Общи служби

Молебни

Октоих

Требник

Saturday, 25 May 2024

Неделя на Разслабения (Мчк Георги Софийски, 1530 г)

* по модела на службата от типик с. 329

Неделя на Разслабения (парализирания)

4-та Неделя след Пасха –

 Глас 3, Утринно Евангелие 5

Свети мчк Георги Софийски най-нови


ВЕЧЕРНА СЛУЖБА


Свещеникът: Благословен е нашият Бог, всякога, сега и винаги…

Той пее веднъж Христос воскресе, и два пъти певците, и веднага Псалом 103 и Велика ектения.


Господи, воззвах (Пс. 140), глас 3:

Господи, извиках към Тебе, чуй ме. Послушай ме, Господи. Господи, извиках към Тебе, побързай към мене; чуй моя глас, когато Те призовавам, чуй ме, Господи! 

Да се възнесе молитвата ми пред Тебе като тамян, издигането на ръцете ми да бъде като вечерна жертва, чуй ме Господи!

 

Стих 1: Изведи от тъмница душата ми, за да славя Твоето име! (Пс.141:7А)

Чрез Твоя кръст, Христе Спасителю, се унищожи властта на смъртта и се премахна измамата на дявола, а човешкият род, спасен чрез вярата, всекидневно Ти поднася песен.


Стих 2: Около мене ще се съберат праведните, кога ми сториш благодеяние. (Пс.141:7Б)

Господи, чрез Твоето възкресение всичко се просвети и раят отново е отворен, а цялото творение Те възхвалява и всекидневно Ти поднася песен.


Стих 3: От дън душа викам към Тебе, Господи. Господи, чуй гласа ми. (Пс.129:1-2А)

Славя силата на Отца и на Сина и възпявам властта на Святия Дух – неразделно, нетварно Божество, единосъщна Троица, Която царува во веки веков.


Друга стихира, от св. патр. Анатолий:

Стих 4: Да бъдат ушите Ти внимателни към гласа на молбите ми. (Пс.129:2Б)

Покланяме се, Христе, на Твоя почитан кръст и възпяваме и славим Твоето възкресение, защото с Твоите рани всички се изцелихме.

На разслабения, гл. 1

Стих 5: Господи, ако Ти забелязваш беззаконията – кой ще устои, Господи? Но в Тебе е прошката. (Пс.129:3-4Б)

Създал човека с пречистата Си ръка, Ти дойде, добросърдечни Христе, болните да изцелиш; със слово Ти въздигна разслабения в къпалнята при Овчи порти, изцели кръвоточивата, помилва страдащата дъщеря на хананейката и прошенията на стотника не пренебрегна. Затова зовем: „Всесилни Господи, слава Тебе!“


Стих 6: Надявам се на Господа, надява се душата ми; на Неговото слово се уповавам. (Пс.129:5)

Създал човека с пречистата Си ръка, Ти дойде, добросърдечни Христе, болните да изцелиш; със слово Ти въздигна разслабения в къпалнята при Овчи порти, изцели кръвоточивата, помилва страдащата дъщеря на хананейката и прошенията на стотника не пренебрегна. Затова зовем: „Всесилни Господи, слава Тебе!“

На мъченика глас 5. Подобен: Ра́дуйся:

Стих 7: Душата ми ожида Господа повече, отколкото стража – утрото, много повече, отколкото стража – утрото. Нека се уповава Израил на Господа! (Пс.129:6-7А)

Ра́дуйся, страдалецо Христов Гео́ргие, добро́то ю́ностная души́ же и телесе́, сто́лпе ве́ры правосла́вныя, свире́пством мучи́теля непозы́бленный, сосу́де му́дрости боже́ственныя, ласка́нием врага́ несокруше́нный, до́блесте му́жественная, преще́нием мук неустраши́мая, терпе́ние кре́пкое, бие́нием неодоле́нное, ни в темни́цу затворе́нием, ни огня́ опале́нием, ни на дре́ве пове́шением. Христа Бога на́шего моли́ дарова́ти душа́м на́шим мир и ве́лию ми́лость.


Стих 8: Защото у Господа е милостта, и пълно е у Него избавлението, и Той ще избави Израиля от всичките му беззакония. (Пс.129:7Б-8)

Ра́дуйся, страдалецо Христов Гео́ргие, и́же му́дростию Ду́ха нече́стие посрами́вый, и ага́ряном безбо́жным уста́ затвори́вый, и Христа Бога всем пропове́давый, и от ве́ры правосла́вныя не отступи́вый; те́мже и мук нестерпи́мых искуше́нию подве́рженный, но благода́тию укрепля́емь побе́дне вся претерпе́вый и на дре́ве пове́шен, я́коже ле́ствицею, выспрь в Не́бо возлете́вый. Христа Бога на́шего моли́ дарова́ти душа́м на́шим мир и ве́лию ми́лость.


Стих 9: Хвалете Господа, всички народи, прославяйте Го, всички племена! (Пс. 116:1)

Ра́дуйся, страдалецо Христов Гео́ргие, и́же на дре́ве пове́шенный за пове́шеннаго на Кресте́ и воскре́сшаго Христа, и росы́ небе́сныя наслади́выйся и ту́ка ми́лости Боже́ственныя вкуси́вый, и благоуха́ния рая́ пролия́вый вме́сто смра́да нетле́ния и воскресе́ния о́браз всем показа́вый; тем ны́не причаща́яся блаже́нства Ца́рства Небе́снаго и лицезре́ния боже́ственныя добро́ты, Христа Бога на́шего моли́ дарова́ти душа́м на́шим мир и ве́лию ми́лость.

Друга стихира, глас 2. Подобен: Егда́ от Дре́ва:

Стих 10: Защото Неговата милост към нас е велика, и истината Господня (пребъдва) вечно. (Пс. 116:2)

Егда́ тя ро́ждшим Бог дарова́, плод моли́твы их и благоволе́ния Своего́, му́чениче Гео́ргие сла́вне, тогда́ тя печа́тию любве́ Своея́ зна́мена, я́ко да во́зрастом преспева́я себе́ в ве́ре Христо́вей кре́пце утвержда́еши, те́мже дерзну́вше нечести́вии от Ка́мене краеуго́льнаго тя отто́ргнути, му́ченика сла́вна тя соде́лаша.


Слава, на мъченика, глас 6. Самогласен:

Прииди́те, мучениколю́бцы, венцы́ похвалними честну́ю главу́ увенчаим му́ченика Христо́ва Гео́ргия, в Средце́ гра́де муче́ния путь до́бре проше́дшаго: сей бо Христо́вою вооружи́вся ве́рою, в по́двиг вни́де му́жественне и Христа испове́дав Сы́на Божия, и агарянския преда́ния до конца́ низложи́в, му́чеником бысть о́браз и прописа́ние. Темже ны́не на небесе́х водворяяся, с мученическими ли́ки, Спа́су всех мо̀лится умири́ти мир и спасти́ ду́ши на́шя.


  И сега, първи Богородичен (догматик) на гласа, гл. 3

Как да не се дивим на твоята богочовешка Рожба, Всепочитана? Защото без да си имала мъж, Всенепорочна, ти роди в плът без баща Син, Който преди времето е роден от Отец без майка, и не претърпя никакво изменение, смесване или разделение, а запази белезите на всяка природа. Ето защо, майко-Дево Владичице, моли Го да се спасят душите на православно изповядващите те като Богородица.


Дяконът: Премъдрост. Да застанем прави! 

Вход с кадилница. Свете тихий:

Тиха светлина от светата слава на Безсмъртния, Светия и Блажения Небесен Отец, Иисусе Христе! Като стигнахме до заник слънце и видяхме вечерната светлина, възпяваме Отца, Сина и Светия Дух – Бога. Сине Божий, Който даваш живот, достоен си през всички времена да бъдеш възпяван с приятни гласове. Затова и светът Те слави.


Прокимен, гл. 6

Господ царува; Той е облечен с величие. Пс.92:1

Стих: Облечен е Господ с могъщество (и) препасан.

Господ царува; Той е облечен с величие.

Стих: Затова вселената е утвърдена и няма да се поклати.

Господ царува; Той е облечен с величие.


Паримии за мъченик.

Из пророчеството на Исаия (43:9-14) – чтение.

