́ди Твои́х рабо́в, Благослове́нная Мари́е.


Хвалитни стихири на 4, глас 4.

Подобен: Дал еси́ зна́мение:

Стих. Хвалете Го поради Неговото могъщество, хвалете Го поради голямото Му величие. (Пс. 150:2)
Стих. Хвалете Го с тръбен звук, хвалете Го с псалтир и гусли. (Пс. 150:3)
Благода́ть Ду́ха, Харито́не о́тче, тебе́ возсия́вши, све́тло просвети́ тя, отсю́ду ума́лил еси́ страсте́й нощь и безстра́стия день пости́гл еси́, чи́сте чисте́йшему Све́ту совоку́плься, в Не́мже жи́тельствуя, не забу́ди, богогла́се, ве́рою пою́щих свяще́нную твою́ па́мять.

Стих. Хвалете Го с тимпан и хора̀, хвалете Го със струни и орга̀ни (флейти). (Пс. 150:4)

Благода́ть, жела́нную тебе́, Харито́не, нося́ Небе́сную, земны́х небре́гл еси́, сего́ ра́ди, я́ко безпло́тен, страда́тельное избра́л еси́ житие́, я́ко присносу́щныя, сла́дости пото́ка благоче́стно наслади́тися хотя́, богоприя́тне, и слеза́ми изсуши́л еси́ му́тный исто́чник, преподо́бне, страсте́й, и напои́л еси́ душепи́щныя кла́сы.

Стих. Хвалете Го със звучни кимвали, хвалете Го с кимвали гръмогласни. Всичко, що диша, да хвали Господа! (Пс. 150:5-6)

Благода́ть исцеле́ний, Харито́не, от благода́ти Боже́ственныя досто́йно прия́л еси́, отсю́ду духо́в тебе́ лука́вых низлага́ется пре́лесть, и, неду́г неудо́бных тли отбе́г, преше́л еси́, преподо́бне, источа́еши бо, я́ко во́ды, благода́тныя твоя́ струи́, от ни́хже напая́еми, воспева́ем па́мять твою́.

Слава, глас 5:

Преподо́бне о́тче, глас ева́нгельский Госпо́день услы́шав, мир оста́вил еси́, бога́тство и сла́ву в ничто́же вмени́в. Те́мже всем вопия́л еси́: возлюби́те Бо́га, и обря́щете благода́ть ве́чную, ничто́же предпочти́те па́че любве́ Его́, да егда́ прии́дет во сла́ве Свое́й, обря́щете поко́й со все́ми святы́ми. Его́же моли́твами, Христе́, сохрани́ и спаси́ ду́ши на́ша.

И сега, Богородичен:

Облажаваме те, Богородице Дево, и ние, верните, те славим, както подобава, като град непоклатим, стена непреодолима, твърда Защитница и прибежище на душите ни.


Велико славословие.


НА ЛИТУРГИЯТА

Блаже́нны от канона, пе́сни 3-я и 6-я. 

Прокимен, глас 7: Да тържествуват светиите в слава, да се радват върху леглата си. (Пс. 149:5) Стих: Пейте Господу песен нова; хвала Нему в събранието на светиите. (Пс. 149:1) 

Апостол 2 Кор. 4:6 – 15 

Алилуйя, глас 6: Блажен е оня човек, който се бои от Господа и който крепко обича Неговите заповеди. (Пс. 111:1) Стих: Неговото семе ще бъде силно на земята. (Пс. 111:2А)

Евангелие от Лука 6:17 – 23. 

Причастен: Във вечна памет ще остане праведникът. (Пс. 111:6Б)

No comments:

Post a Comment