Така казва Господ: нека всички народи се съберат наедно, и се съединят племената. Кой измежду тях е предсказал това? Нека обадят, какво е било отначало; нека представят свидетели от себе си и да се оправдаят, за да може да се чуе и каже: наистина! А Мои свидетели, казва Господ, сте вие и Моят раб, когото избрах, за да знаете и да Ми вярвате, и да разберете, че това съм Аз: преди Мене нямаше бог, и подир Мене не ще има. Аз, Аз съм Господ, и няма спасител освен Мене. Аз предрекох и спасих, и възвестих; а другиго нямате, и вие сте Мои свидетели, че Аз съм Бог, казва Господ; от начало на дните Аз съм същият, и никой не ще избави от ръката Ми; Аз ще направя, и кой ще отмени това? Тъй казва Господ, вашият Изкупител. Светият Израилев.


Из Притчи Соломонови (3:1-9) – чтение.

Душите на праведните са в Божия ръка, и мъка няма да ги докосне. В очите на неразумните те минаваха за умрели, и краят им се считаше за погибел, и заминаването им от нас – унищожение; но те си пребъдват в мир. Защото, макар в очите на хората и да се наказват, тяхната надежда е пълна с безсмъртие. И бидейки малко наказани, те ще бъдат много облагодетелствани, защото Господ ги е изпитал и ги е намерил достойни за Него. Той ги е изпитал като злато в горнило и ги е приел като най-съвършена жертва. Когато им се въздава, те ще блеснат като искри, които лазят по стърнище. Ще съдят племена и ще владеят над народи, а над тях ще царува Господ вовеки. Които се Нему надяват, ще познаят истината, и верните в любовта ще пребъдат у Него; защото благодат и милост има за светиите Му и промисъл за избраниците Му.


Из Притчи Соломонови (4:7-15) – чтение.

Праведникът и да умре рано, ще бъде в покой, защото не в дълговечността е честната старост, и не с броя на годините тя се измерва. Мъдростта е седина за людете, и безпорочният живот – възраст на старостта. Като благоугодил Богу, праведникът е обикнат и, като живял посред грешници, е прибран; грабнат е, да не би злоба да измени разума му, или коварство да прелъсти душата му. Защото упражнението в нечестие помрачава доброто, и вълнението на страстта развратява незлобивия ум. Достигнал съвършенство в кратко време, той е навършил дълги години; защото душата му е била угодна Господу, затова и побързал да излезе изсред нечестието. А хората видяха това, и не разбраха, дори и не помислиха, че благодат и милост има за светиите Му и промисъл за избраниците Му.


Сугуба ектения.


Вечерно славословие

Сподоби ни, Господи, през тази нощ да се запазим от грях. Благословен си, Господи, Боже на отците ни, и хвално и прославено да е името Ти во веки, амин. Да бъде, Господи, милостта Ти над нас, според както Ти се уповаваме. Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби. Благословен си, Владико, вразуми ме чрез Твоите наредби. Благословен си, Светий, просвети ме с Твоите наредби. Господи, Твоята милост е вечна, делата на ръцете Си не изоставяй. На Тебе  подобава хвала, на Тебе подобава пение, на Тебе слава подобава, на Отца, и Сина, и Светия Дух, сега и всякога, и во веки веков! Амин!


Просителна ектения 


На стиховните стихири, възкресни, глас 3:

Твоите страдания, Христе, помрачиха слънцето, а светлината на Твоето възкресение просвети всичко живо. Приеми нашата вечерна песен, Човеколюбче!

Стихири на Пасха, гл. 5

Стих: Да възкръсне Бог и да се разпръснат враговете Му, и да бягат от лицето Му, които Го ненавиждат.

Пасха свещена днес ни се яви: Пасха нова, свята, Пасха тайнствена, Пасха всечестна, Пасха Христос Избавител, Пасха непорочна, Пасха велика, Пасха на верните, Пасха, отваряща ни райските врати, Пасха, освещаваща всички верни.

Стих: Както изчезва дим, да изчезнат, както се топи восък от огън.

Дойдете от видението, жени-благовестници, и кажете на Сион: приеми от нас благата вест за Христовото възкресение; тържествувай, ликувай и се радвай, Иерусалиме, видял Царя Христа излизащ като Жених от гроба.

Стих: Тъй да погинат грешниците от Божието лице, а праведниците да се развеселят.

Жените-мироносици, в ранно утро застанали пред гроба на Жизнодавеца, видяха Ангел, седящ на камък, и той им заговори и казваше: защо търсите Живия между мъртвите? Защо оплаквате Нетленния в тлението? Идете, проповядвайте на учениците Му.

Стих: Тоя ден е Господ сътворил, да се възрадваме и да се развеселим в него.

Пасха прекрасна, Пасха, Господня Пасха! Пасха всечестна просия за нас! Пасха! С радост да се прегърнем едни други! О, Пасха! Избавление от скърби, защото днес от гроба, като от чертог, възсия Христос, жените изпълни с радост, като каза: проповядвайте на апостолите.


Слава, на мъченика, глас 8. Самогласен:

Страстотерпче Христо́в Гео́ргие, наветом нечести́вых мучи́телю предста́л еси́ и ласка́нием его увеща́ем благочестия отрещися, я́сно Христа Бога все́м пропове́дал еси и агарянскую ве́ру до конца́ низложи́л еси́ си́лою Духа Божия. Темже по мно́гих му́ках повешенней плоти твоей, возсед своею кровию якоже на колесницу огненную востекл еси к Тро́ице Богу нашему, блаже́нне, и небе́сным счисли́вся лико̀м, молиши спасти́ся душа́м на́шим.


И сега: Воскресения день, гл. 5:

Ден на възкресение е, да се просветим с тържество, и едни други да се прегърнем, да речем: братя! и на ненавиждащите ни да простим всичко с Възкресението, и така да зовем: Христос възкръсна от мъртвите, като със смърт смъртта потъпка, и на тия, които са в гробовете, живот дарува.


Песен на Симеон Богоприемец:

Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си, смиром; защото очите ми видяха Твоето спасение, що си приготвил пред лицето на всички народи – светлина за просвета на езичниците и слава на Твоя народ Израиля“. (Лука 2:29-32)


Трисвятое


Възкресен тропар, глас 3:

Да се веселят небесните, да се радват земните, защото с мишцата Си Господ одържа победа: със смъртта Си стъпка смъртта, стана първороден от мъртвите, избави ни от утробата на ада и даде на света велика милост.

Слава, на мъченика, глас 4:

Наранен от божествената любов, преславни премъдри Георги, на нечестивите си проповядвал Христос Бога и с нозете си потъпка нечестието на турците, а като се украси с мъченически венец, побърза към небесните множества. Моли Христос Бог да спаси твоето отечество, града и народа, който винаги почита твоите подвизи.

И сега, Богородичния: Еже от века утаенное

От вечност скритата, непозната и на ангелите тайна чрез тебе, Богоро­дице, се откри на живеещите на земята: Бог се въплъти в неслитно единство и заради нас доброволно прие кръст, чрез който възкреси първосъздадения и спаси от смърт душите ни.


Отпуст


——————————————————————


УТРИННА СЛУЖБА


Бог Господ, гл. 3

Пс. 117

  Стих 1. Славете Господа, защото Той е благ, защото милостта Му е вечна.

Господ е Бог и ни се яви, благословен е Идещият в името Господне.

  Стих 2. Oбсадиха ме, обиколиха ме, но с името Господне аз ги повалих.

  Стих 3. Няма да умра, но ще живея и ще разгласям делата Господни.

  Стих 4. Камъкът, който отхвърлиха зидарите, той стана глава на ъгъла: това е от Господа, и е дивно в очите ни.


Възкресен тропар, глас 3:

Да се веселят небесните, да се радват земните, защото с мишцата Си Господ одържа победа: със смъртта Си стъпка смъртта, стана първороден от мъртвите, избави ни от утробата на ада и даде на света велика милост. (2)

Слава, на мъченика, глас 4:

Наранен от божествената любов, преславни премъдри Георги, на нечестивите си проповядвал Христос Бога и с нозете си потъпка нечестието на турците, а като се украси с мъченически венец, побърза към небесните множества. Моли Христос Бог да спаси твоето отечество, града и народа, който винаги почита твоите подвизи.

И сега, Богородичния: Еже от века утаенное

От вечност скритата, непозната и на ангелите тайна чрез тебе, Богоро­дице, се откри на живеещите на земята: Бог се въплъти в неслитно единство и заради нас доброволно прие кръст, чрез който възкреси първосъздадения и спаси от смърт душите ни.


Малка ектения: Възглас: Защото Твоя е властта, и Твое е Царството, силата и славата на Отца и Сина и Светият Дух, сега и винаги и во веки веков. Амин.


Първи седални, глас 3:

Христос възкръсна от мъртвите, първи сред починалите, първороден от цялото творение и Творец на всичко създадено; в Себе Си Той възстанови покварената природа на нашия род. Повече няма да царуваш, смърте, защото Владиката на всичко унищожи твоята сила.


Стих: Стани, Господи Боже мой, дигни ръката Си, не забравяй Твоите до край потиснати. (Пс.9:33)

Господи, след като с плътта Си изпита смъртта, чрез Твоето възкресение Ти премахна жилото на смъртта и укрепи човека срещу нея, като обяви премахването на древното проклятие. Господи, Защитниче на живота ни, слава на Тебе!


Слава, и сега, Богородичен: Красоте девства

Поразен от красотата на твоето девство и от пресветлата ти чистота, Гавриил ти извика, Богородице: каква достойна похвала да ти принеса и как да те нарека? Недоумявам и се стъписвам. И затова, както ми е наредено, казвам ти: Радвай се, Благодатна!


Малка ектения: Защото си благ и човеколюбив Бог и на Тебе възнасяме слава…

Втори седален от Пентикостара, глас 3
Подобен: Красоте девства:

Като възприе всичко човешко, присвои всичко наше, благоволил си да бъдеш прикован на кръст, Творче мой, прие да претърпиш смърт като човек, за да избавиш човешкото естество от смъртта като Бог. Затова Те възпяваме като Животодател: слава, Христе, на Твоето добросърдечие!


Стих: Ще Те славя, Господи, от все сърце, ще възвестявам всички Твои чудеса. (Пс.9:1)

Ние, вярващите, богословстваме за неизразимата, неразбираема и необяснима тайна на разпятието и възкресението, защото днес смъртта и адът са пленени, а човешкият род се облече в нетление; затова с благодарност ти викаме: слава на Твоето възкресение, Христе.

Слава, и сега: Богородичен:

Небесните (ангели) с любов се веселяха, а земните (хора) трепереха от ужас, когато пречистият глас те застигна, Богородице, защото общо тържество всички огря, когато Първосъздаденият бе избавен от смъртта. Затова с ангелите ти пеем: радвай се, Чиста Дево Майко!


Полиелей и Величание на мъченика


„Благословен си, Господи“, гл. 5

Благословен си Ти, Господи, научи ме на Твоите наредби! (Пс.118:12)

Съборът на ангелите се удиви, като Те видя сред мъртвите, Спасителю, разрушил силата на смъртта и възкресил със Себе Си Адам, и освободил всички от ада.

Благословен си Ти, Господи, научи ме на Твоите наредби!

Защо от съчувствие смесвате мирото със сълзи, ученички?“, заговори на мироносиците блестящият в гроба ангел: „Вижте гроба и разберете, че Спасителят възкръсна от гроба“.

Благословен си Ти, Господи, научи ме на Твоите наредби!

Много рано мироносиците изтичаха при Твоя гроб, ридаейки, но ангелът застана пред тях и рече: „Свърши времето за ридания, не плачете, а кажете на апостолите за възкресението“.

Благословен си Ти, Господи, научи ме на Твоите наредби!

Жените мироносици, дошли с миро при Твоя гроб, Спасителю ридаеха, когато ангелът ясно се обърна към тях с думите: „Защо смятате Живия за мъртъв? Защото Той като Бог възкръсна от гроба“.

Слава

Да се поклоним на Отца и на Неговия Син, и на Светия Дух – Светата Троица в едно същество, и със серафимите да кажем: свят, свят, свят си, Господи!

И сега

Ти избави Адам от греха и на Ева дари радост вместо печал, Дево, когато роди Животодателя; въплътеният от тебе Бог и Човек отведе към живота отпадналите от него. 

Алилуйя, алилуйя, алилуйя, слава Тебе Боже! (3 пъти)


Малка ектения

Свещеникът: Защото е благословено Твоето име и е величествено царството Ти…


Седален след полиелея, на мъченика, глас 8.

Подобен: Прему́дрость и Сло́во:

Ти беше богат съобщник в мъдростта на Божието Слово, като посрами агарянските* учители, ти спечели Христос за помощник, изтърпя ужасни мъки и дори до смъртта си на дървото не отпадна от благочестието, ти беше обесен три дни и с нетленността на тялото си развесели благочестивите. Затова днес празнуваме твоята свята кончина и възнасяме хвала на Господ, тройно блажени Георги; моли Христос Бог да даде прошка на греховете на тези, които празнуват с любов твоята почитана памет.

* Агаряни – потомци на Исмаил, син на Агар, наложница на Авраам. В литературата се използва със значение „мюсюлмански“.

Слава, и сега, Богородичен:

Ти зачена Премъдростта и Словото в твоята утроба без да се опалиш, майко Божия, роди на света Съдържащия света, Даващия храна на всич­ки, и Твореца на тварите. Затова те моля, и с вяра те славя, всесвета Дево, да се избавя от прегрешенията, а в деня на съда, когато трябва да застана пред моя Създател, подай ми тогава твоята помощ, Владичице, Дево чиста, защо­то всичко можеш щом поискаш, най-прославяна.


Ипакои, глас 3:

Сияещият ангел удиви с вида си и утеши с думите си мироносиците, като им каза: защо търсите Живия в гроба? Той възкръсна и изпразни гробовете. Знайте, че е неизменен Този, Който промени тлението. Кажете на Бога: Колко са страшни Твоите дела, защото си спасил човешкия род!


 Стъпални, глас 3

Антифон 1:

Слове, Ти освободи от плен Сион от Вавилон, затова ме привлечѝ от страстите ми към живота. Пс 125

Които със сълзи по Бога сеят на юг, с радост ще жънат класове на вечен живот.

Слава: И сега:

Всеки добър дар идва от Святия Дух, Той сияе заедно с Отец и Син, всичко чрез Него живее и се движи.


Антифон 2:

Ако Господ не съзида дом на добродетелите, ние напразно ще се трудим; щом Той закриля душата, никой не ще превземе града ни. Пс 126

Светиите винаги са като плод на утробата за Тебе, Христе, те са осиновени за Отец чрез Светия Дух.

Слава: И сега:

Всяка святост и мъдрост са от Светия Дух, защото Той е същността на цялото творение; нека Му се покланяме както на Отец и Словото, защото Той е Бог.


Антифон 3:

Блажени са, които се боят от Господ и ходят по пътеките Му, защото ядат живителните плодове на Неговите заповеди. Пс 127

Пастиреначалниче, радвай се, като виждаш около трапезата Си Твоите чеда да носят клонки от добри дела.

Слава: И сега:

От Светия Дух е всяко богатство на славата, от Него идва благодат и живот за цялото творение, защото Той е възпяван заедно с Отец и Словото.


Прокимен, гл. 3. Пс 95

Кажете на народите: Господ царува! затова е твърда вселената, няма да се поклати. (Ст. 10)

Стих: Възпейте Господу песен нова, възпейте Господу, цяла земьо. (Ст. 1)

Кажете на народите: Господ царува! затова е твърда вселената, няма да се поклати.

Пасхален канон от св. Йоан Дамаскин, VIII в

Песен 1, гл. 1

Воскресения день просветимся людие

В деня на Възкресението да се просветим, о люде! Пасха, Господня Пасха! От смъртта към живота и от земята към небето Христос, нашият Бог, преведе нас, които пеем победната песен.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Да очистим чувствата си, и ще видим непристъпната светлина на Христовото възкресение и ясно ще чуем: радвайте се! – ние, които пеем победна песен.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Небесата достойно да се веселят, земята да се радва, да празнува целият свят, видимият и невидимият: Христос възкръсна, веселие вечно.

Богородични:

Разрушила си предела на умъртвяването, като си родила вечния живот, Христа, възсиял днес от гроба, Дево всенепорочна, и просветил света.

Видяла Твоя Син и Бог възкръснал, радвай се с апостолите, Богоблагодатна, Чиста, и първа си чула: радвай се, като причина за всяка радост, Богомайко всенепорочна.


Канон на светия мъченик, глас 4, чието краестрочие е: Но́вому му́ченику но́вую плету́ похвалу́. (На новия мъченик плета нова похвала).

Песен 1

Припев: Свети мъчениче Георги, моли Бога за нас!

Новоявен мъчениче, блажени Георги, ти се яви напоследък в света, затова  чрез твоята благодат ми дай думи, да прославя по достойнство твоите подвизи.

Застанал пред съда, ти с духовните си очи видя съсловието на мъчениците, които радостно те призовават, Георги, и те украсяват със същите венци.

С твоята достойна за удивление борба и противопоставяне ти надви мохамеданските предания и закони, като срази сарацинската им вяра, досточудни и славни Георги, а като се укрепи в Христос, ти напълно посрами злочестивия мъчител. ИЖД

Слава: Ти се облече в бронята на изповеданието на вярата и сложи шлема на благодатта, Георги, и с най-светъл и честен език, който проповядва Бога, като меч, посече безумния мъчител.

И сега: Богородичен: Без се́мене О́тчею во́лею от Боже́ственнаго Ду́ха Божия зачала́ еси́ Сы́на и пло́тию породила́ еси́, И́же от Отца́ без ма́тере и нас ра́ди из тебе́ без отца́.


Песен 3

Дойдете да отпием от новото питие, не вода, извираща чудесно от безплоден камък, а вино от източника на нетлението, извиращ от Христовия гроб, в който се утвърждаваме.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Днес всичко се изпълни със светлина, небето и земята, и преизподнята: всяка твар да празнува Христовото възкресение, в Когото се утвърждава.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Вчера се съпогребах с Тебе, Христе, днес възкръсвам с Тебе, възкръсналия, съразпъвах се с Тебе вчера; Сам ме прослави с Тебе, Спасителю, в Твоето Царство.

Богородични:

За нетленен живот идвам днес, по благодатта на Родилия се от Тебе, Чиста, и озарил със светлина всички краища.

Бога, Когото си родила по плът, си видяла възкръснал, както каза, Чиста, ликувай, и като Бог, Пречиста, Го величай.


Песен 3, на мъченика

Припев: Свети мъчениче Георги, моли Бога за нас!

Ополче́ние злочести́вое, я́ко воево́да си́лен, победи́л еси́ и стропти́ваго зми́я вся хи́трости попра́л еси́, му́чениче Гео́ргие.

О Влады́це пе́рвее и Го́споде не насы́тишася иуде́и законопресту́пнии и пророкоуби́йственнии, но и Того́ му́ченика разреза́ему те́лу, и огне́м опаля́ему неми́лостивно, и води́му по гра́ду от слуг нече́стия.

Епа́рх се́ти простира́ше словесы́ ласка́тельными к ловле́нию страда́льца прему́драго. Но он вопия́ к нему́: преста́ни на мно́зе буесло́вия, аз бо бесо́м не поклоню́ся, ни пожру́, па́че Творца́, нас созда́вшаго.

Слава: Му́дренно после́довал еси́ Влады́це твоему́, от иуде́й пророко-уби́йственных на Дре́ве пове́шенному, и во пло́ти твое́й испо́лнил еси́ лише́ние скорбе́й Христо́вых за Це́рковь.

И сега: Богородичен: Ты еди́на су́щим на земли́ па́че естества́, благи́х Хода́таица, Ма́ти Божия яви́лася еси́, те́мже, ра́дуйся, вопие́м Ти, я́ко Го́спода ро́ждшей, спасе́ние душа́м на́шим.


Малка ектения: Възглас: Защото Ти си наш Бог и на Тебе слава въздаваме…

Кондак, на разслабения, глас 3

Душата ми, Господи, разслабена тежко от всякакви грехове и противоестествени дела, въздигни чрез Твоята божествена грижа, както някога въздигна разслабения, та спасяван да Ти викам: слава, милостиви Христе, на Твоята сила!

Икос: Иисусе Боже, Който с ръцете Си обгръщаш краищата на земята и си събезначален на Отца и с Духа Свети владичестваш над всичко, Ти се яви в плът, за да изцериш недъзите и да прогониш страстите. Ти просвети слепците и чрез божественото Си слово вдигна разслабения, повелявайки му изведнъж да ходи и да вдигне на рамо одъра, на който дотогава лежеше. Затова всички ние заедно с него възпяваме и зовем: слава, милостиви Христе, на Твоята сила!

Слава, седален на мъченика, глас 4. Подобен: Вознесыйся на Крест:

Издигнат на дървото от нечестивите, и останал нетленен за тяхна посрама, страдалче свети Георги блажени, с твоята благодат развесели твоя православен народ и град, като ги ограждаш от вражески нападения и им даваш винаги в съюз твоите молитви, с дръзновението, което имаш към Бога: вярата, която победи света.

И сега, Богородичен: Красоте девства, гл. 3:

Поразен от красотата на твоето девство и от пресветлата ти чистота, Гавриил ти извика, Богородице: каква достойна похвала да ти принеса и как да те нарека? Недоумявам и се стъписвам. И затова, както ми е наредено, казвам ти: Радвай се, Благодатна!


Песен 4

На божествена стража да застане заедно с нас боговдъхновения пророк Авакум и да се покаже като светоносен ангел, който вика с ясен глас: днес дойде спасението на света, понеже Христос възкръсна като всесилен!

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Мъжки пол, разтворил девствената утроба, се яви Христос; като човек бе наречен непорочен Агнец, като непричастен на сквернота, нашата Пасха; и като Бог истинен се нарече съвършен.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Като едногодишен агнец, благословеният наш венец Христос, волно бе заклан за всички, очистителна Пасха, и пак изгря за нас от гроба прекрасното Слънце на правдата.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Богоотецът Давид скачаше и играеше пред ковчега Господен, а Божиите свети хора, като виждаме сбъдването на образите, божествено да се веселим, защото възкръсна Христос, като всесилен.

Богородични:

Създалият Адам, Твоя праотец, Чиста, се създаде от Тебе, и днес със Своята смърт разруши смъртното жилище и озари всичко с божествените лъчи на възкресението.

Христа, Когото си родила, Чиста, като виждаш днес прекрасно възсиял от мъртвите за спасение на всички, добра и непорочна, и прекрасна между жените, радвайки се апостолите, прославяй.

Песен 4, на мъченика

Припев: Свети мъчениче Георги, моли Бога за нас!

Что ми мно́гая словеса́ и обеща́емая тле́емая, я́же безу́мие предлага́еши? – Гео́ргие глаго́лал еси́ к мучи́телю, – сия́ вся мне же́лчи горча́йши. Но твори́, е́же хо́щеши, о злому́дренне, аз бо вопию́: слава си́ле Твоей, Го́споди.

Изнури́ плоть твою́ мно́гими ра́нами злому́дренный мучи́тель, ты же, треблаже́нне, по́мысл непрекло́нен спасл еси́, поя́ усе́рдно тя Укре́пльшему: слава си́ле Твое́й, Го́споди.

Слава: Ника́коже тебе́ послу́шаю, к па́губе привлача́юща, е́же служи́ти нечи́стым бесо́м, я́коже вы, нечести́вии, слу́жите помраче́нной пре́лести, – Гео́ргий к мучи́телю веща́ше. – Умру́ же па́че усе́рдно за Уме́ршаго мене́ ра́ди и с му́ченики вопию́: слава си́ле Твое́й, Го́споди.

И сега: Богородичен: Неискусобра́чно родила́ еси́, о Дево, и по рождестве́ яви́лася еси́, де́вствующи па́ки. Те́мже немо́лчными гла́сы, ра́дуйся, Влады́чице, ве́рою несумне́нною взыва́ем.


Песен 5

Нека станем рано с изгрева и да принесем на Владиката вместо миро – песен и ще видим Христа – Слънцето на правдата, Което възсиява, дарявайки живот на всички!

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Окованите в адовите вериги, видели Твоето безмерно милосърдие, вървяха към светлината, Христе, с весели нозе, хвалейки вечната Пасха.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Да пристъпим, свещеносци, към Христа, излизащ от гроба като Жених, и да празнуваме с небесните чинове спасителната Божия Пасха.

Богородични:

Просвещава се с божествените и живоносни лъчи на възкресението на Твоя Син, Пречиста Богомайко, събранието на благочестивите, и се изпълва с радост.

Не си нарушил вратата на девството при въплъщението, не си разрушил печатите на гроба, Царю на творението, откъдето, като Те видя възкръснал, Твоята Майка се радваше.

Песен 5, на мъченика

Припев: Свети мъчениче Георги, моли Бога за нас!

Изнемого́ша бию́щии, страстоте́рпчестей пло́ти утве́рждшися, и мучи́тель, томле́ния изыску́я: ты же до́блественне терпе́л еси́, красу́яся ра́нами, я́же за любо́вь подъя́л еси́ Го́спода твоего́.

Коль стра́шно же и пресла́вно за Христа сопротивле́ние твое́, ему́же у́бо почуди́шася племена́, обре́тшаяся на по́двизе, и похвали́ша терпе́ния, ту́рцы же и срацы́ни студо́м облеко́шася.

Слава: О, нра́ва благочести́ва! О, до́блественна ра́зума! О, ве́ры тепле́йшия честна́го страстоте́рпца Гео́ргия! Ея́же ра́ди Бо́га получи́.

И сега: Богородичен: Тя ору́жие непобеди́мо на враги́ предлага́ем, Тя держа́ву и наде́жду на́шего спасе́ния, Богоневе́стная, и́мамы.


Песен 6

Ти слезе в земната преизподня, о Христе, и съкруши вековните прегради, които държаха пленниците на смъртта и както Йона от кита, Ти тридневен възкръсна от гроба!

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Съхранил цели печатите, Христе, си възкръснал от гроба, както не си повредил утробата на Девата при Твоето раждане, и си отворил за нас вратите на рая.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Спасителю мой, живо и нежертвено заколение, като Бог, Сам доброволно Си се принесъл на Отца, и си възкресил праотеца Адам, като си възкръснал от гроба.

Богородични:

Към нетленен и вечен живот бе възведено окованото от смъртта и тлението естество от Въплътилия Се от Твоята пречиста утроба, Богородице Дево.

Слезе в земната преизподня Слезлият в Твоята утроба, Чиста, и вселил се и въплътил се свръхестествено, и издигна със Себе Си Адам, като възкръсна от гроба.

Песен 6, на мъченика

Припев: Свети мъчениче Георги, моли Бога за нас!

Ника́коже поколеба́ша столпа́ благоче́стия свире́пство повелева́ющаго безбо́жнаго мучи́теля, ни жезлы́ бие́ния, ни го́рькая темни́ца, ни ра́ны, ниже́ смерть ну́жднейшая.

О́ку Херуви́мскому ума́ твоего́ чистота́ уподо́бися: до́ле бо му́жески терпе́л еси́ муче́ния, горе́ же предстоя́л еси́ Влады́це, посла́вшему тебе́ вене́ц побе́дный.

Слава: Взыгра́шася све́тло му́ченичестии тогда́ ли́цы, ви́девше твое́ дерзнове́ние, и, прини́кше ку́пно со А́нгелы, неви́димо укрепля́ху тя в по́двизе.

И сега: Богородичен: О чу́до, всех чуде́с нове́йшее! Я́ко Де́ва, во утро́бе вся Содержа́щаго неискусому́жно прие́мши, не стужи́ Си.


Малка ектения: Възглас: Защото Ти си Царя на мира и Спасителя на нашите души и на Тебе слава въздаваме, …


Кондак на мъченика, глас 8: Подобен: Взбранной воеводе:

Като многосветла звезда ти се показа неизмамен от света, страдалецо, който възвестяваш праведното слънце Христос, и като потъпка мохамеданската измама под нозете си, удиви беззаконния началник и мъчителите със своето крепко търпение, и като даваш светлина на верните, се молиш непрестанно на Бога за всички нас.

Икос:

Премъдрият Създател на духовното лозе говори в притчата* с пресвети уста, че на започналите работа в единадесетия час ще даде същата заплата като на тези, които работят от първия час; а сега на дело поясни тайната на притчата, като показа новия мъченик Георги, който потъпка под нозете си преданията на Мохамед и удиви беззаконните мъчители с твърдото си търпение, като напоследък се уподоби на първите страдалци от преди хиляда години, затова и на вярващите дава светлина, като се моли непрестанно на Бог за всички нас.

* (Мат. 20:1-16)

 Синаксар

На този ден празнуваме паметта на св ап. Карп (I - II век), сътрудник на ап. Павел и св. мчк Георги Софийски, най-нови, обесен от турците през 1530 г. По техните молитви, Христе Боже, помилуй и спаси нас! Амин.

От Никифор Ка̀лист Ксанто̀пул (+1335)

В този ден Неделя четвърта след Пасха спомняме чудото с разслабления (парализирания), изцерен от Господ Иисус в Йерусалимската къпалня „Витезда“. Отредено е сега да правим този спомен, понеже чудото е станало по това време наскоро след юдейския празник Пасха, в годината преди Христовите страдания.

По това именно време Иисус възлязъл в Йерусалим и дошъл в къпалнята, наречена по еврейски Витезда, което ще рече „Дом на милосърдието“. Според разказа на св. евангелист Йоан тук имало пет притвора, препълнени с болни от най-различни болести: слепи, хроми, изсъхнали. Всички те чакали да се раздвижи водата. Защото ангел Господен периодично слизал в къпалнята и раздвижвал водата. И по свидетелството на евангелиста, който от болните пръв успявал да влезе в къпалнята след раздвижването на водата, оздравявал от каквато и болест да бил налегнат.

Между многото болни тук имало и един човек, който бил парализиран от 38 години. Той чакал да се раздвижи водата, да влезе в нея и да получи изцеление, но при всеки случай, когато се раздвижвала водата, друг, по-подвижен от него, се хвърлял в къпалнята и се изцелявал. Минавайки прочее през тоя дом на човешкото страдание, но същевременно и дом на милосърдието, изпълненият с божествено състрадание Христос се спрял пред разслабения и го запитал дали иска да оздравее. Парализираният потвърдил желанието си да оздравее, но се натъжил, че си няма човек, който да го хвърли в къпалнята, когато водата бъде раздвижена. Тогава Христос му казал да вземе одъра си и да ходи. Разслабеният веднага се почувствал здрав, станал, взел си одъра и се отправил за дома си. 

Този ден обаче било събота. А според закона на Мойсей в събота не бивало да се върши никаква работа. Като видели изцерения да носи в съботен ден одъра си, юдеите го упрекнали, че нарушава закона, но оздравелият отговорил: „Който ме издери, Той ми рече: вземи одъра си и ходи“. Попитали го: „Кой е тоя човек“? Изцереният обаче не можал да им каже Кой го е излекувал, понеже не Го познавал, а Иисус вече се бил оттеглил. След това обаче Христос го срещнал в храма и му казал: „Ето, ти оздравя. Недей греши вече, за да не те сполети нещо по-лошо!“ Някои смятат, че този човек е същият оня, който ударил плесница на Христос, когато бил изправен на съд пред Каиафа. Предупреждението на Господ Иисус към изцерения да не греши вече, за да не му се случи нещо по-лошо иде да подскаже, че причините на болестите не са само външни, физически, но и духовни, породени от някой грях.

Когато юдеите узнали, че Христос е излекувал болния и му казал да вземе одъра си и да ходи, се изпълнили с ненавист към Господа и търсели случай да Го убият, задето нарушавал съботната почивка. И при други случаи, когато Христос бил обвиняван в нарушение на закона относно съботата, Той изтъквал истинския смисъл на закона, а именно, че съботата е за човека, а не човек за съботата, че в събота е позволено да се прави добро и че Син Човечески е Господар на съботата.

От историческата някогашна къпалня „Витезда“ при Овчи порти в Йерусалим днес са останали само развалини. Днес вече не слиза тук ангел Господен, за да раздвижи водата. Няма тук и чакащи болни. Това обаче не ще рече, че днес изобщо няма болни или че няма и Витезда. И болни има, и Витезда има. Новата Витезда е светата Църква Христова с нейните благодатни свети тайнства, и по-особено тайнството Покаяние.

Спомняйки си днес евангелското събитие, станало някога при Витезда в Йерусалим, нека помним и предупредителните думи на Господ Иисус, отправени към излекувания разслабен: „Ето, ти оздравя. Гледай да не грешиш вече, за да не те сполети нещо по-лошо!“ Ако ли обаче сгрешим, нека не се отчайваме, а да се хвърлим в благодатните изцелителни води на духовната Витезда тайнството Покаяние, за да получим изцеление. Божественият Лекар милосърдният Господ Иисус и нам ще помогне, както някога помогна и на разслабления ще ни изцери от нашите телесни и душевни недъзи и ще ни спаси. Нему слава вовеки. Амин!


Песен 7

  Оня, Който избави тримата отроци в пещта Се въплъти и страда като смъртен човек и чрез страданията, смъртното облече в дрехата на безсмъртието; Той единствен е благословен и преславен Бог на нашите отци.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Богомъдрите жени с миро тичаха след Тебе, Когото търсеха със сълзи като мъртъв, и радвайки се, се поклониха на живия Бог, и тайнствената Пасха, Христе, на Твоите ученици благовестиха.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Да празнуваме умъртвяването на смъртта, разрушаването на ада, началото на друг, вечен живот, и играейки да възпяваме Виновния, един Бог, благословен и препрославен.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Наистина, свещена и всепразнична е тази спасителна, светозарна нощ, предвестница на светоносния ден на възкресението, в която вечната Светлина изгря от гроба за всички.

Богородични:

Умъртвил смъртта, Твоят Син, Всенепорочна, днес дари нетленен живот на всички смъртни вовеки, един Бог на отците, благословен и препрославен.

Царстващият над всяко създание, бидейки човек, като се всели в Твоята утроба, Богоблагодатна, и претърпя разпятие и смърт, възкръсна боголепно, и въздигна и нас, като всесилен.


Песен 7, на мъченика

Припев: Свети мъчениче Георги, моли Бога за нас!

Наноси́мая ти страда́ния, Гео́ргие досточу́дне, ели́ко пе́стрый он и кова́рный мучи́тель наноша́ше, ты же, страда́льче, му́жественне терпе́л еси́ за любо́вь Христа твоего́, ра́достно поя́: препе́тый оте́ц на́ших Бо́же, благослове́н еси.

И́стинен аз му́ченик и́стиннаго Христа, Бо́га на́шего, – страда́лец взыва́ше к беззако́нным, – бие́ния же́зленная, и огнь, и ины́я му́ки гото́в еемь сла́дце подъя́ти за любо́вь Христа моего́, ра́достно поя́: препе́тый оте́ц на́ших Бо́же, благослове́н еси́.

Слава: Зубы́ скре́гчуще уби́йственне, беззако́ннии ту́рцы, я́ко зве́рие, восхи́тиша Богоявле́нника и огню́ предава́ху, му́ченик же ра́достно поя́ше: препе́тый оте́ц на́ших Бо́же, благослове́н еси́.

И сега: Богородичен: Вы́шняго освяще́нное Боже́ственное селе́ние, ра́дуйся, Тобо́ю бо даде́ся ра́дость, Богоро́дице, вопию́щим Ти: благослове́нна Ты в жена́х, Всенепоро́чная Влады́чице.


Песен 8

Това е определеният и Свят ден, първата Събота, цар и господар на дните, празник на празниците и тържество на тържествата, в него благославяме Христа во веки.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Дойдете, чеда на новото лозе и божественото веселие, в избрания ден на възкресението да се приобщим с Христовото Царство, възпявайки Го като Бог вовеки.

Припев: Слава, Господи, на Твоето свето възкресение.

Подигни очи наоколо, Сионе, и виж: ето, дойдоха при тебе, като богосветли светила, от запад, от север, от морето и от изток твоите чеда, благославящи в тебе Христа вовеки.

Пресвета Троице, Боже наш, слава на Тебе!

Отче Вседържителю, и Слове, и Душе, съединено в три ипостаси Естество, свръхестествено и пребожествено, в Тебе се кръстихме и Тебе благославяме вовеки.

Богородични:

Чрез тебе дойде в света Господ, Богородице Дево, и, разкъсал утробата на ада, дари възкресение на нас, смъртните, затова Го благославяме вовеки.

Цялата сила на смъртта победи твоят Син, Дево, със Своето възкресение и, като крепък Бог, и нас въздигна и обожи, затова Го благославяме вовеки.

Песен 8, на мъченика

Припев: Свети мъчениче Георги, моли Бога за нас!

Ублажи́ша тя лю́ди, благослови́ша святи́телие, слы́шаще твое́ му́жественное терпе́ние и ко Христу́ хода́тая стяжа́вше тя. И ны́не приходя́ще, честны́м твои́м моще́м покланя́ются, взыва́юще: благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.

Хваля́ся я́звами Христо́выми, к ве́чным восте́кл еси́ оби́телем, в багряни́цу оде́ян, му́чениче Гео́ргие, от крове́й твои́х обагре́ную, и све́тло Царю́ сил предстои́ши, с му́ченики лику́я, пое́ши: благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.

Слава: Игра́ет вели́кий град Среде́ц, и вси окре́стнии гра́ди, и ве́си, тебе́ воспита́вшии, и крася́тся па́мятию твое́ю честно́ю, страстоте́рпче Гео́ргие. Муче́ние бо сконча́в, венца́ побе́ды сподо́бился еси́ и пое́ши: благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.

И сега: Богородичен: Ты еди́на во всех роде́х, Дево Пречи́стая, Ма́ти яви́лася еси́ Бо́га, Ты Божеству́ была́ еси́ пребыва́лище, Всенепоро́чная, не опа́льшися огне́м непристу́пнаго Све́та. Те́мже вси Тя благослови́м, Мари́е Богоневе́стная.



Катавасии на Пасха, гл. 1

Песен 1

В деня на Възкресението да се просветим, о люде! Пасха, Господня Пасха! От смъртта към живота и от земята към небето Христос, нашият Бог, преведе нас, които пеем победната песен.

Песен 3

Елате да отпием от новото питие, не вода, извираща чудесно от безплоден камък, а вино от източника на нетлението, извиращ от Христовия гроб, в който се утвърждаваме.

Песен 4

На божествена стража да застане заедно с нас боговдъхновения пророк Авакум и да се покаже като светоносен ангел, който вика с ясен глас: „Днес дойде спасението на света, понеже Христос възкръсна като всесилен!“

Песен 5

Нека станем рано с изгрева и да принесем на Владиката вместо миро – песен и ще видим Христа – Слънцето на правдата, Което възсиява, дарявайки живот на всички!

Песен 6

Ти слезе в земната преизподня, о Христе, и съкруши вековните прегради, които държаха пленниците на смъртта и както Йона от кита, Ти тридневен възкръсна от гроба!

Песен 7

Оня, Който избави тримата отроци в пещта Се въплъти и страда като смъртен човек и чрез страданията, смъртното облече в дрехата на безсмъртието; Той единствен е благословен и преславен Бог на нашите отци.

Песен 8

Възхваляваме, благославяме, покланяме се на Господ, като Го възпяваме и прославяме през всички векове.

Това е определеният и Свят ден, първата Събота, цар и господар на дните, празник на празниците и тържество на тържествата, в него благославяме Христа во веки.


Евангелски чин

Дяконът: На Господ да се помолим!

Народът: Господи, помилуй.

Свещеникът: Защото си свят Боже наш и сред светии пребъдваш, и на Тебе, Отца и Сина, и Светия Дух, подобава всяка слава, чест и поклонение, сега и винаги, и во веки веков.

Народът: Амин! Всякое дихание да хвалит Господа (2). Да хвалит дихание, всякое Господа.

Дяконът: И да се удостоим да изслушаме светото Евангелие, Господ Бог да помолим!

Народът: Господи, помилуй (3).

Дяконът: Премъдрост. Да застанем прави за да изслушаме светото Евангелие.

Свещеникът: Мир на всички!

Народът: И на твоя дух!

Свещеникът: Ще се чете из светото Евангелие според името.

Дяконът: Да внимаваме.

Народът: Слава на Тебе, Господи, слава на Тебе!


Възкресно евангелие (5)


Възкресна песен

Четец: Като видяхме Христовото Възкресение, нека се поклоним на светия Господ Иисус, Който едничък е безгрешен. На Твоя Кръст се покланяме, Христе, и Твоето Свято Възкресение възпяваме и славим – Ти си нашият Бог, освен Тебе другиго не знаем и с Твоето име се именуваме. Дойдете, всички верни, да се поклоним на святото Христово Възкресение, защото, ето – чрез Кръста дойде радост за целия свят. Всякога благославяйки Господа, нека възпяваме Неговото Възкресение, защото Той, като претърпя разпятие, със смърт смъртта разруши.


50 Псалом (пее се)


Слава: По молитвите на апостолите, Милостиви, очисти множеството наши съгрешения.

И сега: По молитвите на Богородица, Милостиви, очисти множеството наши съгрешения.

Стих: Помилуй ме, Боже, по великата Си милост и по множеството Си щедрости, очисти беззаконието ми.

Стихира, глас 6:

Възкръсна Иисус от гроба както предрече, даде ни живот вечен и велика милост.


Литийна молитва (дяконът)

Свещеникът: По милостта и щедростите на Единородния Твой Син, с Когото Си благословен, заедно с Пресветия, Благия и Животворящия Твой Дух сега и винаги и во веки веков.


Вместо Честнейшую, 9 песен

Дяконът: Богородицата и майка на Светлината с песни да възвеличим!

 9 Песен

Припев: Величай, душо моя, доброволно пострадалия, погребания и възкръсналия от гроба на третия ден.

Светлей, светлей, нови Йерусалиме, защото славата Господня над тебе възсия! Ликувай сега и се весели, Сионе! А ти, чиста Богородице, радвай се за възкресението на Родения от тебе!

Припев: Душата ми величае възкръсналия тридневно от гроба, Христа Животодателя.

Светлей, светлей, нови Йерусалиме, защото славата Господня над тебе възсия! Ликувай сега и се весели, Сионе! А ти, чиста Богородице, радвай се за възкресението на Родения от тебе!

Припев: Христос е новата Пасха, живата Жертва, Агнецът Божий, вземащ греховете на света.

О, Божествен, о, любезен, о пресладък Твой глас! Истинно си обещал да бъдеш с нас до края на века, Христе; в Него, верни, имайки твърда надежда, да се радваме.

Припев: Днес творението ликува и се радва, защото Христос възкръсна и ада беше ограбен.

О, Пасха, велика и свещена, Христе! О, Мъдрост, и Слово Божие, и Сила! Дай ни истинно да се причастяваме с Тебе в незалязващия ден на Твоето Царство.

На Богородица

Припев: Слава на Отца и Сина, и Светия Дух.

Ние верните в един глас Те прославяме, о Дево: „Радвай се, Двер Господня; радвай се, духовен Граде; радвай се, защото благодарение на Тебе за нас днес възсия светлината на възкресението от мъртвите на Родилия Се от Тебе!“

Припев: Сега и винаги и во веки веков. Амин.

Весели се и се радвай, свята божествена Врата! Защото Иисус влезе в гроба и излезе, просиявайки по-светло от слънце и озари всички верни, възрадвана от Бога Владичице!

Задо­стой­ник

Ангелът викаше на Благодатната: „Чиста Дево, радвай се! И пак ще кажа: Радвай се! Твоят Син възкръсна тридневен от гроба и мъртвите възкреси.“ Хора, веселете се.

Светлей, светлей, нови Йерусалиме, защото славата Господня над тебе възсия! Ликувай сега и се весели, Сионе! А ти, чиста Богородице, радвай се за възкресението на Родения от тебе!


Малка ектения, Възглас: Защото Те хвалят всички небесни сили…


Свят е Господ, нашия Бог. (2)

Превъзнасяйте Господа, Бога нашего, и се покланяйте на подножието Му: защото то е свято! (Пс. 98:5)

Ексапостиларий на Пасха

Пло́тию усну̀в 

Заспал по плът като смъртен, Царю и Господи, възкръснал тридневен, въздигайки Адама със Себе Си и обезсилвайки смъртта, Пасха на безсмъртието, спасение на света. (Превод и изпълнение: Калин Кирилов)

Слава, на мъченика, гл. 3. Подобен: Свете неизменний:

Стоейки пред незалязващата Светлина с мъченическите множества, страдалецо блажен Георги, спаси с молитвите си тези, които те възпяват в деня на твоята памет от изкушения и всякакви беди.

И сега, светилен от пентикостара: Човеколюбецът и всещедър Господ се яви при Овчата къпалня да изцели болните. Намери човек лежащ от години, и му рече: стани, вземи си одъра и ходи в правия път!


Всякое дихание, (Пс. 150), гл. 3

Всичко що диша да хвали Господа. Хвалете Господа от небесата; Хвалете го във висините. На Тебе, Боже, подобава песен.

Хвалете Го, всички Негови ангели; хвалете Го, всичките Му сили. На Тебе, Боже, подобава песен.

Възкресни:

Стих. Да извършат над тях писания съд. Тая чест е за всички Негови светии. (Пс. 149:9)

Дойдете всички народи, проумейте силата на страшната тайна, защото Христос, нашият Спасител, който е Словото от начало, беше разпнат заради нас и доброволно прие погребение, и възкръсна от мъртвите за да спаси всичко. Нека да Му се поклоним!

Стих. Хвалете Бога в Неговата светиня, хвалете Го в крепостта на силата Му. (Пс. 150:1)

Господи, Твоите стражи разказаха всички чудеса, но суетният синедрион напълни ръцете им с пари, като мислеха, че ще скрият възкресението Ти, което светът прославя. Помилвай ни! 

Стих. Хвалете Го поради Неговото могъщество, хвалете Го поради голямото Му величие. (Пс. 150:2)

Всички се изпълниха с радост, щом получиха доказателство за възкресението, защото Мария Магдалина дойде при гроба, намери ангел да седи на камъка в бляскави дрехи, а той рече: защо търсите Живия между мъртвите? Няма Го тук, но възкръсна, както предрече; изпреварва ви в Галилея.

На мъченика, гл. 8, Подобен: Что вы нарече́м:

Стих. Хвалете Го с тръбен звук, хвалете Го с псалтир и гусли. (Пс. 150:3)

Как да те наречем, Георги? Огледало ли на ангелските красоти, на което лъчите на Божествения Дух блести върху тебе? Затова по причина на твоя подвиг, с радост се възнесе в прекрасните жилища на небесния рай. Моли се душите ни да бъдат спасени.

Стих. Хвалете Го с тимпан и хора̀, хвалете Го със струни и орга̀ни (флейти). (Пс. 150:4)

Как да те наречем, Георги? Светлият извор ли на премъдростта на Божието слово, изливайки думи на благочестие за удавяне на нечестивите, защото ти изобличи съдията и затвори устата на агарянските учители със силата на Божествения Дух. Моли се душите ни да бъдат спасени.

Стих. Хвалете Го със звучни кимвали, хвалете Го с кимвали гръмогласни. Всичко, що диша, да хвали Господа! (Пс. 150:5-6)

Как да те наречем, Георги? Търпението на неразрушима крепост, на която ветровете довяха словесни изкушения, а водите я натиснаха с жестоки измъчвания, като биене с тояги и изгаряне със свещи, но тъй като тя (крепостта) е основана на камъка на вярата, не се поклати. Моли се да се спасят душите ни.


Стихири на Пасха, гл. 5

Стих: Да възкръсне Бог и да се разпръснат враговете Му, и да бягат от лицето Му, които Го ненавиждат.

Пасха свещена днес ни се яви: Пасха нова, свята, Пасха тайнствена, Пасха всечестна, Пасха Христос Избавител, Пасха непорочна, Пасха велика, Пасха на верните, Пасха, отваряща ни райските врати, Пасха, освещаваща всички верни.

Стих: Както изчезва дим, да изчезнат, както се топи восък от огън.

Дойдете от видението, жени-благовестници, и кажете на Сион: приеми от нас благата вест за Христовото възкресение; тържествувай, ликувай и се радвай, Иерусалиме, видял Царя Христа излизащ като Жених от гроба.

Стих: Тъй да погинат грешниците от Божието лице, а праведниците да се развеселят.

Жените-мироносици, в ранно утро застанали пред гроба на Жизнодавеца, видяха Ангел, седящ на камък, и той им заговори и казваше: защо търсите Живия между мъртвите? Защо оплаквате Нетленния в тлението? Идете, проповядвайте на учениците Му.

Стих: Тоя ден е Господ сътворил, да се възрадваме и да се развеселим в него.

Пасха прекрасна, Пасха, Господня Пасха! Пасха всечестна просия за нас! Пасха! С радост да се прегърнем едни други! О, Пасха! Избавление от скърби, защото днес от гроба, като от чертог, възсия Христос, жените изпълни с радост, като каза: проповядвайте на апостолите.

Слава, на мъченика, глас 6:

Радвай се, София, български град, защото от тебе произлезе красив плод – мъченик Георги, който удържа добра победа, мъжествено потъпка всички коварства на мъчителя и проповяда на хората честно да се покланят на единия Бог в Троицата, а като увисна на дървото, положи душата си за своя Христос и заслужено прие венеца на победата, затова и ние с дръзновение да извикаме към Христос, нашия Бог, Който го прослави, да умиротвори света и да спаси нашите души. ИЖД

И сега, глас 5: Ден на възкресение е, да се просветим с тържество, и едни други да се прегърнем, да речем: братя! и на ненавиждащите ни да простим всичко с Възкресението, и така да зовем: Христос възкръсна от мъртвите, като със смърт смъртта потъпка, и на тия, които са в гробовете, живот дарува.


Велико славословие

Слава на Тебе, Който ни показа светлината! Слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците добра воля! Хвалим Те, благославяме Те, покланяме Ти се, славословим Те, благодарим Ти заради великата Твоя слава. Господи Царю небесни, Боже Отче Вседържителю, Господи Сине единородни Иисусе Христе, и Светий Душе! Господи Боже, Агнец Божий, Сине на Отца, Който вземаш върху Си греха на света, помилуй нас – Ти, Който вземаш върху Си греховете на света! Приеми нашата молитва, Ти, Който седиш отдясно на Отца, и помилуй нас! Защото само Ти си свят, само Ти си Господ, Иисус Христос, за слава на Бога Отца! Амин!

Всеки ден ще Те благославям и ще прославям Твоето име во веки и във вечни векове! Удостой ни, Господи, през тоя ден да се запазим от грях! Благословен си, Господи, Боже на отците ни, и хвално и прославено да е името ти во веки! Амин!

Да бъде, Господи, милостта Ти над нас, според както Ти се уповаваме! Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби (3 пъти)! Господи, прибежище бил си нам от род във род. Аз рекох: „Господи, помилуй ме и изцери душата ми, защото съгреших пред Тебе“. Господи, към тебе прибягнах, научи ме да изпълнявам Твоята воля, защото Ти си мой Бог. Защото у Тебе е изворът на живота; в Твоята светлина ще видим светлина. Продължи Твоята милост към тия, които Те познават.

   

  Светий Боже, Светий Крепки, Светий Безсмъртни, помилуй нас! (3 пъти)

  Слава на Отца и Сина и на Светия Дух, и сега и винаги и во веки веков. Амин.

  Светий Безсмъртни, помилуй нас!

  Светий Боже, Светий Крепки, Светий Безсмъртни, помилуй нас!

Възкресна песен

Днес стана спасението на света. Нека възпеем Възкръсналият от мъртвите, Началникът на нашия живот: защото като унищожи смъртта чрез смърт, даде ни победа и голяма милост.


——————————————


ЛИТУРГИЯ 


Свещеникът: Благословено е Царството и изпява веднъж Христос воскресе, а хорът два пъти. Следва Велика ектения.


Антифон 1, псалом 65, гл. 2:

Стих 1: Възкликни към Бога, цяла земьо! (Пс. 65:1) Припев: Молитвами Богородицы, Спасе спаси нас.

Вторият хор: Възпейте славата на името Му, въздайте Му слава и хвала. Припев: Молитвами Богородицы, Спасе спаси нас.

Стих 2: Кажете Богу: колко си страшен в делата Си! Поради големината на Твоята сила, ще Ти се покорят Твоите врагове (Пс. 65:3). Припев: Молитвами Богородицы, Спасе спаси нас.

Стих 3: Цяла земя да Ти се поклони и да Ти пее, да пее на Твоето име, Вишни! Припев: Молитвами Богородицы, Спасе спаси нас.

Слава, и сега: двата хора силно: Молитвами Богородицы, Спасе спаси нас.


Антифон 2, псалом 66, глас същия.

Стих 1: Боже, бъди милостив към нас и ни благослови. (Ст. 1) Припев: Спаси ны Сыне Божий, воскресый из мертвых, поющия Ти: Аллилуиа. Веднъж.

Другата страна: Боже, осветли ни с лицето Си, и ни помилвай. Припев: Спаси ны Сыне Божий:

Стих 2: Да познаем на земята Твоя път, у всички народи Твоето спасение.  (Ст.3) Спаси ны Сыне Божий:

Стих 3: Да Те възхвалят народите, Боже; да Те възхвалят всички народи.  (Ст. 4) Спаси ны Сыне Божий:

Слава, и ныне: двата хора:

Единородный Сыне, и Слове Божий, безсмертен Сый, и изволивый спасения нашего ради воплотитися от святыя Богородицы, и Приснодевы Марии, непреложно вочеловечивыйся; распныйся же Христе Боже, смертию смерть поправый, Един сый Святыя Троицы, спрославляемый Отцу и Святому Духу, спаси нас.


 Антифон 3, псалом 67, глас 5.

Стих 1: Да възкръсне Бог и да се разпръснат враговете му. Тропар: Христос воскресе из мертвых:

Другата страна: Да бягат от лицето Му, онези които Го мразят. Христос воскресе:

Стих 2: Както изчезва дима, да изчезнат враговете Божии, както се топи восък от огъня. Христос воскресе:

Стих 3:  Тъй грешниците да загинат от лицето Божие, а праведниците да се развеселят. Христос воскресе:


Входно:

В събранията благославяйте Бога Господа, вие, които сте от Израилево семе! (Пс. 67:27)

(Това входно се пее до Отдание на Пасха)


След входа:

 Възкресен тропар, глас 3: Да веселятся небесная

Да се веселят небесните, да се радват земните, защото с мишцата Си Господ одържа победа: със смъртта Си стъпка смъртта, стана първороден от мъртвите, избави ни от утробата на ада и даде на света велика милост.

Тропар на мъченика, глас 4:

Наранен от божествената любов, преславни премъдри Георгие, на нечестивите си проповядвал Христос Бога и с нозете си потъпкал нечестието на турците, а като се украси с мъченически венец, побърза към небесните множества. Моли Христос Бог да спаси твоето отечество, града и народа, който винаги почита твоите подвизи.

На храмовия светия

Кондак, глас 8: Аще и во гроб

Макар и в гроб да си слязъл, Безсмъртни, но си разрушил силата на ада, и си възкръснал, като Победител, Христе Боже, и на жените мироносици си казал: радвайте се! и на Твоите апостоли си дарил мир и на падналите възкресение.


Трисветое


Прокимен, гл. 3, Пс. 46

Пейте на нашия Бог, пейте; пейте на нашия Цар, пейте. (Ст. 7) 

Стих: Запляскайте с ръце, всички народи, възкликнете към Бога с радостен глас! (Ст. 2)

Апостол

от Деяния на св. Апостоли (9:32-42)

Случи се, че Петър, обхождайки всички, слезе и при светиите, които живееха в Лида. Там намери един човек, на име Еней, който от осем години лежеше на постелка разслабен. И Петър му каза: Енее, Иисус Христос те изцерява; стани и си сбери постелката. И той веднага стана. И всички, които живееха в Лида и в Сарона, видяха го, и се обърнаха към Господа.

В Иопия имаше една ученица, на име Тавита, което значи: Сърна; тя беше изпълнена с добри дела и милостини, които правеше. Случи се в ония дни, че тя заболя и умря. Окъпаха я и туриха в една горница. А понеже Лида беше близо до Иопия, учениците, като чуха, че Петър е там, проводиха при него двама души да го молят, да дойде незабавно при тях. Петър стана и отиде с тях; и когато стигна, възведоха го в горницата, и всички вдовици дойдоха при него, плачейки и показвайки ризи и дрехи, що ги бе правила Сърна, докато живеела с тях. Петър отпрати всички вън и, като коленичи, помоли се, па се обърна към тялото и рече: Тавито, стани! И тя отвори очите си и, като видя Петра, седна. Той й подаде ръка, дигна я и, като повика светиите и вдовиците, представи я жива.

Това стана известно по цяла Иопия, и мнозина повярваха в Господа.


Или апостол за мъченика, стр. 485, Деян. 12:1-11.


Аллилуйя, гл. 3, Пс. 30

Стих: На Тебе, Господи, се уповавам, да се не посрамя навеки. (Ст. 2)

Стих: Бъди ми каменна твърдиня, дом за прибежище, за да ме спасиш. (Ст. 3Б)


Евангелие

от Йоан свето евангелие (5:1-15)

В това време възлезе Иисус в Иерусалим. А в Иерусалим, при Овчи порти, се намира къпалня, по еврейски наричана Витезда, която има пет притвора; в тях лежеше голямо множество болни, слепи, хроми, изсъхнали, които очакваха да се раздвижи водата, защото Ангел Господен от време на време слизаше в къпалнята и раздвижваше водата, и който пръв влизаше след раздвижване на водата, оздравяваше, от каквато болест и да бе налегнат.

Там имаше един човек, болен от трийсет и осем години. Иисус, като го видя да лежи и като узна, че боледува от дълго време, казва му: искаш ли да оздравееш? Болният му отговори: да, господине; но си нямам човек, който да ме спусне в къпалнята, кога се раздвижи водата; когато пък аз дойда, друг слиза преди мене. Иисус му казва: стани, вземи одъра си и ходи. И той веднага оздравя, взе си одъра и ходеше. 

А тоя ден беше събота. Поради това иудеите думаха на изцерения: събота е; не бива да си дигаш одъра. Той им отговори: Който ме изцери, Той ми рече: вземи одъра си и ходи. Попитаха го: кой е Човекът, Който ти рече: вземи одъра си и ходи? Но изцереният не знаеше, кой е, защото Иисус се бе отдръпнал поради тълпата, що беше на онова място.

След това Иисус го срещна в храма и му рече: ето, ти оздравя; недей греши вече, за да те не сполети нещо по-лошо.

Човекът отиде, та обади на иудеите, че Иисус е, Който го изцери.


Задо­стой­ник

Ангелът викаше на Благодатната: „Чиста Дево, радвай се! И пак ще кажа: Радвай се! Твоят Син възкръсна тридневен от гроба и мъртвите възкреси.“ Хора, веселете се.

Светлей, светлей, нови Йерусалиме, защото славата Господня над тебе възсия! Ликувай сега и се весели, Сионе! А ти, чиста Богородице, радвай се за възкресението на Родения от тебе!


Причастен:

Тело Христово приимите, Источника бессмертнаго вкусите, вкусите и видите яко благ Господ. Алилуйя (3)

No comments:

Post a Comment